کمپ لیپا بعد از آتش سوزی ماه دسمبر ۲۰۲۰. عکس از رویترز
کمپ لیپا بعد از آتش سوزی ماه دسمبر ۲۰۲۰. عکس از رویترز

یک مهاجر پاکستانی در بوسنیا در نامه‌ای به نمایندگان پارلمان اروپا خواهان توجه به وضعیت رقت بار مهاجران در بوسنیا شده است. سفیان علی، که از سه ماه به این سو در کمپ لیپا به سر می‌برد، در نامه‌اش نوشته است که مهاجران در بوسنیا هیچگونه حقوقی ندارند و حیثیت انسانی شان پامال می‌شود.

در ۳۱ جنوری گذشته، الساندره مورتی، نماینده دمکرات ایتالیا در پارلمان اروپا و سه تن از همکارانش از کمپ لیپا در نزدیکی شهر بیهاچ در شمال غرب بوسنیا دیدار کردند.

در این دیدار الساندره مورتی با مهاجران از جمله سفیان علی، یک مهاجر پاکستانی گفت‌و‌گو کرد. این مهاجر اهل کشمیر پاکستان که از سه ماه به این سو در کمپ لیپا به سر می برد، تصمیم گرفت با نوشتن نامه‌ای به الساندره مورتی، وضعیت غیرانسانی و رقت بار کمپ را به او توضیح دهد. او از نماینده پارلمان اروپا خواست نامه‌اش را که درخواست کمک به مهاجران در بوسنیا است به دیگر نمایندگان پارلمان اروپا نیز برساند.

در همین زمینه: اتحادیه اروپا: بوسنیا به صدها مهاجر بی سرپناه باید رسیدگی جدی کند

سفیان علی در نامه‌اش نوشته است: «ما پناهجو هستیم و حق کار نداریم. ما هیچگونه حقوق و حیثیتی در اینجا نداریم. ما به چشم انداری به سوی آینده نیاز داریم.»

او در نامه‌اش از سیستم حفاظت از مرزهای اروپا انتقاد کرده و نوشته است که در بوسنیا هیچگونه امکان قانونی برای رسیدن به اروپا وجود ندارد: «ما مجبور هستیم برای به صورت غیرقانونی تلاش کنیم تا از مرز کرواسیا عبور کنیم. بیشتر مهاجران می‌خواهند بدون این که در کرواسیا گیر بیفتند،خود را به سلوانیا و ایتالیا برسانند. ایتالیا اولین کشور اروپایی است که در آن خطر بازگرداندن مهاجران به بوسنیا کاهش می‌یابد.»

مهاجر پاکستانی در نامه‌‌اش همچنین شرایط غیرانسانی زندگی مهاجران در کمپ لیپا را توضیح داده و نوشته است که در این کمپ «تنها حدود ۱۲ تشناب برای بیش از ۱۰۰۰ مهاجر وجود دارد. مهاجران آب آشامیدنی ندارند و دسترسی به آب محدود است. ما فقط ۵ دوش داریم اما آب گرم به این دوش‌ها نمی‌رسد.»

در همین زمینه: بوسنیا: حدود ۴۰۰ مهاجر از بیهاچ به کمپ لیپا انتقال داده شدند

کمپ لیپا در پایان ماه دسمبر سال ۲۰۲۰ در یک آتش سوزی ویران شد و صدها مهاجر مجبور شدند چندین هفته را در شرایط غیرانسانی سپری کنند. دولت بوسنیا به دلایل سیاسی ازاسکان مهاجران در سرپناه‌ها جلوگیری می کند.

مقام‌های سازمان ملل متحد و سازمان‌های خیریه در موارد متعددی نسبت به وضعیت دشوار مهاجران در بوسنیا هشدار داده‌ و خواهان نوسازی کمپ لیپا شده‌اند.

اما هزاران مهاجری که در بوسنیا گیر افتاده‌اند تنها یک هدف دارند و آن رفتن به اروپای غربی است.

بر اساس ارقام منتشر شده، حدود هشت هزار مهاجر در بوسنیا گیر افتاده‌اند.

بیشتر بخوانید: کمیسیون اتحادیه اروپا: بوسنیا باید مهاجرت را بهتر مدیریت کند

 

در همین زمینه