کمپ لیپا بعد از آتش سوزی. عکس از خبرگزاری رویترز
کمپ لیپا بعد از آتش سوزی. عکس از خبرگزاری رویترز

پولیس بوسنیا حدود ۲۰۰ مهاجر را از ساختمان‌‌های قدیمی در بیهاج در شمال غرب بوسنیا، به کمپ لیپا انتقال داد. این عملیات انتقال بامداد روز چهارشنبه انجام شد.

به گزارش فرانسیسکا گریلمیر، خبرنگار آزاد در بوسنیا، اولین عملیات تخلیه مهاجران بامداد روز چهارشنبه ۲۴ فبروری در ساختمان یک کارخانه قدیمی تولید کاغذ صورت گرفت. حدود ۲۰۰ مهاجر ساکن این ساختمان توسط بس‌ها به کمپ لیپا انتقال داده شدند.


همزمان پولیس حدود ۱۸۰ مهاجر دیگر را از ساختمان متروک یک خانه سالمندان اخراج و آن‌ها را نیز به کمپ لیپا منتقل کرد.

این در حالیست که کمپ لیپا که حدود ۳۰ کیلومتر از از بیهاج فاصله دارد در ماه دسمبر ۲۰۲ در اثر آتش سوزی ویران شد. تعدادی از مهاجران ساکن این کمپ در خیمه‌هایی جا بجا شدند که از سوی ارتش بوسنیا در محل برافراشته شده است.

سازمان خیریه کاریتاس ایتالیا که ساختن یک محل غذا خوری در لیپا را به عهده گرفته می‌گوید که «صدها تن از مهاجران در وضعیت بسیار رقت باری به سر می‌برند. این مهاجران به آب آشامیدنی دسترسی ندارند و از حداقل امکانات بهداشتی مانند تشناب برخوردار هستند.»

فرانسیسکا گریلمیر، خبرنگار آزاد می‌گوید که «عملیات انتقال مهاجران از بیهاج به لیپا به یک امر عادی بدل شده است اما اکثر مهاجران دوباره پیاده به بیهاج برمی‌گردند زیرا در لیپا جای کافی وجود ندارد.»

در هفته‌های گذشته مهاجران در اثر سردی هوا با وضعیت بدتری روبرو شده‌اند. یک داکتر آلمانی که مدت یک هفته را در ایالت اوناسونا در بوسنیا گذرانده است در ماه جنوری به مهاجر نیوز گفت که مطمئن است «تعدادی از افراد جان خود را از دست داده‌اند.»

کمی بعدتر، سازمان خیریه محلی اس او اس بیهاچ نیز اعلام کرد که اجسادی در منطقه پیدا شده‌اند.

حدود ۹۰۰۰ مهاجر از آسیا، شرق میانه و افریقای شمالی در این کشور بالکان گیر مانده‌اند.

 

در همین زمینه