گروهی از آوارگان و مهاجران در انتظار انتقال از جزیره لیسبوس به سرزمین اصلی یونان هستند./عکس: AFP/MANOLIS LAGOUTARIS
گروهی از آوارگان و مهاجران در انتظار انتقال از جزیره لیسبوس به سرزمین اصلی یونان هستند./عکس: AFP/MANOLIS LAGOUTARIS

مرکز بین المللی توسعه سیاست مهاجرت می‌گوید که در نتیجه همه گیری ویروس کرونا، شمار مهاجرانی که به اروپا می آیند، در سال روان افزایش خواهد یافت.

سازمان بین المللی توسعه پالیسی مهاجرت (ICMPD) پیش بینی می‌کند که همه گیری ویروس کرونا سبب خواهد شد که در سال روان میلادی، رقم مهاجرت به اروپا افزایش یابد.

براساس ارزیابی های این سازمان که مقر آن در شهر ویانا در اتریش می‌باشد، موجودیت واکسین و مراقبت از بیماران از جمله دلایلی اند که باعث آمدن بیشتر مهاجران به اروپا خواهند شد.

میشائل شپیندیلگر، رئیس این مرکز به روزنامه آلمانی «هندلس بلات» گفت: «کیفیت خوب مراقبت های بهداشتی در اروپا می‌تواند باعث جذب مهاجران غیرقانونی شودو»

شپیندیلگر که قبلا معاون صدراعظم و وزیرخارجه اتریش بود علاوه نمود: «مردم در اتحادیه اروپا به گونه مجانی واکسین می‌‌شوند. این برای مهاجران از افریقا، امریکای لاتین و آسیا بسیار جذاب است. به این خاطر ما پیش بین افزایش مهاجرت غیرقانونی هستیم.»

کارشناسان مرکز بین المللی توسعه سیاست مهاجرت متوجه شده اند که مسیرهای جدیدی برای مهاجرت غیرقانونی به اروپا ایجاد شده اند.

این مرکز به طور مثال از مسیر فرار از لبنان به قبرس یاد کرد که عضو اتحادیه اروپا است و یا از موریتانی به جزایر قناری. بر این اساس شمار مهاجران در آن جا ۹۰۰ درصد افزایش یافته است. در بخش مرکزی بحیره مدیترانه، میزان مهاجرت از طریق تونس در سال گذشته ۱۵۵ درصد افزایش یافته بود.

مرکز بین المللی توسعه سیاست مهاجرت در سال ۱۹۹۳ به ابتکارعمل اتریش و سویس تاسیس شد. ۱۸ کشور اروپایی عضو این سازمان هستند که حدود ۳۸۰ کارمند دارد. آلمان هم در سال گذشته به این سازمان پیوست.

 

در همین زمینه