مهاجران در عرشه کشتی اوشن وایکنگ از اجازه پیاده شدن در بندر سیسل خوشحال  هستند. عکس: ژولیا سشفرمییر/ اس او اس مدیترانه
مهاجران در عرشه کشتی اوشن وایکنگ از اجازه پیاده شدن در بندر سیسل خوشحال هستند. عکس: ژولیا سشفرمییر/ اس او اس مدیترانه

بنابر شرایط دشوار آب و هوای بحر، اوشن وایکینگ اجازه یافت تا ۴۲۲ سرنشینش را در بندر سیسیل پباده کند. مقامات ایتالیایی این تصمیم را روز یکشنبه اعلام کردند.

کشتی اوشن وایکینگ عصر یکشنبه ۷ فبروری در بندر آگوستای سیسیل لنگر انداخت. مقامات ایتالیایی اجازه دادند تا ۴۲۲ سرنشین این کشتی نجات به دلیل آب و هوای نا مناسب دریا دربندر سیسل پیاده شوند.

در ۴۸ ساعت گذشته ورود این کشتی به بندر سیسیل بنابر یک وضعیت اورژانس در نظر گرفته شده بود. لویزا البرا هماهنگ کننده امور نجات سازمان اس او اس مدیترانه می گوید: «وخیم شدن شرایط آب و هوا، احتمال بارش باران و وزش باد شدید وضعیت را بدتر می کند.»

بنابر گفته او این مهاجران در معرض خطر بودند. پناه دادن همه آنها در عرشه کشتی با امکانات کم امکان پذیر نبوده و برخی از بازماندگان در عقب عرشه کشتی قرار گرفتند.

پس از چند ساعت مقامات ایتالیایی اجازه پیاده شدن این مهاجران را در بندر سیسل اعلام کردند.

سازمان اس او اس مدیترانه در صفحه تویتر نوشت: «از میان این مهاجران هشت تن آنها پس از آزمایش ویروس کرونا مثبت گزارش داده شدند.»

در میان این مهاجران نجات داده شده نوزادان، کودکان، زنان باردار و افراد زیر سن قانونی بدون همراه حضور دارند. لویزا البرا در بیانیه ای به رسانه ها گفت: «آنها حقوق مشابه هر شخص نجات یافته در دریا را دارند. آنها باید فوراً در یک بندر امن پیاده شوند.»

به گفته این سازمان، چند تن از سرنشینان در وضعیت سلامتی نامطلوب به سر می بردند و هشت تن دیگر به ویروس کرونا مثبت گزارش داده شده اند.

در مجموع، هفته گذشته ۴۲۴ تن توسط کشتی اوشن وایکینگ نجات داده شدند. در میان آنها دو زن حضور داشتند. یک زن باردار با همراهش، روز جمعه گذشته با هلی کوپتر به کشورمالتا منتقل گردید.

اوشین وایکینگ به تاریخ ۱۱ جنوری پس از پنج و نیم ماه وقفه دوباره فعالیتش را آغاز کرد. این کشتی از بندر مارسی به سوی بخش مرکزی بحیره مدیترانه به راه افتاد.

مهاجران با قایق ها در دریای مدیترانه از کشور لیبیا به سوی اروپا حرکت می کنند.

بر اساس اعلام سازمان بین المللی مهاجرت، طبق اطلاعات رسمی در سال ۲۰۲۰ بیش از ۱۲۰۰ تن در تلاش برای عبور از بحیره مدیترانه و رسیدن به اروپا جان باختند.

 

در همین زمینه