پناهجویان از جمله افراد به شدت در معرض خطر ابتلا به بیماری های عفونی هستند.
پناهجویان از جمله افراد به شدت در معرض خطر ابتلا به بیماری های عفونی هستند.

تطبیق واکسن کرونا در کشورهای عضو اتحادیه اروپا همواره گسترش می یابد. آیا میلیون ها پناهجو و مهاجر با اسناد و بدون اسنادی که در کشورهای عضو اروپایی زندگی می کنند نیز واکسن ضد کرونا می شنوند؟

سازمان های غیردولتی هشدار می دهند که پناهندگان و مهاجران فاقد سند نیز باید واکسینه شوند؛ اما همه کشورها قصد ندارند آنها را در کارزارهای مایه کوبی شان شامل کنند.

کمیسیون اروپا توصیه ای را برای استراتیژی های موثر واکسن کرونا در اکتبر ۲۰۲۰ تصویب کرد. در این توصیه نامه، پناهجویان به عنوان گروه اولویت ذکر شده اند، اما هیچ اشاره ای به پناهجویان فاقد سند نشده است.

از سویی نیز هر کشور به صورت جداگانه مسئولیت تهیه استراتیژی واکسن خودش را دارد و می تواند اولویت بندی گروه هایی که باید واکسن شوند را تعیین کنند.

پناهجویان و مهاجران بدون اسناد قانونی از حاشیه نشین ترین افراد در اروپا هستند. آنها کسانی هستند که وضعیت قانونی تعریف شده ای ندارند.

حتی بسیار کسانی هم هستند که در اروپا متولد شده اند، اما به خاطر وضع نامشخص والدین شان با پیشینه مهاجرت شان، بی سرنوشت مانده اند.

پناهجویانی که از جنگ یا آزار و شکنجه در کشورهای اصلی خود فرار می کنند و به آنها پناهندگی اعطا می شود، پناهنده رسمی دارای حق اقامت شناخته می شوند.

یکی از مهمترین دلایل اولویت بندی هر دوی این گروه ها در استراتیژی واکسیناسیون ملی این است که آنها در شرایط خطرناکی زندگی می کنند.

سازمان داکتران بدون مرز (MSF) گزارش داده که پناهجویان سه برابر بیشتر از افرادی که در محیط های منظم زندگی می کنند، در معرض خطر ابتلا به عفونت ها قرار دارند.

جیانلوکا سزارو، از سازمان همکاری های بین المللی برای مهاجران بدون اسناد (PICUM) گفت: «در بسیاری مواقع اقدامات فاصله اجتماعی و قرنطینه در اقامتگاه های مهاجران غیرممکن است؛ زیرا آنها معمولاً در محیط های نامطلوبی مانند ساختمان های بیش از حد پر جمعیت یا اردوگاه های غیر رسمی زندگی می کنند.»

دمای حرارت بدن یک مرد مهاجر در ورودی اردوگاه کارتپه درجزیره لسبوس در یونان سنجیده می شود.
دمای حرارت بدن یک مرد مهاجر در ورودی اردوگاه کارتپه درجزیره لسبوس در یونان سنجیده می شود.

اردوگاه های خیمه ای پناهجویان در جزیره ها

ده ها هزار پناهجو اغلب در چادرهای شلوغ و اردوگاه های محصور زندگی می کنند که از خیمه ها تشکیل شده اند. این انسان ها در سراسر کشورهایی مانند یونان با خطر ابتلا به بیماری های عفونی قرار دارند.

به گفته منابع رسمی، کشورهای اروپایی مانند بریتانیا، هالند، فرانسه، اسپانیا و ایتالیا مهاجران بدون اسناد غیرقانونی را در استراتژی های واکسیناسیون خود گنجانده اند. وزارت صحت بلژیک گفته که این کشور افراد فاقد سند را واکسن می کند؛ اگرچه هنوز مشخص نیست که این کار را به عنوان بخشی از یک استراتژی رسمی ملی انجام خواهد داد یا خیر!

آلمان و صربستان رسماً گزارش داده اند که پناهجویان و مهاجران را در طرح ملی واکسیناسیون شان در اولویت قرار می گیرند.

وزارت صحت یونان به وضوح برای پناهجویان شماره های تأمینات اجتماعی در اردوگاه ها تضمین کرده تا بتوانند به واکسن های مورد نیازشان دسترسی پیدا کنند؛ اما به گفته ویلدز زهل، از شورای مهاجران و تبعیدشدگان اروپا (ECRE) هیچ اشاره ای به مهاجران فاقد سند نشده است.

از طرف دیگر مقامات اسپانیا و بوسنیا در تلاش هستند تا بسیاری از پناهجویان بدون اسناد و رد شده را از اردوگاه های خود به کشورهای مبداء شان برگردانند. پولند به وضاحت اعلام کرده که افراد غیرمقیم خارجی را از برنامه واکسیناسیون ملی خود خارج ساخته است.

