در شمال فرانسه، صدها مهاجر بی سرپناه در روزهای گذشته زیر برف خوابیدند. عکس از یوتوپیا۵۶.
در شمال فرانسه، صدها مهاجر بی سرپناه در روزهای گذشته زیر برف خوابیدند. عکس از یوتوپیا۵۶.

با وجود اعلام برنامه «برنامه سرمای شدید» در کاله، صدها مهاجر همچنان بدون سرپناه مانده و در روزهای گذشته زیر برف خوابیدند. در شهر گراند سنت، مقام‌ها باردیگر بازکردن مراکز پذیرایی برای حدود ۵۰۰ مهاجر بی‌سرپناه را رد کردند.

طی دو روز پایان هفته گذشته، شهرهای کاله و گراندسنت شاهد ریزش برف و سردی شدید آب و هوا بود. حدود ۱۰۰۰ مهاجر در این دو شهر تحت این شرایط دشوار در بیرون زندگی می‌کنند.

روز جمعه ۱۵ جنوری، فرمانداری منطقه پا دو کاله برنامه سرمای شدید را فعال و در چارچوب آن یک هنگر بزرگ را برای پذیرایی از ۲۰۰ مهاجر بی سرپناه باز کرد.

برنامه سرمای بزرگ در کاله قرار بود برای سه روز یعنی تا امروز دوشنبه ادامه یابد. به گفته سیلوه مدریان، از سازمان یوتوپیا ۵۶، «هوا هنوز هم سرد است و مهاجران بیشتر از پیش با سرمازدگی روبرو هستند.»

به گفته سازمان یوتوپیا۵۶، علیرغم فعال شدن این سرپناه دوصد نفری در هنگر، تعدادی زیادی از مهاجران یا نخواستند یا نتوانستند در اثر بی خبری، از آن استفاده کنند. این در حالیست که به گفته فرمانداری، ‌گزمه‌های اجتماعی موظف شده بودند که مهاجران بی سرپناه را از وجود این سرپناه آگاه بسازند.


سیلوه مدریان گفت برای حدود ۶۰۰ مهاجر بی سرپناه در کاله، «سرپناه پیشنهادی به هیچ صورت کافی نبود.»

نیاز به کمک‌های فوری انسانی در گراند سنت

در شهر گراندسنت، وضعیت از کاله بدتر گزارش شده است. لور پیشو،‌هماهنگ کننده یوتوپیا۵۶ در این شهر می‌گوید که برای نجات مهاجران از سرما «هیچ گونه اقدامی انجام نشده است.»

خبرگزاری فرانسه صبح دوشنبه گزارش داد که فرمانداری شمال تصمیم گرفته هیچگونه مرکز پذیرایی برای مهاجران در گراند سنت باز نکند تا از«تجمع» مهاجران در یک محل جلوگیری شود.

در همین زمینه: فرانسه: فرماندار شمال از عملیات تخلیه کمپ‌های مهاجران در مناطق ساحلی دفاع کرد

هروه تورمانت، معاون فرمانداری گفت که به جای این مراکز، فرمانداری ترجیح می‌دهد تا مهاجران را در مراکز پذیرایی و بررسی وضعیت (CAES) بفرستد:‌«در این مراکز هنوز هم برای ۱۵۰ تن جا وجود دارد.» او با این حال به خبرگزاری فرانسه گفت که «در صورت نیاز مراکز جدیدتر نیز باز خواهد شد.»

این در حالیست که به گفته لور پیشو، از یوتوپیا۵۶، بیشتر مهاجران مایل نیستند در مراکز پذیرایی جابجا گردند: «می‌گویند این مراکز کثیف هستند؛ کارمندان اجتماعی به پرسش‌های آنان پاسخ نمی‌دهند و انگلیسی حرف نمی‌زنند و این مراکز خیلی دور و در روستاها واقع شده‌اند.»

شهرداری گراند سنت برای یافتن یک راه حل، پیشنهاد کرده است که در صورت قرارداد رسمی با دولت، یک محل پذیرایی برای مهاجران ایجاد کند.

تنش میان پولیس و مهاجران و سازمان‌های خیریه

با ادامه وضعیت، حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ مهاجر همچنان در شرایط «غیرانسانی» در جنگل پویتوک به سر می‌برند.

به گفته لور پیشو، مهاجران، از جمله زنان و کودکان، «در ناامنی دایمی» و برف و گل زندگی می‌کنند و به تجهیزاتی مانند تشناب یا دوش دسترسی ندارند. با این حال، پولیس هر هفته چندین بار برای برچیدن و پاره کردن خیمه‌های مهاجران اقدام می‌کند.


اعضای سازمان یوتوپیا۵۶ می‌گویند در روزهای گذشته پولیس شهرداری مانع ورود آنان به کمپ پویتوک و توزیع کمک به مهاجران شدند.

 

در همین زمینه