۱۳ سپتمبر سال ۲۰۲۰، جزیره لیسبوس،  کودکان در جاده ای که در نزدیکی کمپ کاراتیپه قرار دارد، قدم می زنند / 
عکس : Getty Images/AFP/L.Gouliamaki
۱۳ سپتمبر سال ۲۰۲۰، جزیره لیسبوس، کودکان در جاده ای که در نزدیکی کمپ کاراتیپه قرار دارد، قدم می زنند / عکس : Getty Images/AFP/L.Gouliamaki

پاپ فرانسیسکوس، رهبر کاتولیک های جهان به خاطر تداوم مهاجرت شمار زیاد مهاجران خوردسال و بدون همراه خواهان کمک های بیشتر به آن ها شد. این در حالیست که سازمان داکتران بدون مرز از خودکشی کودکان و نوجوانان در اردوگاه های یونان هشدار داده است.

پلپ فرانسیسکوس، رهبر کاتولیک های جهان ظهر روز یکشنبه طی مراسم عبادت در میدان سن پیترو در واتیکان گفت، در روزهای گذشته او را از«وضعیت بسیار دشوار» مهاجران نوجوان در مسیر موسوم به «بالقان» مطلع کرده اند. او در ادامه گفت، در سراسر جهان کودکان "به دلایل مختلف مجبور به ترک وطن شان شده اند". آن ها بدون خانواده های شان در معرض خطرات مختلف قرار دارند. از رسیدگی لازم و کمک های انسانی به آن ها که «موجوات آسیب پذیر و بی دفاع هستند» نباید دریغ شود.

این در حالیست که سازمان داکتران بدون مرز از خودکشی کودکان و نوجوانان در اردوگاه های یونان هشدار داده است.

داکتران بدون مرز از عواقب شدید استرس های روانی برای پناهجویان به خاطر وضعیت فعلی اردوگاه ها در جزایر یونان هشدار دادند. این سازمان کمک رسانی روز دوشنبه (۸ فبروری ۲۰۲۰) در برلین گفت، به ویژه جوانان به طور فزاینده ای از زندگی خسته شده اند و آرزو می کنند "که عذاب بالاخره پایان یابد."

تنها در ماه جنوری امسال راجع به سه مورد اقدام به خودکشی توسط کودکان و جوانان در لیسبوس گزارش شده است.

داکتران بدون مرز به قول خودشان در جزایر لیسبوس و ساموس یونان مراکز صحی دارند و به ویژه خدمات بهداشت روانی ارائه می دهند. این سازمان خواستار انتقال سریع کودکان از اردوگاه ها به مکان های امن شده است.

 

در همین زمینه