طارق آلاوس پناهنده سوریایی در آلمان است که در تلاش ورود به پارلمان فدرال این کشور می‌باشد
Photo: Metodi Popow/imago images
طارق آلاوس پناهنده سوریایی در آلمان است که در تلاش ورود به پارلمان فدرال این کشور می‌باشد Photo: Metodi Popow/imago images

طارق آلاوس در سال ۲۰۱۵ از سوریه فرار کرد و به آلمان رسید. این جوان ۳۱ ساله نامزد حزب سبزها است و آرزو دارد که به عنوان نخستین پناهنده سوریه عضو پارلمان فدرال این کشور شود.

طارق آلاوس هفت سال پیش در رشته حقوق در شهرهای حلب و دمشق تحصیل ‌کرده است. این جوان با آغاز جنگ داخلی در سوریه، در تظاهرات صلح آمیز اشتراک می‌کرد و با گسترش مناطق جنگی، به صلیب سرخ کمک های بشردوستانه فراهم می‌نمود.

سرانجام مورد هدف نیروهای طرفدار حکومت بشارالااسد قرار گرفت و مجبور شد که در ماه جولای سال ۲۰۱۵ این کشور را ترک کند.

حالا این جوان ۳۱ ساله امیدوار است که به عنوان نخستین پناهنده سوریایی وارد پارلمان فدرال آلمان (بوندستاگ) شود.

آلاوس پس از درخواست برای کسب تابعیت آلمان، نامزدی خود را به عنوان عضو حزب سبزها از شهر اوبرهاوزن، در ایالت نوردراین ویستفالن این کشور اعلام کرد. قرار است انتخابات پارلمانی در ۲۶ ماه سپتمبر سال روان میلادی برگزار شود.

انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان که شش سال پیش از امروز مرزهای کشورش را به روی پناهجویان و مهاجران باز کرد، قرار است که در انتخابات آینده شرکت نکند. در سال ۲۰۱۵ صدها هزار نفر از افغانستان، سوریه، عراق و برخی از کشورهای دیگر آسیایی وارد آلمان و برخی از اعضای دیگر اتحادیه اروپا شدند.

طارق آلاوس با نشر یک کلیپ ویدیویی در صفحه تویتر خود گفت: «ایالت نوردراین ویستفالن در آلمان خانه من است. دقیق همینجا در اوبرهاوزن و دینسلاکن که در این حوزه نامزد می‌شوم، آغاز کار سیاسی من بود.»

سازماندهی برای وقار

آلاوس در میان هزاران مهاجر دیگر توانست که پس از دو ماه خود را از طریق مسیر بالقان به شهر بوخوم آلمان برساند. او در گفتگو با روزنامه "تاگس‌اشپیگل" گفت: «تمام چیزی که من می‌خواستم زندگی مصون و با وقار بود.»

این جوان سوریایی توانست که در جریان شش ماه، زبان آلمانی را فرا بگیرد. اندکی نگذشت که او به عنوان همکار اجتماعی، به مشورت‌دهی برای مهاجران و پناهجویان دیگر پرداخت.

در سال ۲۰۱۸، همین که تنش سیاسی روی چگونگی اجازه دادن افراد تازه وارد به اروپا اوج گرفت و کشتی های حامل مهاجران در مدیترانه بی سرنوشت ماندند او اتحاد پل دریا (Seebrücke) بنیان گذاری کرد تا پناهجویان و مهاجران را در بحیره از خطر غرق شدن نجات بدهند.

تلاش می‌کند صدای بی صداها باشد

نامزد شدن به حزب سبزها که تمرکز آنان بیشتر روی مسایل محیط زیستی است اجازه می‌دهد به آلاوس بیشتر روی ارتباط میان سیاست های تغییر اقلیمی و مهاجرت تاکید کند.

او در صفحه تویتر خود گفت: «بحران تغییر اقلیم سبب متاثر شدن مردم در مناطق جنوبی کره زمین می‌شود. به این دلیل، سیاست تغییر اقلیم باید بیشتر روی مسایل مهاجرت و پناهندگی تمرکز کند. من به عنوان اولین پناهنده سوریایی در پارلمان فدرال آلمان می‌خواهم، برای صدها هزار نفری که مجبور به فرار شده و با ما زندگی می‌کنند، صدای سیاسی بدهم.»

با این همه، طارق آلاوس می‌گوید که در صورت راه یافتن به پارلمان فدرال آلمان "صدای همه پناهندگان خواهد بود."

 

در همین زمینه