خیمه های که توسط کمیته صلیب سرخ به مهاجران اردوگاه لیپا در بوسنیا نصب شده اند. عکس: صلیب سرخ
خیمه های که توسط کمیته صلیب سرخ به مهاجران اردوگاه لیپا در بوسنیا نصب شده اند. عکس: صلیب سرخ

پس از آتش سوزی اردوگاه لیپا در بوسنیا هزاران مهاجر هنوز در این اردوگاه در بی سرپناهی به سر می برند. آنها گرفتار فقر و سرما هستند. این مهاجران در زیر خیمه های که توسط مقامات برای آنها داده شده است زندگی می کنند. کمیته صلیب سرخ ایتالیا سه کامیون مواد غذایی و پوشاک گرم را ارسال کرده است که احتمالا در آخر روز جمعه ۱۵ جنوری به ساحه می رسند.

کمیته صلیب سرخ با اظهار نگرانی از وضعیت هزاران مهاجر که پس از آتش سوزی اردوگاه لیپا در بوسنی و هرزگوین در ۲۳ دسامبر بی خانمان شدند، از کمک های بشردوستانه خود در روز جمعه ۱۵ جنوری خبر داد. به گفته این منبع صبح جمعه دو کامیون که با لباس های گرم، پتو و آب آشامیدنی بارگیری شده بودند در حال عزیمت به سمت سارایوو هستند. کامیون سوم صبح شنبه به شهر بیهاک جایی که اردوگاه لیپا در آنجا ویران شده است، خواهد پیوست.

این کمک های مادی اضطراری توسط کمیته صلیب سرخ ایتالیا آماده شده است. هدف آن رساندن مواد غذایی و وسایل ضروری برای مهاجران اردوگاه لیپا و همچنین سایر مهاجران که "در معرض خطر" در مناطق مختلف کشور هستند در نظر گرفته شده است.

توزیع آب آشامیدنی و مواد خوراکه برای مهاجران از سوی کمیته صلیب سرخ ایتالیا. عکس: صلیب سرخ
توزیع آب آشامیدنی و مواد خوراکه برای مهاجران از سوی کمیته صلیب سرخ ایتالیا. عکس: صلیب سرخ


به گفته کمیته صلیب سرخ ایتالیا، این نهاد به دلیل اوضاع اضطراری مهاجران در اردوگاه لیپا وارد اقدام فوری کمک شد. نماینده صلیب سرخ ایتالیا به مهاجرنیوز گفت: «این افراد در شرایط بسیار ناخوشایندی قرار دارند. ما از "سایر اعضای اتحادیه اروپا" می خواهیم تا این مهاجران را کمک کنند. این اقدام ما شاید الگویی باشد تا به کمک این جمعیت بیایند.»

«هوا بسیار سرد است و برف می بارد»

صدها مهاجر از چندین هفته به اینسو در سرما، باران و برف در نزدیک اردوگاه لیپا در بوسنیا زندگی می کنند. کمیسیون اتحادیه اروپا وضعیت این مهاجران را به عنوان یک "فاجعه انسانی" توصیف نموده است. این مهاجران مرد های تنها هستند و اکثراً از کشور های مراکش، افغانستان، پاکستان، بنگلادیش، تونس، عراق و ایران هستند.

هم اکنون زندگی در اردوگاه لیپا برای بهرام صافی زاده جوان ۲۲ ساله افغان مانند صد ها مهاجر دیگر دشوار است. او چهار ماه می شود که در اردوگاه لیپا به سر می برد. بهرام به مهاجر نیوز گفت: « ما در خیمه ها به سر می بریم اما شب روی ما آب می ریزد، ما نمی توانیم بخوابیم.»

او در ادامه صحبت هایش از وضعیت این اردوگاه در شرایط زمستان می گوید: «هوا بسیار سرد است و برف می بارد. ما نه برق داریم و نه آب برای نوشیدن. برای ما یک بوتل کوچک آب فقط یکبار در روز می دهند اما این کافی نیست.»

منبع آب یا چشمه که مهاجران لیپا از آن استفاده می کنند. عکس: حق کاپی محفوظ است
منبع آب یا چشمه که مهاجران لیپا از آن استفاده می کنند. عکس: حق کاپی محفوظ است

بهرام می گوید:«این جا دوش نیست، دست شویی و یا تشناب نیست. ما از یک چشمه ای که یک کیلومتر از خیمه دورتر است آب می آوریم. بعضی از مهاجران در سطل اشغال آب می آورند و ذخیره می کنند. ما در نزدیک همین منبع آب دوش می گیریم. برای من پیش آمده است که تا بیست روز دوش نگرفته ام اما چاره چیست؟ هوا سرد است و مشکلات فراوان.»

خیمه، بخاری و برخی از خدمات بهداشت

برای مهاجران اردوگاه لیپا که در وضعیت اورژانس به سر می بردند، اخیراً شرایط تا حدودی بهبود یافته است. پس از شب های سپری شده در برف و دمای سرد زمستان، مقامات بوسنیا در روزهای اخیر خیمه ها و بخاری های برقی گرم کننده را برای مهاجران نصب کردند. تا جایی توالت و دوش نیز نصب شده است. به گفته مقامات برای آنها به اندازه کافی و یا حداقل خدمات بهداشت نیز در نظر گرفته شده است.

اما بهرام مهاجر افغان می گوید که برق گاهگاهی نیست و بخاری های برقی کوچک در عدم برق هوا را گرم نمی کند.

به گفته آمنه کورتاگیچ نماینده صلیب سرخ در بوسنیا ساکنان اردوگاه لیپا در زمان آتش سوزی ۳۰۰۰ نفر بودند. پس از آتش سوزی برخی به مراکز مهاجران در سارایوو منتقل شدند. بعضی ها از مرز بوسنیا عبور کردند و به سمت غرب اروپا رفتند. اما تعداد زیادی از آنها در این جا در بی سرنوشتی و بی سرپناهی در هوای سرد زمستان و برف به سر می برند.

آمنه کورتاگیچ نماینده صلیب سرخ به مهاجرنیوز گفت: «این مهاجران بسیار صبور هستند. یکی از آنها روز دیگر از من پرسید: این وضعیت کی تمام می شود؟ اما من برای او پاسخی نداشتم.»

مهاجران اردوگاه لیپا پس از آتش سوزی، روز های دشوار را در سرما و برف سپری می نمایند. در حال حاضر آنها گرفتار فقر و سرما هستند. کمیته صلیب سرخ و سازمان جهانی مهاجرت آنها را در بخش هایی اورژانس کمک می کنند اما مقامات بوسنیا تا هنوز برای حل مشکلات این مهاجران تصمیم نگرفته اند.  

 

در همین زمینه