چهار مهاجر افریقای غربی در حال عبور از کوتل پر برف مونژنیور در شرق فرانسه. گزمه‌های شبانه رضاکار، این مهاجران را نجات می‌دهند، ۵ فبروری ۲۰۲۱. عکس از مهدی شبیل
چهار مهاجر افریقای غربی در حال عبور از کوتل پر برف مونژنیور در شرق فرانسه. گزمه‌های شبانه رضاکار، این مهاجران را نجات می‌دهند، ۵ فبروری ۲۰۲۱. عکس از مهدی شبیل

سازمان‌‌های خیریه در جنوب شرق فرانسه از ورود روز افزون مهاجران از ایتالیا به فرانسه از طریق کوههای پر برف آلپ خبر می‌دهند. این سازمان‌ها با نگرانی می‌گویند که در کنار مهاجران جوان، تعدادی بیشتری از خانواده‌ها، کودکان و افراد سالخورده از جمله افغان‌ها و ایرانی‌ها، شبانه و پیاده از مرز عبور می‌کنند. مهاجر نیوز از شهر بریانسون در ۱۰ کیلومتری مرز ایتالیا و فرانسه گزارش می‌دهد.

دهها مهاجر در اتاق‌ها و دهلیزهای ساختمان محقر و از رنگ و رو رفته پناهگاه همبستگی (رفوج سولیدر) در بریانسون در جنوب شرق فرنسه در رفت آمد هستند. بخش عمده این مهاجران افغان‌‌ها و ایرانی‌ها‌ هستند اما افرادی از مالی، ساحل عاج، کامرون، الجزایر و مراکش نیز در پناهگاه حضور دارند. به گفته مسئولان، حدود ۶۰ مهاجر به تازگی از طریق کوهستان‌های پر برف آلپ، از ایتالیا وارد فرانسه و در این پناهگاه جا بجا شده‌اند.

کاترین کلمانسو، از فعالان سازمان پناهگاه همبستگی می‌گوید که از چندین ماه به این سو، تعداد بیشتری از مهاجران افغان و ایرانی از طریق کوههای آلپ وارد فرانسه می‌شوند. در سال ۲۰۲۰ حدود ۱۰۰۰ مهاجر افغان و ۵۰۰ مهاجر ایرانی در این پناهگاه اقامت داشته‌اند. در کنار این، مهاجران افریقایی از جمله ۲۷۰ مراکشی و الجزایری، ۶۰ گینه‌ای و ۶۰ مهاجر گامبی نیز از پناهگاه عبور کرده‌اند.

داوود*، یک مهاجر ۴۶ ساله افغان که با خانواده‌اش در یکی از اتاق‌های کوچک پناهگاه به سر می‌برد، دو روز پیش به پناهگاه رسیده‌اند. او و شش تن از اعضای دیگر خانواده‌اش، موفق شده‌اند بعد از عبور از کوتل مونژنیور در مرزهای مشترک ایتالیا با فرانسه، خود را به بریانسون برسانند.

داوود، مهاجر افغان و خانواده‌اش در پناهگاه رفوج سولیدر در بریانسون، ۴ فبروری ۲۰۲۱. عکس از مهدی شبیل
داوود، مهاجر افغان و خانواده‌اش در پناهگاه رفوج سولیدر در بریانسون، ۴ فبروری ۲۰۲۱. عکس از مهدی شبیل


تعداد بیشتری از مهاجران افغان از کوه‌های آلپ وارد فرانسه می‌شوند

تازه گل*، یک زن مهاجر افغان است که با پسر ۱۳ ساله اش، میلاد، از کوههای آلپ عبور کرده کرده و به بریانسون آمده است. این زن مهاجر که حامله است، شبانه همراه با خانواده داوود، پیاده از کوههای پر برف آلپ سفر کرده است.

