سعید فضل الله قایق ران ایرانی
سعید فضل الله قایق ران ایرانی

سعید فضل الله که از ایران فرار کرده، از سال ها به این طرف آرزوی شرکت در مسابقات المپیک را دارد. او علیه مقامات ورزشی و کشور مبدا اش، جایی که مجازات اعدام تهدیدش می کند، در حال مبارزه است.

سعید فضل الله وقتی از سفر طاقت فرسایش قصه می کند، ترس، ناامیدی و عصبانیت در چهره اش هویدا می شود. مثلاً درباره فرار به آلمان، ترس از دست دادن زندگی اش در ایران و یا مبارزه برای برآورده شدن آرزوی شرکت در المپیک که همزمان مبارزه ای بود علیه سیاست ورزشی ایران. این قایقران می گوید: "من بسیار صدمه دیده بودم"، فکر نمی کنم آنها (مقامات دولتی ایران) بدانند که با من چه کرده اند.

 اما اکنون فضل الله، پس از سال ها مبارزه و بارها شکست، می تواند پایان خوبی را به همه این مشکلات اش شاهد باشد. ناگهان فضل الله، که یکی از بهترین قایق رانان در ایران بود، به بازی های المپیک توکیو بسیار نزدیک شده است. کمیته بین المللی المپیک (IOC) این جوان ۲۸ ساله ایرانی را در حلقه بورسیه "ورزشکاران پناهنده" (Refugee Athlet ) پذیرفت. هنگامی که سرانجام فضل الله، تقریباً پنج ماه پس از پذیرش شفاهی، نامه کتبی مبنی بر شرکت در بازی های المپیک را در دست گرفت، اشک از چشمانش سرازیر شد. او ضمن مصاحبه ای با تلویزیون اول آلمان (ای آر دی) گفت، این خبر برای من مانند یک "هدیه" بود. فضل الله می گوید که فقط برای تحقق آرزوی اش همه چیز را رها کرد. او می گوید، اینک بازی های المپیک یک پرتوی نادر از امید در یک داستان طولانی و ناامیدانه است.

فضل الله در آلمان به عنوان پناهده سیاسی پذیرفته شده است
فضل الله در آلمان به عنوان پناهده سیاسی پذیرفته شده است

اما چه اتفاقی افتاده بود؟ سفر پرماجرا که با موانع زیادی همراه بود، پس از یک سلفی در مقابل کلیسای جامع میلان در حاشیه جام جهانی کانو یا جام جهانی قایقرانی در سال ۲۰۱۵ آغاز شد. فضل الله در بازگشت به ایران، ناگهان با مجازات اعدام روبرو شد، زیرا رژیم او را به رویگردانی از اسلام متهم کرد. فضل الله در برابر این اتهام مبارزه کرد، اما توضيحاتش شنيده نشدند. او می گوید که بالاخره تصمیم گرفت از طریق مسیر بالقان به آلمان فرار کند، "زیرا من می خواستم زندگی کنم."

فضل الله دیگر در کشوری که اخیراً نوید افکاری، کشتی گیر را تحت شرایط مشکوک اعدام کرد، احساس امنیت نمی کرد. او خانه جدیدی در شهر کارلسروهه آلمان پیدا کرد. اما در آنجا نیز آرامش نداشت.

در آنزمان هنوز راه به سوی توکیو و شرکت در بازی های المپیک برایش مسدود به نظر می رسید. از آنجایی که فضل الله پاسپورت آلمانی ندارد و بنابراین اجازه حضور در تیم آلمانی برای شرکت در بازی های المپیک را هم نداشت. اما او امیدش را به تیم پناهندگان بسته بود و برای این امر به توصیه انجمن جهانی کانو (ICF ) نیاز داشت. فضل الله توصیه نشد و راه اش به سوی توکیو مسدود ماند. به قول تلویزیون اول آلمان (ای آر دی)، این انجمن اعلام کرد که قوانین مشخصی در زمینه شرکت پناهندگان در بازی های المپیک وجود ندارد و کمیته بین المللی المپیک نیز احساس مسئولیت نمی کرد.

سعید فضل الله در جریان تمرین در دریای راین در آلمان
سعید فضل الله در جریان تمرین در دریای راین در آلمان

انجمن جهانی کانو حتی در مورد داستان فضل الله ابراز تردید کرده بود، با وجودی اینکه او به عنوان یک پناهنده سیاسی در آلمان به رسمیت شناخته شده است. اینکه روابط با ایران چه نقشی داشته است، هنوز مشخص نیست. فضل الله می گوید: «چگونه می توانید آرام بخوابید؟ من شوکه شده بودم.» سپس در خزان سال گذشته، پس از انتشار تحقیقاتی که تلویزیون اول آلمان (ای آر دی) در مورد این قضیه انجام داده بود، انجمن جهانی کانو نظرش و مقررات را تغییر داد.

این که فضل الله یک قدم بزرگ به بازی های تابستانی المپیک در توکیو نزدیک شده است، عمدتا به دلیل فشار عمومی بوده است. نحوه مشارکت او در مسابقات المپیک هنوز مشخص نیست. او خودش هم در این مورد خبر ندارد. اما در ماه جون امسال، کمیته بین المللی المپیک احتمالاً تصمیم خواهد گرفت که آیا فضل الله اجازه خواهد یافت به نمایندگی از پناهندگان جهان به توکیو سفر کند یا خیر.

 

در همین زمینه