محکوم شدن مرد سوریایی به جرم جنایت علیه بشریت در محکمه آلمان (فبروری ۲۰۲۱)
محکوم شدن مرد سوریایی به جرم جنایت علیه بشریت در محکمه آلمان (فبروری ۲۰۲۱)

محکمه عالی منطقه‌ای در شهر کوبلنس آلمان یک مرد سوریایی را به جرم همدستی در جنایت علیه بشریت به حبس محکوم کرد. این نخستین مورد محاکمه در پیوند به شکنجه و قتل‌های انجام شده توسط دولت سوریه در سطح جهان است.

این مرد سوریایی به نام ایاد ا. روز چهارشنبه به جرم همدستی در جنایات علیه بشریت از نوع شکنجه و زندانی ساختن غیرقانونی مردم به چهار و نیم سال حبس محکوم شد.

سارنوالی فدرال آلمان خواهان پنج و نیم سال زندان برای وی گردیده بود، اما وکلایش خواهان برائت او شده بودند.

قرار است محاکمه متهم اصلی به نام انور ر. تا خزان امسال دوام نماید. جریان محاکمه دو متهم مذکور در هفته‌های گذشته مجزا ساخته شد. گفته می شود که انور و ایاد اعضای سازمان استخبارات سوریه بوده اند.

اتهام وارده به انور این است که کارمند یک اداره زیرمجموعه استخبارات بشار اسد بوده و انتقال ۳۰ معترض بازداشتی به زندان الخطیب را همراهی کرده است که این زندانیان در مسیر را مورد لت و کوب قرار گرفته اند. در اتهام‌نامه آمده است که او در هنگام بازداشت این افراد می‌دانسته است که آن‌ها در زندان مورد شکنجه سیستماتیک قرار می‌گیرند.

انهِ کرِبر‌، رئیس هیئت قاضیان این محکمه در استدلال این حکم به فعالیت طولانی ایاد در سازمان استخبارات سوریه اشاره کرد که در سال ۱۹۹۶ شروع شده بود و به عنوان آموزگار، تمرینات بدنی را نظارت می کرده است. او خود استدلال می کرده است که «باید افراد وادار گردند که قادر به استقامت بیشتر بدنی باشند.»‌

او از سال ۲۰۰۴ به بعد دوره های آموزشی بیشتری را در مبارزه علیه تروریسم سپری کرده است. در این دوره های آموزشی کشف مخفیگاه های تروریست ها، مبارزه علیه آنها و بازداشت آنان از جمله موارد آموزشی بوده اند. براساس حکم محکمه، انور مسئولیت چهار حوزه را در دمشق به عهده داشته است.

از جمله وظایف او نظارت از مساجد و جاسوسی علیه امام های مساجد بوده است. او اطلاعاتی را که کسب می نموده، به رئیس خود می رسانده است.

ایاد در سال ۲۰۱۳ از سوریه فرار کرد و چند سالی را در ترکیه و یونان سپری کرد. سرانجام او در سال ۲۰۱۸ به آلمان رسید و توسط مهاجران سوریه شناسایی گردید. 

این دو فرد متهم توسط قربانیان سوریایی که به آلمان مهاجرت کرده اند، شناسایی گردیده و به محکمه معرفی شده اند. محاکمه آنان در ماه اپریل پارسال در شهر کوبلنس آغاز شد. افراد آسیب‌دیده در جلسات محکمه شکنجه هایی را که بر آنان در زندان الخطیب انجام یافته اند، با جزئیات بیان داشته اند.

محاکمه این افراد بر مبنای حقوق بین الملل برگزار گردیده است. براساس این قوانین همچنان افرادی که رابطه مستقیم با آلمان نداشته باشند، نیز می توانند محاکمه شوند. این دو فرد متهم یکی در شهرک سوایبروکن ایالت راینلندفالس و دیگری در برلین دستگیر شده بودند.

 

در همین زمینه

Webpack App