پاپ فرانسیسکوس، رهبر کاتولیک های جهان در جریان صحبت با عبدالله کردی، پدر آلان کردی در عراق 
عکس از:  ANSA/VATICAN MEDIA
پاپ فرانسیسکوس، رهبر کاتولیک های جهان در جریان صحبت با عبدالله کردی، پدر آلان کردی در عراق عکس از: ANSA/VATICAN MEDIA

پاپ فرانسیسکوس، رهبر کاتولیک های جهان در آخرین شام سفرش به عراق با پدر آلان کردی، کودک مهاجری که در بحیره مدیترانه غرق شد، دیدار کرد. در سال ۲۰۱۵ عکسی که از جسد این پسر سه ساله در سواحل ترکیه نشر شد، دنیا را تکان داد.

پاپ فرانسیسکوس، رهبر ۸۴ ساله کاتولیک های جهان روز یکشنبه با عبدالله کردی در اربیل دیدار کرد. واتیکان اعلام کرد: «پاپ مدت زیادی با عبدالله کردی صحبت کرد و توانست درد پدری را که خانواده اش را از دست داده، بشنود.»

در سپتمبر سال ۲۰۱۵ عکسی از جسد آلان کردی، کودک سوریایی در یکی از سواحل ترکیه در سراسر دنیا نشر شد. این پسر سه ساله در راه فرار به یونان در بحیره مدیترانه غرق شد. جسد او، در حالی که صورتش در شن و ریگ فرورفته بود، در ساحل شهر بودروم که محلی برای گذراندن تعطیلات است، پیدا شد.

عکس های این جسد طفل کوچک در ساحل و در بغل یک مامور پولیس، دنیا را تکان داد و به نمادی برای بحران مهاجرت تبدیل شد.

الان کردی و خانواده کردتبارش از دست ملیشه های سازمان تروریستی دولت اسلامی (داعش) از شهر کوبانه در سوریه فرار کرده بودند. این خانواده کردی در سواحل ترکیه سوار یک قایق بادی شده تا خود را به جزایر بحیره اژه و به این ترتیب به اتحادیه اروپا برساند. اما این قایق پرازدحام واژگون شد و علاوه بر آلان، مادر و برادرش نیز جان باختند.

آلان کردی، کودک چهار ساله سوریایی که جسدش در ماه سپتمبر سال ۲۰۱۵ در ساحل ترکیه به دست آمد.
آلان کردی، کودک چهار ساله سوریایی که جسدش در ماه سپتمبر سال ۲۰۱۵ در ساحل ترکیه به دست آمد.

این خانواده در اصل می خواست به کانادا مهاجرت کند، اما حالا عبدالله کردی که همسر و فرزندانش را از دست داده، در شمال عراق زندگی می کند.

در سال ۲۰۱۹ سازمان امدادگر «سی آی»، نام کشتی نجات «پروفیسور البرشت پنک» را به یاد این پسر کوچک به «الان کردی» تغییر داد.

در مراسم نامگذاری این کشتی، پدر آلان و عمه اش نیز شرکت کردند. «سی آی» گفت که می خواهد با تغییر نام این کشتی مردم را متوجه کند که در اختلافات بر سر مهاجران در بحیره مدیترانه، انسان هایی که «روزانه در بحیره مدیترانه غرق می شوند» و دردی که خانواده هایشان متحمل می شوند، نباید فراموش شود.

 

در همین زمینه