زنان مهاجر افغان جلوی اردوگاه کاراتیپه در جزیره لیسبوس نوزدان شان را برای محافظت از باران درپلاستیک پیچانده اند
زنان مهاجر افغان جلوی اردوگاه کاراتیپه در جزیره لیسبوس نوزدان شان را برای محافظت از باران درپلاستیک پیچانده اند

موج سرما در یونان باز هم وضعیت رقتبار پناهجویان در اردوگاه کاراتیپه در جزیره لیسبوس را آشکار ساخت. هرچند هوا کمی ملایم تر شده است، با آنهم سازمان های خیریه وضعیت پناجویان را خطرناک می خوانند.

حریق شدن دو خیمه در اردوگاه کاراتپه در جزیره لیسبوس یونان، بر مشکلات سرمای زمستان افزود. در یک حساب انستاگرام به نام «@Now_you_see_me_moria»، باشندگان این اردوگاه به تاریخ ۱۹ فبروری تصاویری را پُست کردند که در آنها دیده می شود که دود غلیظ از میان خیمه های کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهجویان بلند می شود و زنان با درماندگی فریاد می زنند و کمک می طلبند. در پای یک تصویر نوشته شده است: «بازهم آتش سوزی در دومین کمپ موریا در جزیره لیسبوس. دو خیمه حریق شده اند و این بار اول و آخر نیست. همیشه چنین است، زیرا حکومت به پناهجویان توجه ندارد. ویدیو از علی».

نه تنها در این حساب انستاگرام، بلکه در صفحه همنام انترنتی نیز باشندگان موریا و کمپ جدید کاراتپه می خواهند توجه جهانیان را به وضعیت خود جلب کنند. از آنجایی که عکاسان و تیم های فیلمبرداری اجازه ورود به این کمپ های حصار کشیده را ندارند، این تصاویر در حال حاضر یگانه منبع معلوماتی در مورد زندگی پناهجویان در این کمپ هاست.

اردوگاه کارا تیپه بلافاصله در ساحل قرار دارد و خیمه های پناهجویان همیشه در برابر بادهای تند بحری مقاومت نمی توانند
اردوگاه کارا تیپه بلافاصله در ساحل قرار دارد و خیمه های پناهجویان همیشه در برابر بادهای تند بحری مقاومت نمی توانند

در هفته های اخیر اولتر از همه سرمای ناگهانی زمستان در جزایر یونان پناهجویان را با مشکلات شدیدی روبرو ساخته است. در جزیره لیسبوس ژاله و برف بارید و باد های تند شمار زیاد خیمه ها را از جا برکند. زمین خیمه ها پر از آب گردیده و این خیمه ها غرق در گل و لای شدند. اداره امور پناهجویان سازمان ملل در یونان به تاریخ ۱۷ فبروری در تویتر نوشت: «یک موج سرما سراسر یونان را فرا گرفته است. هزاران مهاجر و پناهجو، که در خیمه ها و یا اقامت گاه های خودساخته شان در جزایر ساموس، خیوس و لیسبوس زندگی می کنند، از بایت سرمای شدید و باد های تند در معرض خطر قرار دارند.»

در حال حاضر حدود ۱۵ هزار پناهجو در جزایر یونانی زندگی می کنند، که تقریباً نیمی از آنان در کمپ موقتی کارا تیپه در جزیره لیسبوس بسر می برند. این اردوگاه پس از حریق کمپ موریا در سپتمبر ۲۰۲۰، به عنوان سرپناه موقتی برای پناهجویان ساخته شد. تأمین غذا برای آنها به دوش اردوی یونان است، زیرا پس از آتش سوزی در کمپ موریا، پناهجویان اجازه پخت و پز را ندارند. کمپ جدید با سیم خاردار حصاربندی شده و توسط افراد امنیتی محافظت می گردد. در این کمپ حدود ۲۵۰۰ پناهجوی زیر سن قانونی زندگی می کنند. این کمپ برای اسکان تا ۱۰ هزار پناهجو ساخته شده است.

ویروس کرونا نیز وضع را در اردوگاه شکننده تر کرده است
ویروس کرونا نیز وضع را در اردوگاه شکننده تر کرده است

سازمان خیریه کاریتاس انترنشنل از «خیمه های سیلاب زده، تشناب ها و حمام های ناکافی، عدم تدابیر حفاظتی در برابر طوفان و باران» سخن گفته و این وضعیت را ناکامی دیگری در سیاست اروپا در قبال پناهندگی عنوان کرده است. این سازمان تشناب های را در کارا تیپه ساخته است، غذا و کمپل به پناهجویان توزیع می کند، و همچنان آموزش زبان انگلیسی و مراقبت های روانی را به پناهجویان ارائه می دهد. به اساس یک گزارش دیده بان حقوق بشر، که به تاریخ ۱۷ فبروری به نشر رسید، بخشی از زمین اردوگاه کارا تپه با ماده کیمیایی سُرب آلوده است.

در این میان آلمان خانواده های بیشتر پناهجو را از جزیره لیسبوس پذیرفته است. یک طیاره حامل ۲۶ خانواده پناهجو به تاریخ ۱۷ فبروری امسال به شهر هانوور رسید. به قول وزارت داخله آلمان فدرال این خانواده ها شامل ۵۳ فرد بالغ و ۶۳ کودک اند. آلمان از ماه مارچ سال گذشته تا حال جمعاً ۱۶۷۷ تن را از جزیره لیسبوس یونان پذیرفته است.

از موریا تا هانوور: از مارچ ۲۰۲۰ به این طرف آلمان بیشتر از ۱۶۰۰ پناهجو را از کمپ موریا را پذیرفت
از موریا تا هانوور: از مارچ ۲۰۲۰ به این طرف آلمان بیشتر از ۱۶۰۰ پناهجو را از کمپ موریا را پذیرفت

کمیسیون اتحادیه اروپا در صفحه انترنتی خود توضیح داده است که حمایت مالی خود برای انتقال خانواده های پناهجو از لیسبوس را تا ماه اپریل سال روان به ۳۰ میلیون یورو افزایش داده است. کشور های دیگر اروپایی که در پهلوی آلمان برای پذیرش پناهجویان آمادگی نشان داده اند، عبارت اند از فرانسه، بلجیم، بلغاریا، کرواسی، فنلند، آیرلند، پرتگال، سلوانیا، هالند، ناروی و سویس.

 

در همین زمینه