یک مهاجر افغان در یک سرپناه موقتی در شمال پاریس. نومبر ۲۰۲۰.
یک مهاجر افغان در یک سرپناه موقتی در شمال پاریس. نومبر ۲۰۲۰.

شماری از سازمان‌های خیریه فرانسوی از اراده دولت برای واکسین کردن مهاجران استقبال کرده‌اند اما درعین حال از تاخیر در این روند نگران هستند. این سازمان‌ها امیدوارند که کارزار واکسین در بهار امسال در سرپناه‌های فوری مهاجران نیز راه اندازی گردد.

مهاجران به دلیل تنگدستی و آسیب پذیر بودن می‌توانند در فهرست افراد نیازمند به واکسین کرونا قرار بگیرند اما تا کنون برای آن‌ها جایی در این فهرست وجود ندارد. سازمان داکتران بدون مرز (MSF) می‌گوید که امیدوار است که تا سه ماه دیگر واکسین در دسترس مهاجران نیز قرار بگیرد.

کورین تور، از سازمان داکتران بدون مرز به مهاجر نیوز گفت: «امیدواریم کارزار واکسین برای مهاجران در بهار شروع شود. بعد از مسدود شدن سرپناه‌های موقت در اوایل بهار، احتمال دارد تعدادی زیادی به جاده‌ها برگردند و در آن صورت ما رد تعداد بیشماری از مهاجران را گم خواهیم کرد.»

اداره عالی صحت عامه در فرانسه در ماه نومبر گذشته حدود ۳۰۰ تا ۶۰۰ هزار مهاجر غیرقانونی در فرانسه را مستحق واکسین شناخته بود.

بیشتر بخوانید: ویروس کرونا: میزان مرگ ومیر در میان مهاجران دو برابر فرانسوی‌ها بوده است

در حالی که در شرایط کنونی، ساکنان مراکز افراد سالخورده از اولیت برای واکسین برخوردار هستند کورین تور گفت که وزارت صحت عامه مهاجران نیز فراموش نکرده است. او تاکید کرد واکسین برای افراد فاقد بیمه اجتماعی مجانی است.

کارین رولان، از سازمان داکتران دنیا (MDM) هم تائید کرد که «دولت در این مورد حسن نیت دارد» اما تا کنون اطلاعاتی در مورد عملی شدن آن اعلام نشده است.

به گفته سازمان داکتران بدون مرز، مهاجران به صورت آشکار در معرض خطر ابتلا به ویروس قرار دارند: «در جریان موج اول، نزدیک به ۸۹ درصد مهاجرانی که ما در دو مرکز منطقه سِن-سن-دونی ملاقات کرده‌ایم به ویروس مبتلا شده بودند.» در مراکز کارگران مهاجر نیز که شمار ساکنان آن سالخورده و بیشمار هستند، خطر ابتلا به ویروس بالاست.

آیا مهاجران حاضرند واکسین شوند؟

کورین تور می‌گوید این موضوع تا هنوز با مهاجران مطرح نشده است: «فعلاً تنها نگرانی‌ آن‌ها یافتن یک سرپناه و دسترسی به حقوق شان است.» او گفت تا هنگامی که مراکز واکسین برای مهاجران باز نگردد بهتر است این موضوع مطرح نگردد: «ما فعلا در حال ترجمه اسناد مربوط به واکسیناسیون به زبان‌های مختلف هستیم.»

در همین زمینه: پاریس: در کمپ سن دنی، مهاجران به بهداشت، ماسک و آزمایش ویروس کرونا دسترسی ندارند

دلفین روییو، از سازمان فرانسه سرزمین پناهندگی(FTDA) نیز تاکید می‌کند که برای ترجمه اسناد و فراهم کردن مترجم برای مهاجران کار صورت بگیرد: «من نسبت به درک همه افراد از ضرورت واکسین کردن تردید دارم. مهاجران به کمک مترجمان باید به صورت واضح به واکسین کردن خود رضایت بدهند.»

«من حاضرم خود را واکسین کنم»

خبرگزاری فرانسه از چندین مهاجر پرسیده است که نظر شان در مورد واکسین چیست؟ یک مهاجر افغان ۳۰ ساله گفت: «نمیدانم تا چه حد می‌توان به این واکسین اعتماد کرد اما اگر به من پیشنهاد کنند حاضرم خود را واکسین کنم.» او می‌گوید که همه روزه تدابیر صحی را به شدت رعایت می‌کند و هنگام کار در مرکز توزیع غذا برای مهاجران، ماسک به صورت دارد و دست‌هایش را می‌شوید.

اداره صحت عامه فرانسه اطمینان داده است که مهاجران مبتلا به مرض شکر یا امراض جدی دیگر،‌ در فهرست اولیت جا داده شده‌اند.

 

در همین زمینه