در نتیجه جنگ جاری سوریه، میلیون‌ها پناهجو به کشورهای مختلف جهان آواره شده اند
در نتیجه جنگ جاری سوریه، میلیون‌ها پناهجو به کشورهای مختلف جهان آواره شده اند

اتحادیه اروپا قصد دارد در کنفرانس کشورهای کمک کننده، دوباره پول برای سوریه جمع آوری کند. این در حالیست که پاپ فرانسیسکوس، رهبر کاتولیک های جهان خواستار ابتکار بین المللی برای صلح در سوریه گردیده است.

در کنفرانس آنلاینی که به تاریخ ۲۹ و ۳۰ ماه مارچ امسال برنامه ریزی شده است، قرار است برای غیرنظامیان رنج دیده و پناهندگان سوریه در کشورهای همسایه، پول جمع آوری شود. جامعه بین المللی در این کنفرانس می خواهد روی حمایت اش برای پیدا کردن یک راه حل سیاسی تاکید کند. سال گذشته آلمان و دیگر کشورها کمک اضافی بالغ به ۶،۹ میلیارد یورو را وعده دادند.

جنگ داخلی در سوریه تقریباً ده سال است که ادامه دارد. این جنگ با اعتراضات علیه رهبری سوریه آغاز شد، اما مدت طولانی است که به یک جنگ نیابتی با مشارکت بین المللی تبدیل شده است. حکومت سوریه از روسیه، ایران و شبه نظامیان حزب الله لبنان حمایت به دست می آورد. صدها هزار نفر در درگیری های مسلحانه جان خود را از دست دادند. در پی شیوع ویروس کرونا، اوضاع اقتصادی مردم سوریه و مهاجران سوریایی در کشورهای دیگر بدتر شده است.

پاپ فرانسیسکوس خواستار ابتکار جدید بین المللی برای صلح در سوریه شد
پاپ فرانسیسکوس خواستار ابتکار جدید بین المللی برای صلح در سوریه شد

پاپ فرانسیسکوس: ده سال بعد از آغاز جنگ سوریه، درگیری ها باید پایان یابند

پاپ فرانسیسکوس، رهبر کاتولیک های جهان، خواستار ابتکار جدید بین المللی برای صلح در سوریه شده است. وی روز دوشنبه گفت ده سال پس از آغاز جنگ در سوریه، درگیری ها باید پایان یابند. وی همچنین از اسرائیلی ها و فلسطینیان خواستار گفتگو براساس اعتماد متقابل شد. پاپ در ادامه گفت، مطمئن است که هر دو طرف تمایل به زندگی در صلح دارند. او راجع به سفرش به عراق که قرار است در اوایل ماه مارچ امسال صورت بگیرد، چیزی نگفت.

 پاپ همچنین خواستار تعامل سیاسی جدید در سطح ملی و بین المللی برای ثبات لبنان شد. به قول او بدون بهبود سریع اقتصادی و بازسازی سریع ، این کشور می تواند ورشکسته شود. فرانسیسکوس هشدار داد که این امر در لبنان می تواند "منجر به (ایجاد) جریانهای خطرناک افراط گرایانه شود". پاپ گفت که "لبنان با هویت فعلی خود "تضمینی برای یک خاورمیانه متنوع و بردبار است که در آن مسیحیان می توانند مشارکت فعال داشته باشند و به یک اقلیت که نیاز به محافظت دارند، محدود نمی شوند". به قول پاپ تضعیف جامعه مسیحی، خطر از بین بردن تعادل داخلی لبنان را به همراه دارد. وضعیت پناهجویان سوریایی و فلسطینی را در لبنان از این دیدگاه باید در نظر گرفت.

پاپ فرانسیسکوس از رهبران سیاسی و مذهبی در لبنان خواست که منافع شخصی خود را کنار بگذارند و برای بهبود وضعیت شهروندان این کشور به عدالت و اصلاحات واقعی متعهد شوند.

پاپ راجع به برقراری صلح در لیبیا گفت، امیدوار است مذاکرات لیبیا که قرار است در ماه نومبر تحت نظارت سازمان ملل در تونس برگزار شود، روند آشتی را در این کشور به جریان بیاندازد.

 

در همین زمینه