تصمیم های محکمه عالی اروپا  که در لوگزامبورگ قرار دارد، الزام آور به شمار می آیند./عکس:  Imago Images/P.Scheiber
تصمیم های محکمه عالی اروپا که در لوگزامبورگ قرار دارد، الزام آور به شمار می آیند./عکس: Imago Images/P.Scheiber

سارنوال عمومی محکمه عالی اتحادیه اروپا گفته است که اعطای حافظت به پناهجویان نباید تنها بر اساس معیارهای آماری صورت بگیرد، بلکه به چگونگی وضعیت عمومی در کشورهای مبدای پناهجویان نیز توجه شود.

پریت پیکامئه، سارنوال عمومی دیوان عالی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در لوکزامبورگ اعلام کرد که در زمان بررسی وضعیت امنیتی در کشورهای مبدای پناهجویان، به غیر از آمار کشته شدگان و زخمیان، وضعیت عمومی نیز در نظر گرفته شود.

این برخلاف کاری است که مقام‌های آلمانی انجام می‌دهند. آن‌ها با توجه به شمار قربانیان و زخمی‌ها در مورد چگونگی پس فرستادن پناهجویان به کشورهای مبدای شان تصمیم می‌گیرند. 

به گفته سارنوال محکمه عالی اروپا، برای ارزیابی وضعیت عمومی باید همه عواملی که در ایجاد یک مناقشه نقش دارند، در نظر گرفته شوند. او افرود که تعداد زخمیان و بیجاشدگان، «روش‌ها و تاکتیک های جنگ»، دامنه خشونت‌های خودسرانه، مدت زمان مناقشه و چگونگی سازمان‌دهی نیروهای مسلحی که در آن شرکت دارند باید مورد توجه قرار گیرند.

او علاوه کرد که راجع به این مسائل باید «داده های بی طرفانه، معتبر و به روز» در مورد محلی که فرد پناهجو قرار است به آنجا پس فرستاده شود، وجود داشته باشد.

محکمه عالی اداری در ایالت بادن وورتمبرگ آلمان از محکمه عالی اروپا پرسیده بود که کشورهای اتحادیه اروپا براساس چه اولویت هایی باید به پناهجویان محافظت فرعی بدهند. محافظت فرعی به کسانی داده می‌شود که مطابق کنواسیون ژنیو حق پناهندگی دریافت نمی‌کنند، اما به دلایلی از جمله تهدیدات امنیتی، اخراج شان نیز ممکن نیست. 

این موضوع به گونه مشخص مربوط به دو پناهجوی افغان است که در معرض اخراج احتمالی به ولایت ننگرهار در افغانستان قرار دارند. در این ولایت جنگ جریان دارد.

بر اساس تصمیم محکمه اداری آلمان فدرال، این کشور برای ارزیابی خطرات موجود در یک منطقه مشخص و دادن حق حفاظت فرعی به پناهجویان آن منطقه، با توجه به تعداد افراد ملکی که در آن جا کشته یا زخمی شده اند، تصمیم می‌گیرد.

در این رابطه ادارات آلمانی میزانی تعیین کرده اند. به این مفهوم که هرگاه در یک منطقه در هر ۸۰۰ تن یک فرد ملکی کشته و یا زخمی شده باشد، به پناهجویان آن منطقه حفاظت فرعی داده می‌شود، اما هرگاه این میزان کمتر از آن باشد، مسئولان فرض می‌کنند که «تهدید جدی فردی» وجود ندارد و بررسی‌های بیشتر صورت نمی‌گیرد.

در آلمان محافظت فرعی به اشخاصی تعلق می‌گیرد که در کشور مبدای شان «صدمات جدی» آن ها را تهدید می‌کند. این تهدیدات به گونه مثال شامل شکنجه، مجازات مرگ، مناقشه مسلحانه یا جنگ داخلی می‌شوند.

افزون بر این، اشخاصی که واجد شرایط پناهجویی دانسته شده یا حق پناهندگی دریافت می‌کنند، نسبت به کسانی که حفاظت فرعی دریافت می‌کنند حقوق بیشتری دارند که حق الحاق اعضای خانواده و اجازه اقامت طولانی‌تر شامل آن می‌شوند.

 محکمه عالی اروپا طی هفته‌های آینده در این باره تصمیم خواهد گرفت.

 

در همین زمینه