این اینفوگرافیک کشورهایی را نشان می دهد که پناهجویان و مهاجران فاقد سند را شامل استراتژی های واکسیناسیون شان ساخته اند و کشورهایی که این کار را نکرده اند را نیز برجسته می سازد.
این اینفوگرافیک کشورهایی را نشان می دهد که پناهجویان و مهاجران فاقد سند را شامل استراتژی های واکسیناسیون شان ساخته اند و کشورهایی که این کار را نکرده اند را نیز برجسته می سازد.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجران (UNHCR) گفته که حدود ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا و غیر عضو در اتحادیه اروپا، در سراسر این قاره مهاجران و پناهجویان را در کماپین های ملی واکسیناسیون خود قرار می دهند؛ اگرچه هیچ اطلاعات رسمی از این سازمان ارائه نشده که نشان دهد این کشورها دقیقاً کدام ها هستند.

هرچند بسیاری از کشورهای اروپایی در تلاش هستند که پناهجویان و مهاجران بدون اسناد را شامل واکسیناسیون کرونا بسازند، اما عملی کردن این برنامه دشوار به نظر می رسد.

به باور سزارو، شامل ساختن مهاجران در کارزارهای مایه کوبی ملی بر روی کاغذ امری ساده است، اما اینکه دسترسی این انسان ها چقدر واقعی و معنی دار خواهد بود، امر دیگری می باشد که باید در عمل دید.

وی توضیح داد که مهاجران فاقد سند و نیز باید بتوانند به جوامع محلی اعتماد كنند، اما سیاست های برخی از دولت ها تبعیض آمیز و جرم انگاری است و این انسان ها را برای ثبت نام برای دریافت واكسن معمولاً به داشتن شماره تأمین اجتماعی موظف می سازد؛ موضوعی که معمولاً اینگونه افراد را از هرگونه تماس با مقامات برحذر می دارد.

شبیا مانتو، سخنگوی کمیساریای عالی ملل متحد در امور مهاجران افزود که افراد فاقد اسناد باید بتوانند نحوه مراجعه به مقامات صحی برای دریافت واکسن را درک کرده و به آنان اعتماد کنند. پناهجویان و مهاجران بدون اسناد به شدت نگرانند که اگر به بخش های مراقبت صحی برای دریافت واکسن کرونا مراجعه کنند، منجر به قرار گرفتن در معرض اخراج می گردند. بسیاری از آنان حتی زمانی که بیمار هستند نیز به داکتر یا شفاخانه مراجعه نمی کنند.

در بسیاری از کشورهای اروپایی، مهاجران فاقد سند فقط می توانند خدمات اضطراری صحی دریافت کنند. طبق گزارش های ارائه شده، در برخی از کشورها نیز این افراد واجد شرایط و تحت پوشش سیستم دریافت مراقبت های رایگان صحی نیستند.

ترس از گرفتاری و اخراج

هرچند به گفته سزارو مهاجران و پناهجویان بدون اسناد به خاطر نحوه زندگی و امکانات محدود در هر رده سنی از جمله افراد تحت خطر محسوب می شوند، اما اطلاعات جامع جمعیتی در مورد افراد فاقد اسناد در اروپا وجود ندارد. همین موضوع باعث ده که میزان آلودگی و مرگ این گروه از انسان ها براثر ابتلا به ویروس کرونا نیز نامشخص باقی بماند.

اگر نگاهی اجمالی به وضع مهاجران در اردوگاه هایی مثل جزیره لسبوس انداخته شود، می توان درک کرد که وضع از چه قرار است. اما گزارشدهی در مورد آمار مبتلایان در این اردوگاه ها که پناهجویان ثبت شده و قانونی نیز زندگی می کنند، همواره نامعلوم می ماند.

مانتو گفت: «این داده ها به گزارشدهی توسط مقامات کشورها بستگی دارد. ما همیشه تصویر کاملی نداریم و فقط می دانیم که اختلاف زیادی میان آمار آزمایش ها و همچنان گزارش های ارائه شده وجود دارد.»

تحقیقات در کشورهای اروپایی نشان داده که ۸۰ درصد از مهاجران بدون اسناد درآمد مناسبی برای دسترسی به خدمات ابتدایی صحی نداشته و در جریان ابتلا به ویروس کرونا وضع صحی شان شدیدا خراب شده است.

جیانلوکا سزارو از سازمان همکاری های بین المللی برای مهاجران بدون اسناد می افزاید: «ما معتقدیم که افراد فاقد سند و به طور کلی همه انسان ها باید بتوانند براساس نیازمندی شان، و نه برمبنای وضع اقامتی شان به مراقبت های صحی دسترسی کامل داشته باشند.»

برعلاوه گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در أمور مهاجران نیز هشدار می دهد که بیرون ساختن پناهجویان، مهاجران، بیجاشدگان و افراد غیرتبعه از استراتیژی های ملی واکسیناسیون کرونا باعث می شود که چرخه انتقال ویروس به صورت مداوم جریان یابد و به همه گیری ملی مجدد منجر شود.

طبق آمار کمیسیون اروپا در حال حاضر حدود ۲.۶ میلیون پناهجو در اروپا زندگی می کنند که بیشتر آنها در آلمان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا و یونان ساکن هستند. گزارش یک مرکز تحقیقاتی به نام "Pew" تخمین زده که تا سال ۲۰۱۷ حدود ۴.۸ میلیون مهاجر بدون اسناد در اروپا زندگی می کردند که تقریبا نیمی از آنان در آلمان بوده اند.

@Olivera Zivkovic

 

در همین زمینه