نیرو های دریایی ایتالیا یک قایق مهاجران را به سوی جزیره لامپدوسا رهنمایی می کنند. عکس: انسا/الیو دیزیدیریو
نیرو های دریایی ایتالیا یک قایق مهاجران را به سوی جزیره لامپدوسا رهنمایی می کنند. عکس: انسا/الیو دیزیدیریو

نیروی های دریایی تونس روز شنبه اعلام کردند که یک مهاجر در اثر غرق شدن قایق در آب های مدیترانه نزدیک به جزیره لامپدوسا جان خود را از دست داده و ۲۲ تن دیگر ناپدید شده اند.

مقامات تونسی روز شنبه ۱۳ فبروری در بیانیه ای اعلام کردند که در اثر غرق شدن یک قایق در آب های مدیترانه نزدیک به جزیره لامپدوسا یک تن کشته و ۲۲ تن دیگر ناپدید گردیدند.

به گفته این منبع، نیروهای دریایی تونس ۲۵ مهاجر را در یک عملیات نجات در حدود ۱۰۰ کیلومتر دوتر از جزیره لامپدوسا نجات دادند اما به دلیل آب و هوای نا مناسب بحر نتوانستند به جستجوی نا پدید شده گان ادامه دهند.

مهاجران نجات یافته از جمله شش زن از کشور های آفریقایی به تونس بازگردانده شدند. این مهاجران می خواستند خود را به جزیره لمپدوسای ایتالیا برسانند.

سازمان ملل ایتالیا را درغرق شدن بیش از ۲۰۰ مهاجر مقصر خواند

بر اساس بیانیه ای مطبوعاتی مقامات تونس، بازماندگان گفتند که قایق آنها به روز جمعه از بندر سیدی منصور در مرکز شرقی تونس حرکت کرده بود. این قایق ۴۸ سرنشین داشت که پس از غرق شدن ۲۲ تن ناپدید گردیده و جسد یک تن پیدا شد.

با وجود بحران صحی وابسته با همه گیری ویروس کرونا، سفر مهاجران از کشورهای مغرب به سوی اروپا همچنان ادامه دارد. کشور تونس تنها چند صد متر با اروپا فاصله دارد، از اینرو مهاجرانی که از کشور های آفریقایی می آیند تلاش می کنند تا از این راه خود را به اروپا برسانند.

در همین مورد: بیشتر از ۱۰۰۰ نفر در ۲۴ ساعت گذشته با قایق از لیبیا راهی اروپا شده اند

سال گذشته با ازدیاد قایق های مهاجران در آب های مدیترانه، این مسیر کشنده ترین راه مهاجرت تبعیدیان به سوی اروپا گزارش داده شده است.

بر اساس تازه ترین داده های سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) در سال ۲۰۲۰ در آب های مدیترانه حدود ۱۲۲۴ مهاجر جان شان را از دست دادند.

 

در همین زمینه

Webpack App