اعتراض مهاجران در کمپ بیهاچ در بوسنیا در ۵ فبروری
اعتراض مهاجران در کمپ بیهاچ در بوسنیا در ۵ فبروری

بیش از ۴۰۰ دانشمند روانشناسی اروپا ، در یک نامه سرگشاده عنوانی مقامات و مسئولین کشور های اروپایی نوشته‌اند که در زمان بحران کرونا، از وضعیت نابسامان مهاجرین چشم‌پوشی می‌شود. آنها بر حل مشکلات مهاجران تاکید کرده اند.

پروفیسور الریش واگنر، استاد روانکاوی اجتماعی در دانشگاه شهر ماربورگ آلمان، یکی از امضا کنندگان نامه سرگشاده، تأکید می‌کند که باید وضعیت مهاجرین در اروپا، قوی‌تر در مرکز توجه عامه قرار گیرد.

او به خبرگزاری پروتستانت آلمان «ای پی دی» در این باره گفت: «این یک موضوع خوشایند نیست که تلاش می‌شود در مورد آن سکوت گردد.»

واگنر و بیش از ۴۰۰ دانشمند دیگر روانکاوی از سرتاسر اروپا در یک نامه‌ای سرگشاده خواسته اند یادآور شوند که در پهلوی پاندمی کرونا، مسایل لاینحل دیگری هم وجود دارند. 

آن‌ها انتقاد کرده‌اند که به استثنای اینکه بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، رسیدن نامه شان را تائید کرده است، دیگر هیچ واکنشی از جانب سران کشور های دیگر اروپایی دریافت نکرده اند، نه از جانب انگلا مرکل، صدراعظم آلمان و نه از جانب ارزولا فون دیر لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا و یا از جانب جناح های پارلمان احزاب مختلف آلمان.

مهاجران در بوسنیا: هر روز شماری از آن ها سعی می کنند خود را از طریق مرز این کشور به کرواسیا برسانند.
مهاجران در بوسنیا: هر روز شماری از آن ها سعی می کنند خود را از طریق مرز این کشور به کرواسیا برسانند.

این روانشناسان در نامه شان، حدود سه هفته پیش، خواستار برخورد بشری با پناهجویانی شده‌اند که در کمپ ها در مرز های بیرونی اتحادیه اروپا به سر می‌برند، در حالی که از دید آنها، مشکل کمپ های مهاجرین در مقایسه با پاندمی کرونا، آسان‌تر قابل حل می‌باشد.

به این دلیل، این دانشمندان پیشنهاد کرده‌اند که مشکل کمپ ها باید در قدم اول حل شود. پروفیسور واگنر گفت که به این ترتیب یک سیگنال مثبت به جمعیت های کشور های اروپایی فرستاده شود که «ما می‌توانیم از عهده حل این مشکل برآیم و ممکن است که از این طریق در زمان افسردگی ناشی از پاندمی کرونا، یک علامت مثبت را نشان داد».

این دانشمند انتقاد کرده است که اروپا در مورد مساله مهاجرت، فاقد یک استراتیژی است. او گفت که با انسان‌های تماس دارد که در کمپ های مهاجرین در مرز های بیرونی اتحادیه اروپا در یونان و یا بوسنیا به سر می‌برند.

او با ابراز تأسف افزود اظهارات این مهاجرین، به مراتب نگران کننده تر از گزارش دهی رسانه‌ها اند، زیرا رسانه‌ها از وضعیت‌های فاجعه بار در کمپ ها، به صورت روشن گزارش نمی‌دهند و به این ترتیب مشکل مهاجرت در بخش‌های وسیع جامعه، کلاً نادیده گرفته می‌شود.

 

در همین زمینه

Webpack App