تصویری از آتش سوزی بعد از ظهر روز جمعه ۲۹ جنوری ۲۰۲۱ در کمپ نپیر. عکس از سازمان Care4Calais
تصویری از آتش سوزی بعد از ظهر روز جمعه ۲۹ جنوری ۲۰۲۱ در کمپ نپیر. عکس از سازمان Care4Calais

پولیس انگلستان روز یکشنبه اعلام کرد که ۱۴ پناهجو را در یک کمپ مهاجران در شهر ساحلی فولکستون دستگیر کرده است. به گفته پولیس، دستگیر شدگان در ناآرامی و آتش سوزی جمعه گذشته در کمپ نپیِر، که حدود ۴۰۰ مهاجر در آن به سر می‌برند، متهم هستند.

به گزارش خبرگزاری آشوستید پرس، پولیس بار اول ۵ پناهجوی ساکن کمپ نپیر را به دلیل دست داشتن در ایجاد ناآرامی در این کمپ دستگیر کرد، اما روز یکشنبه ۳۱ جنوری شمار دستگیرشدگان به ۱۴ تن رسید.

محمد علی، یک مهاجر دستگیر شده در میان گروه پنج نفری، به «خشونت همراه با لت و کوب، یا استفاده از تهدید توسل به خشونت غیرقانونی و تخریب» متهم شده و با چهار تن دیگر در زندان به سر می‌برد. قرار بود این مهاجر روز دوشنبه به محکمه احضار گردد.

به گفته پولیس، درناآرامی‌ها و خشونت‌های بعد از ظهر روز جمعه ۲۹ جنوری در داخل کمپ، کسی زخمی نشده اما «به دلیل آتش سوزی قصدی، خسارات فراوانی به بخشی از کمپ» وارد شده است.

آتش سوزی در کمپ نپیر بعد از آن رخ داد که حدود یک صد پناهجوی ساکن این کمپ، به دلیل شرایط غیر انسانی، خواهان انتقال خود به جایی دیگر شدند.

در کمپ نپیر حدود ۴۰۰ پناهجو زندگی می‌کنند و بر بنیاد گزارش‌ها، در همین تازگی‌ها، آزمایش کرونای دستکم ۱۲۰ تن از ساکنان آن مثبت بوده است.

در همین باره: بریتانیا: حدود یک صد پناهجو از یک مرکز مبتلا به ویروس به هوتل انتقال داده خواهند شد

روز یکشنبه، پری پاتل، وزیر داخله انگلستان با انتقاد شدید سازمان خیریه Care4Calais روبرو شد که دولت را به بی توجهی به وضعیت مهاجران باقیمانده در کمپ متهم کرد. به گفته این سازمان، پناهجویان کمپ، با سرمای شدیدی روبرو هستند و صد تن از آنان که به ویروس کووید مبتلا شده‌اند به داکتر دسترسی ندارند.

 سازمان Care4Calais همچنین تاکید کرد که پناهجویان برای رفع نیازهای خود از آب گرم محروم هستند و باید تحت مواظبت‌های اساسیقرار بگیرند.

وزیر داخله در پاسخ به این انتقادات گفت که کمپ نپیر، جایی «مطمئن و امن» برای مهاجران است و برق این کمپ که بعد از آتش سوزی قطع شده بود، دوباره فعال شده است.

این در حالیست که هفته گذشته مقام‌های مسئول اعلام کردند که حدود ۱۰۰ تن از پناهجویان را برای جلوگیری از خطر ابتلا به ویروس کرونا، از کمپ به هوتل انتقال خواهند داد. 

 

در همین زمینه