اشخاصی که در کلیسا پناه جسته اند./عکس: Imago/C. Mang
اشخاصی که در کلیسا پناه جسته اند./عکس: Imago/C. Mang

اداره فدرال مهاجرت و پناهندگان (بامف) مقرره مربوط به مهاجرانی را که در کلیسا پناه می جویند، تصحیح کرد. به این ترتیب مهلت تحویل پناهجویانی که قانون دابلین شامل آن ها می شود، در آینده دوباره شش ماه خواهد بود.

براین اساس، مهلت تحویل پناهجویانی که به کلیسا پناه برده اند و قانون دابلین شامل آن ها می شود، در آینده دوباره شش ماه خواهد بود. در سال ۲۰۱۸ کنفرانس وزیران داخله این دوره را تمدید کرده و به ۱۸ ماه افزایش داده بود.

وزیران داخله و اداره مهاجرت آلمان فدرال به تعبیر مشخصی از کلمه «فراری» در مقرره های دابلین تکیه کردند. این مساله را سخنگوی بامف روز پنجشنبه در مصاحبه با خبرگزاری کاتولیک (KNA) تایید کرد.

به تاریخ ۸ جون سال ۲۰۲۰، محکمه اداری آلمان فدرال در لایپزیگ این مقرره را مغایر با قانون دانسته و رد کرد.

به این ترتیب مهاجرانی را که به کلیسا پناه جسته اند و مقام های اداری از محل اقامت آن ها باخبر هستند، دیگر نمی توان به عنوان «فراری» در نظر گرفت.

سخنگوی بامف اعلام کرد، این تصمیم «پس از بررسی دقیق» به اجرا درآورده خواهد شد. در این میان اداره مهاجرت آلمان فدرال هم پس از تغییر مقرره یک جزوه جدید دراین باره نشر کرده است.

سخنگوی بامف در ادامه گفت، همینکه اداره مهاجرت اعلام کرد که دوسیه فرد پناهجو یک مورد شخصی بسیار دشوار نیست و دلیلی برای بررسی مجدد آن وجود ندارد، او باید کلیسا را ترک کند. او افزود: «رعایت این اصل بسیار مهم است تا پذیرش پناهندگی کلیسا توسط مقامات، محاکم و مردم حفظ و تقویت شود.»

گروه کاری کلیسایی (BAG) پناهندگی در کلیسا، از این تصمیم بامف استقبال کرد. دیتلیند یوخیمس، خانم کشیش در هامبورگ و رئیس هیئت مدیره این گروه گفت که «این اقدام باید زودتر از این انجام می شد».

نمایندگان کلیسا از زمان نشر تصمیم محکمه اداری در لایپزیگ در انتظار تغییر این مقرره بودند و بارها خواهان آن شده بودند.

براساس توافقی که درسال ۲۰۱۵ با کلیساها انجام شد، ادارات دولتی باید فورا راجع به اشخاصی که به کلیساها پناه می برند و محل دقیق اقامت آن ها مطلع شوند.

تمدید مهلت تحویل پناهجویانی که تحت قانون دابلین می آیند و در کلیسا پناه جسته اند، بر کلیساها و صومعه ها فشار زیادی آورده بود.

یوخیم گفت، امیدوار است که اکنون امکان «از سرگیری گفتگوها... به هدف پیدا کردن راه حل ... انجام پذیر باشد». او گفت، در مواردی که پناهندگی مهاجران در کلیساها هنوز ادامه دارد، تمدید مهلت تحویل آن ها براساس قوانین دابلین، باید لغو شود.

 

در همین زمینه