اجساد ۳۹ مهاجر ویتنامی در  ماه اکتوبر ۲۰۱۹ در یک کامیون یخچالی در نزدیکی لندن کشف شد. عکس از رویترز
اجساد ۳۹ مهاجر ویتنامی در ماه اکتوبر ۲۰۱۹ در یک کامیون یخچالی در نزدیکی لندن کشف شد. عکس از رویترز

دادگاه انگلستان چهار متهم مرگ کارگران مهاجر ویتنامی را به دوره‌های مختلف زندان محکوم کرد. اجساد ۳۹ مهاجر ویتنامی در سال ۲۰۱۹ در یک کامیون یخچالی در نزدیکی لندن پیدا شد. دو تن از متهمان که به سازماندهی قاچاق این مهاجران متهم بودند به ۲۰ و ۲۷ سال زندان محکوم شدند.

روز جمعه ۲۲ جنوری، دادگاهی در لندن چهار متهم اصلی مرگ مهاجران ویتنامی در یک کامیون یخچالی را به مدت‌های مختلف زندان محکوم کرد.

در دادگاهی که روز ۲۱ دسمبر در لندن برگزار شد، اولی جرم خود را پذیرفت و دومی هم از سوی دادگاه مجرم اعلام شد.

رونان هاگس، ۴۲ ساله، راننده حمل و نقل و تبعه ایرلند شمالی، و جورج نیکا، ۴۳ ساله و تبعه رومانیا، هرکدام به ترتیب به ۲۰ و ۲۷ سال زندان محکوم شدند. دادگاه این دو تن را به سازماندهی قاچاق کارگران ویتنامی و قتل غیرعمدی متهم کرده بود.

موریس روبنسون، ۲۴ ساله که هنگام کشف اجساد، رانندگی کامیون را به عهده داشت و جرمش را پذیرفته بود، از سوی دادگاه به ۱۳ سال و ۴ ماه زندان محکوم شد.

به همین ترتیب،‌ دادگاه فرد چهارم، ایمون هریسون ۲۴ ساله را نیز که محموله کامیون را تا بندر زیبروگ در بلژیک انتقال داده بود، به ۱۸ سال زندان محکوم کرد. او در دادگاه گفت که از وجود مهاجران ویتنامی در کامیون بی خبر بوده است.

در همین زمینه: کامیون یخچالی: آغاز انتقال اجساد مهاجران از انگلستان به ویتنام

شبکه «پیچیده» و «سودآور» قاچاق مهاجران

نایجل سوینی، قاضی دادگاه گفت که متهمان یک شبکه پیچیده و سودآور را سازماندهی کرده بودند که از مدتها به این سو، فعالیت می‌کرد.

او همچنین یادآوری کرد که مهاجران ویتنامی، چندین بار ناامیدانه تلاش کرده بودند «با تیلفون با دنیای خارج تماس بگیرند» و یا برای نجات از مرگ «سقف کامیون را بشکافند.» آنان در اثر خفگی و سرمای شدید جان خود را از دست دادند.

فام ای ترا می، ۲۵ ساله و یک تن از قربانیان، چندین پیامک تیلفونی وحشتناک به خانواده‌اش فرستاده و گفته بود: «پدر، مادر، شما را خیلی دوست دارم. من در حال مردن هستم و نمی‌توانم دیگر، نفس بکشم.»

در یک پیام که در دادگاه شنیده شد، یک مرد ۲۵ ساله به خانواده‌اش می‌گفت: « من توآن هستم. من نخواهم توانست از شما سرپرستی کنم....دیگر نمیتوانم نفس بکشم. می‌خواهم دوباره نزد خانواده‌ام برگردم. آرزو دارم زندگی خوبی داشته باشید.»

بیشتر قربانیان این قضیه کارگران مهاجر ویتنامی از مناطق فقیر مرکز ویتنام بودند که برای کمک به خانواده‌های شان راه مهاجرت را در پیش گرفته بودند. آن‌ها هرکدام تا ۱۴۰۰۰ یورو به قاچاقبران پرداخته بودند.

۷ تن از متهمان در ویتنام محکمه شدند

قبل از دادگاه لندن، هفت تن از متهمان به دلیل نقش خود در این قضیه در ویتنام محکمه شدند. دادگاه ایالت هاتین، چهار ویتنامی ۲۶ تا ۳۶ ساله را به دوره های زندان از ۲و نیم سال تا ۷ و نیم سال محکوم کرد. این چهارتن متهم شدند که به درجات مختلف، ‌در سازماندهی قاچاق مخفیانه مهاجران دست داشته‌اند. دادگاه سه تن دیگر را نیز به زندان‌های های تعلیقی محکوم کرد.

در ادامه تحقیقات که دامنه‌اش به فرانسه و بلژیک کشید، ۲۶ تن در این دو کشور متهم شدند. این افراد در جریان یک عملیات مشترک بین المللی، به سرپرستی سازمان همکاری قضایی (Eurojust)، دستگیر شدند.

در همین باره: کار کردن در سالون زیبایی ناخن در بریتانیا؛ رویایی که شاید به تراژیدی بی‌انجامد

 

در همین زمینه