مهاجران در لیبیا در دستان قاچاقبران
عکس: Reuters
مهاجران در لیبیا در دستان قاچاقبران عکس: Reuters

مقام ها در طرابلس، پایتخت لیبیا گفتند، یکی از مظنونان اصلی در قتل ۳۰ مهاجر که بیشتر آن ها بنگله دیشی بودند، روز دوشنبه دستگیر شد. این واقعه سال گذشته در شهر مزده رخ داد که در ۱۵۰ کیلومتری جنوب پایتخت لیبیا قرار دارد.

در ماه می سال ۲۰۲۰، خانواده یک قاچاقبر به دلایل نامعلوم توسط مهاجران به قتل رسید. گفته می شود که کشتار ۳۰ مهاجر برای انتقام گیری از قتل این خانواده انجام شده است. ۲۶ تن از قربانیان از بنگله دیش و چهار تن دیگر از کشورهای افریقایی بودند.

این حادثه در شهر مزده رخ داد که در ۱۵۰ کیلومتری جنوب پایتخت لیبیا قرار دارد. ۱۱ مهاجر دیگر در این واقعه زخمی شدند.

وزارت داخله لیبیا با نشر یک بیانیه اعلام کرد، یکی از افراد مظنون به قتل که ۲۳ سال دارد روز دوشنبه در غریان که در حدود ۱۰۰ کیلومتری جنوب غرب پایتخت لیبیا قرار دارد، دستگیر شد.

در ادامه بیانیه این وزارت بدون افشای هویت فرد مظنون آمده است، او که مقام های مسئول در تعقیبش بودند، در بازجویی «به جرایمش اقرار کرده است.»

فتحی باشآغا، وزیر داخله لیبیا به خبرگزاری فرانسه گفت، من بلافاصله پس از حمله ای که در ماه می سال ۲۰۲۰ رخ داد، به مقام های محلی در مزده دستور دادم که «حکم بازداشت افرادی را که مسئول این کشتار هستند، صادر کنند.»

او از بازداشت مظنون اصلی به عنوان یک پیروزی بزرگ یاد کرد و گفت، این ثابت می کند که مجرمان در لیبیا از مجازات معاف نیستند.

کشتار مهاجران خشم عموم را در بنگله دیش برانگیخت و این کشور از مقام های لیبیایی خواست که در مورد این قتل ها تحقیق کنند، عاملان آن را محاکمه کرده و به اقارب قربانیان غرامت پرداخت کنند.

یک بنگله دیشی که متهم به رهبری یک باند قاچاقبران و «ارتباط با قاچاقبران بین المللی شده بود» در ماه جون سال گذشته در داکه، پایتخت بنگله دیش دستگیر شد. گفته می شود که او به نوعی با این واقعه کشتار درگیر بوده است.

پس از کشتار مهاجران، مساله قاچاق جوانان از بنگله دیش به لیبیا و سفرهای مرگبار آن ها با قایق به سوی اروپا مطرح شد.

ده هزار تن از مهاجران بنگله دیشی در سال های اخیر سعی کردند از طریق لیبیا و با عبور از بحیره مدیترانه به اروپا بیایند. بیشتر آن ها مورد سواستفاده قاچاقبران لیبیایی قرار می گیرند. چندین هزار مهاجر در لیبیا گیرمانده اند و آن جا در شرایط بسیار بدی زندگی می کنند.

حکومت وفاق ملی که در طرابلس مستقر است سال ها است که بر سر کنترول لیبیا با یک حکومت رقیب در شرق این کشور رقابت دارد. یک حکومت موقت جدید که با حمایت سازمان ملل متحد انتخاب شده، قرار است جایگزین حکومت های رقیب شود و تا زمان برگزاری انتخابات در ماه دسمبر بر سر کار باشد.

 

در همین زمینه