عکس آرشیف: از سازمان خیریه سیماد
عکس آرشیف: از سازمان خیریه سیماد

یازده مهاجر افغان هنگام عبور از کوهستان‌های پر از برف در مرز ایتالیا و فرانسه نجات داده شدند. تعدادی از این مهاجران که دچار سرمازدگی شده ‌بودند به شفاخانه انتقال داده شدند. سه تن از مهاجران کودکان و دو تن از آن‌ها کهنسالان هستند.

به گفته فرمانداری پولیس آلپ، یک گروه ۱۱ نفری از مهاجران افغان حوالی ساعت ۱۳و ۳۰ روز دوشنبه ۱۱جنوری هنگام تلاش برای عبور از کوتل مونژنور دیده شدند. این مهاجران که ظاهراً اعضای یک خانواده هستند می‌خواستند پای پیاده از این منطقه کوهستانی و پر از برف از ایتالیا وارد فرانسه شوند.

انیس انتوان، از سازمان خیریه همه مهاجر (Tous Migrants) به مهاجر نیوز گفت که «سه تن از اعضای خانواده کودکان و دو تن دیگر کهنسالان هستند.»

پولیس مرزی فرانسه بعد از نجات این گروه از برف، ۹ تن از مهاجران را که دچار سرمازدگی شده بودند به شفاخانه شهر بریانسون انتقال داد. مقام‌ها گفته‌اند که این مهاجران در معرض خطر نیستند.

بیشتر بخوانید: بریانسون: انجمن‌های کمک به مهاجران می‌ترسند که پناهجویان از خستگی و سرما بمیرند

روستای مونژنور که در کوههای بلند آلپ در مرز فرانسه و ایتالیا واقع شده یکی از قدیمی ترین مناطق تفریحی اسکی در فرانسه به شمار می‌رود و زمستان‌های آن پر از برف و شدیداً سرد است.

بعد از بحران مهاجرت در سال ۲۰۱۵ در اروپا، این منطقه مرزی میان ایتالیا و اروپا به گذرگاه عمده مهاجرانی بدل شده که تلاش می‌کنند به گونه غیرقانونی خود را به فرانسه و سایر کشورهای اروپای غربی و شمالی برسانند.

انیس انتوان گفت:«از ماه نومبر به این سو هوا در مونژنور بسیار سرد شده و عبور از مناطق کوهستانی کار دشواری است. روز دوشنبه سردی هوا به منفی ۱۵ درجه سانتی گراد می‌رسید.»

او در ادامه توضیح داد که در گذشته بیشتر «مهاجران مرد افریقای غربی» بعد از عبور از ایتالیا، وارد فرانسه می‌شدند اما حال این ترکیب تغییر کرده است: « فعلاً مهاجرانی که به اینجا می‌آیند خانواده‌های شرق میانه‌ای هستند. آنان از سلوانیا حرکت می‌کنند و بعد از عبور از کوه‌های آلپ، وارد فرانسه می‌شوند.»

در همین زمینه: نیروهای امدادی فرانسه یک مهاجر را از یک منطقه کوهستانی در مرز ایتالیا نجات دادند

انیس انتوان گفت که رضاکاران سازمان در گشت‌های خود «با کودکان، زنان حامله و حتی نوزادان روبرو شده‌اند.»

این عضو سازمان خیریه همه مهاجر، از رفتار ناشایسته پولیس فرانسه با رضاکارانی که در کوه‌های آلپ به جستجوی مهاجران می‌روند انتقاد کرد و گفت‌ «اذیت و آزار رضاکاران از سوی پولیس به اوج خود رسیده است.»

بیشتر بخوانید: مهاجران از ترس پلیس، مسیر کوهستانی از ایتالیا به فرانسه را انتخاب می‌کنند

 

در همین زمینه