محافظان ساحلی فرانتکس در مدیترانه .
محافظان ساحلی فرانتکس در مدیترانه .

اداره مبارزه با تقلب اروپا اعلام کرد که تحقیقات درباره فرانتکس یا آژانس محافظت از مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا را آغاز کرده است. جزئیاتی در مورد اهداف این تحقیقات داده نشده اما فرانتکس چندی پیش از سوی برخی از رسانه‌ها به دست داشتن در عملیات عقب راندن مهاجران از دریای اژه متهم شده بود.

یک سخنگوی اداره مبارزه با تقلب در اروپا از آغار تحقیقات درمورد فرانتکس خبر داد. این سخنگو جزئیات بیشتری در این مورد ارائه تکرد اما فرانتکس آغاز این تحقیقات را تائید کرده است. اداره مبارزه با تقلب در اروپا در کنار بررسی موارد تقلب و جعل‌کاری، درباره اشتباهات جدی در ادارات اروپایی نیز تحقیق می‌کند.

در ماه اکتوبر ۲۰۲۰، چندین رسانه اروپایی از جمله مجله آلمانی شپیگل، ماموران آژانس را متهم کرده بودند که در همراهی با محافظان ساحلی یونان، در عملیات به عقب راندن کشتی‌های مهاجران از آب‌های یونان به سوی ترکیه نقش داشته است.

در همین باره: آیا فرانتکس در عقب راندن مهاجران در بحیره اژه سهم داشته است؟

یک منبع اروپایی به خبرگزاری فرانسه گفت که تحقیقات اداره مبارزه با تقلب در اروپا با این اتهامات و سوءظن اشتباهات و آزار‌ها در داخل فرانتکس مرتبط است.

شپیگل گزارش داده است که در چارچوب تحقیقات اعلام شده در اوایل ماه دسمبر دفتر فرانتکس در وارسا و از جمله دفتر مدیر اجرایی آن فابریس لگری، مورد تفتیش قرار گرفته است.

یونان همواره اتهامات عقب زدن مهاجران از مرزهای این کشور را که معمولاً از سوی سازمان‌های غیر دولتی مطرح می‌شود رد می‌کند.

تحقیقات درونی در فرانتکس

فابریس لگری در اول دسمبر در برابر پارلمان اوپا توضیح داد که تحقیقات درونی فرانتکس «هیچگونه سندی را مبنی بر دخالت آژانس در اقدامات یاد شده، که تخطی از حقوق بین المللی محسوب می‌شوند، ارائه نکرده است.» به دنبال این توضیحات، تعدادی از نمایندگان پارلمان اروپا خواهان کناره‌گیری فابریس لگری شدند.

در ماه نومبر، کمیسیون اروپا در یک جلسه فوق العاده شورای اداری فرانتکس، خواهان توضیحات در زمینه اتهامات وارده شده بود. قرار است اولین گزارش گروه کاری شورا در این باره در جلسات ۲۰ و ۲۱ جنوری مطرح گردد.

در همین زمینه: فرانتکس: راجع به گزارش ها مبنی بر عقب راندن اجباری مهاجران تحقیق می‌کنیم

یک سخنگوی کمیسیون اروپا در یک کنفرانس خبری گفت که کمیسیون «به روند جاری از سوی شورای اداری فرانتکس و همکاری فابریس لگری با آن اعتماد دارد و حل سازنده دشوای‌های مطرح شده را ممکن می‌داند.»

آژانس فرانتکس در سال ۲۰۰۴ ایجاد شده و در نظر دارد تا سال ۲۰۲۷، شمار محافظلن مرزی زمینی و دریایی اش را به ۱۰۰۰۰ هزار نفر برساند.

 

 

در همین زمینه