سازمان‌های خیریه می‌گویند که مهاجرت در مسیر آلپ، حتی در زمستان، برای مهاجران افغان چندان دشوار نیست. انیسه* همسر ۴۱ ساله داوود می‌گوید: «ما در مسیر مهاجرت چنان سختی‌هایی را دیدیم که سفر در کوههای فرانسه برای ما خیلی آسان بود.»

انیسه توضیح می‌دهد که با خانواده‌اش حدود ۲۰ بار تلاش کردند از بوسنیا وارد کرواسیا شوند اما هر بار پولیس کرواسیا آن‌ها را دستگیر می‌کرد و دوباره به بوسنیا می‌فرستاد: «پولیس کرواسیا چهار تیلفون و حدود ۱۰۰۰ یورو پول ما را از ما گرفت.»

گزمه‌های اجتماعی شبانه در کوه‌های آلپ برای نجات مهاجران

ساعت ۸ شب است که دو تن از گزمه‌های خیریه یا نجات مهاجران، از کوره راه باریک و پر از برف کوتل مونژنیوربالا می‌روند. ویل و همکارش ژولیت، که هردو برای سازمان همه مهاجر(توس میگران) رضاکارانه کار می‌کنند، امشب نگران هستند که مبادا مهاجرانی که از ایتالیا قصد عبور به فرانسه را دارند، در مه و غبار غلیظ شبانه در کوهستان، راه خود را گم کنند و دچار مسیرهای برف کوچ شوند.

حدود یک ساعت بعدتر، در قسمت بالایی کوه، ژولیت که از همکارش جدا شده و مسیری دیگری را انتخاب کرده، در تاریکی شب، با چهار مهاجر افریقای غربی بر می‌خورد و به آن‌ها کمک می‌کند به بریانسون بروند.

همزمان، یک گروه دیگراز رضاکاران اجتماعی، به ویل خبر می‌دهند که دو خانواده ایرانی متشکل از شش نفر، از جمله یک کودک پنج ساله را در بخش دیگری از کوتل مونژنیور پیدا کرده‌اند. هردو خانواده بعدتر به رفوج سولیدر به بریانسون می‌روند.

ویل و همکارش ژولیت، هنگام یک گزمه اجتماعی برای کمک به مهاجران، ۵ فبروری ۲۰۲۱. عکس از مهدی شبیل
ویل و همکارش ژولیت، هنگام یک گزمه اجتماعی برای کمک به مهاجران، ۵ فبروری ۲۰۲۱. عکس از مهدی شبیل


دشواری‌ها و خطرات عبور از راه‌های کوهستانی در زمستان

به گفته پاکرت فورست، از بنیانگذاران سازمان توس میگران، مهاجران به این دلیل راه کوهستانی آلپ را انتخاب می‌کنند که نمی‌خواهند به دست پولیس ایتالیا یا فرانسه بیفتند اما این مهاجران در راه‌های کوهستانی در زمستان، با خطراتی دیگری روبرو هستند: « یکی از خطرات مهم مسیرهای کوهستانی در زمستان، پایین آمدن سریع درجه حرارت است که مقاومت بدن را تهدید می‌کند و معمولاً به سرمازدگی می‌انجامد. در کنار این، گم کردن راه و انتخاب مسیرهای برف کوچ، گرسنگی و تشنگی، همه این‌ها می‌تواند برای مهاجران خطراتی جدی جانی داشته باشد.»

به دنبال افزایش ورود مهاجران از ایتالیا به فرانسه در ماه‌های اخیر، مقام‌های هردو کشور تصمیم گرفته‌اند کنترول در مرزهای مشترک خود را تشدید کنند. پاکرت فورست می‌گوید: «با وجود دشواری‌های مسیر آلپ، پولیس فرانسه تعداد زیادی از مهاجران را بعد از دستگیری به ایتالیا اخراج می‌کند. ما می‌خواهیم که همه قانون را رعایت کنند و مهاجران بتوانند به محض ورود به خاک فرانسه، درخواست پناهندگی کنند.»

