عکس آرشیف: مهاجران در جنگل پویتوک در گراند سنت. عکس از مهدی شبیل
عکس آرشیف: مهاجران در جنگل پویتوک در گراند سنت. عکس از مهدی شبیل

فرماندار شمال فرانسه، از سیاست دولت مبنی بر تخلیه مکرر کمپ‌های خودسرانه و انتقال مهاجران از سواحل مانش به سرپناه‌ها دفاع کرده و می‌گوید که به دلیل تامین امنیت افراد و نظم عامه، با ایجاد یک یا چندین مرکز پذیرایی ثابت برای مهاجران مخالف است. مهاجرانی که در این مناطق به سر می‌برند خواهان رفتن به انگلستان هستند. روز شنبه گذشته تعدادی از نمایندگان پارلمان شرایط زندگی مهاجران در گراند سینت، درنزدیکی کاله را غیرانسانی توصیف کردند.

میشل لالاند، فرماندار منطقه اودوفرانس روز سه شنبه با انتشار اعلامیه‌ای گفت که او به دلیل «مبارزه عیله شبکه‌های جنایتکار» قاچاقبران انسان نیز با ایجاد مراکز مهاجران در نقاط سواحلی مخالف است.

به گفته فرماندار شمال، هدف عمده اقدامات مکرر برای تخلیه کمپ‌های مهاجران «جلوگیری از ایجاد دوباره وضعیت‌های غیرانسانی» است که در گذشته، سواحل کانال مانش شاهد آن بوده است. چند سال پیش، کمپ جنگل در منطقه کاله، یکی از بزرگترین کمپ‌های خودسرانه مهاجرانی به شمار می‌رفت که می‌خواستند از طریق کانال مانش به انگلستان بروند.

او در ادامه گفت که «عملیات مکرر تخلیه مهاجران از سواحل دنکرک بر تصامیم دادگا‌ه متکی بوده و یکی از بنیاد‌های مستحکم سیاست چندین ساله در منطقه شمرده می‌شود.»

در همین زمینه: گراندسنت: شهرداری تجهیزات دوش برای صدها مهاجر بی سرپناه را برداشت

انتقال ۴۹۰۰ مهاجر به سرپناه‌ها در سال ۲۰۲۰

اعلامیه از قول فرماندارتاکید کرده است که دولت به گونه منظم به مهاجران سرپناه ، خدمات اداری و صحی پیشنهاد می‌کند و در سال ۲۰۲۰، حدود ۴۹۰۰ مهاجر از جمله ۹۱ مهاجر زیرسن از این خدمات بهره‌مند شده‌اند.

بر بنیاد اعلامیه، ظرفیت پذیرایی از مهاجران در دپارتمان شمال در سطح بی سابقه‌ای به ۸۸۳ بستر رسیده است.

در اعلامیه تاکید شده که این اقدامات با سیاست مبارزه علیه مهاجرت غیرقانونی نیز مطابقت دارد که در نتیجه آن در سال ۲۰۲۰، در منطقه شمال، بیش از ۱۰۰۰ مهاجر غیرقانونی خاک فرانسه را ترک کرده‌اند.

اعلامیه امروز فرمانداری شمال در واکنش به انتقادات پاتریک کانر و کریمه دلی، نمایندگان احزاب سوسیالیست و سبزها در پارلمان فرانسه منتشر شده است. این دو نماینده روز شنبه گذشته گفتند که حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ تن از مهاجران در منطقه گراندسنت د ر نزدیکی کانال مانش « در هوای سرد، روی زمین» زندگی می‌کنند.


این نمایندگان از دولت خواستند که با اعمال یک سیاست واقعی «در امتداد مناطق ساحلی، مراکز کوچک و متعدد پذیرایی از مهاجران را ایجاد کند.»

«مهاجران در سرپناه‌های پیشنهادی باقی نمی‌مانند»

کلیر مایو، از سازمان خیریه سلام در گراندسنت در تماس با مهاجر نیوز از سیاست تخلیه کمپ‌های مهاجران انتقاد کرد و گفت: « انتقال مهاجران به سرپناه‌ها هیچگاه یک اقدام واقعی نبوده است زیرا در اغلب موارد، مهاجران فردا یا پس فردای عملیات، دوباره به کمپ‌های خودسرانه باز می‌گردند».او افزود که بیشتر مهاجران که قصد دارند به انگلستان بروند نمی‌خواهند در سرپناه‌های دور از مرکز شهر یا سواحل مانش باقی بمانند.

او از اقدامات پولیس در برخی از عملیات اجباری انتقال به سرپناه‌ها نیز انتقاد کرد و گفت: «در این موارد، پولیس خیمه‌ها، اسباب و تمام دار‌و‌ندار مهاجران را می‌گیرد و بعد بدون آن که به آن‌ها توضیح بدهد، آنان را به جاهای دیگر انتقال می‌دهد. وقتی این مهاجران دوباره به ما مراجعه می‌کنند بازهم به خیمه و اسباب جدید احتیاج دارند.»

به گفته سازمان‌ سلام همین اکنون در گراند سنت بیشتر از ۳۰۰ مهاجر در جاده‌ها زندگی می‌کنند. 

 

در همین زمینه