به گفته سازمان‌های اجتماعی، تولیس فرانسه مهاجران را بعد از دستگیری به ایتالیا پس می‌فرستد. عکس از مهدی شبیل
به گفته سازمان‌های اجتماعی، تولیس فرانسه مهاجران را بعد از دستگیری به ایتالیا پس می‌فرستد. عکس از مهدی شبیل


یک زن ایرانی ۸۰ ساله با عصا از کوه‌های آلپ عبور کرد و وارد فرانسه شد!

سازمان داکتران جهانیکی از سازمان‌های دیگر خیریه فرانسوی است که در گزمه‌های اجتماعی کمک به مهاجران در کوه‌های آلپ نقش مهمی دارد. به گفته این سازمان واحد‌های سیار گزمه‌های اجتماعی داکتران جهان، از ماه سپتمبر ۲۰۲۰ تا اوایل فبروری امسال ۱۷۴ مهاجر را در کو‌های آلپ پیداکرده‌اند. در میان این مهاجران، ۸ خانواده، حدود ۴۰ کودک از جمله ۸ نوزاد و ۴ مهاجر زیرسن بدون همراه وجود داشته‌اند. بر اساس آمار داکتران جهان، چهار مهاجر تحت خدمات صحی عاجل قرار گرفته‌اند.

الفرد سیپرا، یک عضو داوطلب داکتران دنیا به مهاجر نیوز گفت که در گذشته بیشتر مردان تنها از کشورهای افریقایی و یا شرق میانه از مسیر آلپ رد می‌شدند اما حال بیشتر از پیش، خانواده‌های افغان و ایرانی این مسیر را انتخاب می‌کنند. او می‌گوید که در اواخر ماه دسمبر ۲۰۲۰ با یک زن ایرانی ۸۰ ساله روبرو شده بود: «پولیس مرزی فرانسه حدود ۱۰ تن از مهاجران را دستگیر کرده بود و می‌خواست آن‌ها را به ایتالیا پس بفرستد. در میان آن‌ها یک خانم ایرانی سالخورده دیده می‌شد.»

پولیس این گروه را به ایتالیا اخراج کرد اما دوساعت بعد، مهاجران دوباره تلاش کردند وارد فرانسه شوند. فردای آن روز الفرد این مهاجر ایرانی را در بریانسون ملاقات کرده بود که با خوشحالی می‌گفت با عصا از کوههای الپ عبور کرده است !

  دو تن از رضاکاران پناهگاه رفوج سولیدر در بریانسون درحال تهیه غذا برای مهاجران، ۴ فبروری ۲۰۲۱. عکس از مهاجر نیوز
دو تن از رضاکاران پناهگاه رفوج سولیدر در بریانسون درحال تهیه غذا برای مهاجران، ۴ فبروری ۲۰۲۱. عکس از مهاجر نیوز


«مهاجران در بریانسون نمی‌مانند»

مسئولان پناهگاه رفوج سولیدر می‌گویند بیشتر مهاجرانی که وارد پناهگاه می‌شوند مدت کمی، یک یا دو روز، در آنجا باقی می‌مانند و سپس برای پناهندگی، به قصد کشورهای دیگر و گاهی هم پاریس حرکت می‌کنند.

حوالی ساعت شش شام روز، دو تن از رضاکاران پناهگاه در قسمت آشپزخانه یک سالون بزرگ، در حال تهیه ساندویچ هستند. یکی از آنها به مهاجر نیوز می‌گوید: « امشب دو خانواده افغان بریانسون را ترک می‌کنند. ما برای آن‌ها غذا آماده می‌کنیم.»

داوود و خانواده‌اش می‌گویند که قصد دارند فردا خود را به آلمان برسانند؛ جایی که یک پسر دیگر خانواده بی‌صبرانه انتظار آن‌ها را می‌کشد.

*نام‌های مستعار

واسع محسن، گزارشگر اعزامی مهاجر نیوز به بریانسون

 

 

در همین زمینه