در این عکس که توسط پولیس کرواسیا نشر شده است، یک عملیات نجات در نزدیکی مودروس، مرکز کرواسیا را به تاریخ ۵ مارچ ۲۰۲۱ نشان می دهد. مقامات کرواسیا گفتند که یک مهاجر در اثر انفجار مین های زمینی باقی مانده از جنگ ۱۹۹۱-۱۹۹۵ کشته شده است. 
عکس از: 
Picture-alliance/Croatian police via AP
در این عکس که توسط پولیس کرواسیا نشر شده است، یک عملیات نجات در نزدیکی مودروس، مرکز کرواسیا را به تاریخ ۵ مارچ ۲۰۲۱ نشان می دهد. مقامات کرواسیا گفتند که یک مهاجر در اثر انفجار مین های زمینی باقی مانده از جنگ ۱۹۹۱-۱۹۹۵ کشته شده است. عکس از: Picture-alliance/Croatian police via AP

پولیس کرواسیا روز جمعه گذشته اعلام کرد که انفجار یک ماین به مرگ یک مهاجر و زخمی شدن چند مهاجر دیگر منجر شده است. این ماین در مرکز کرواسیا کارگذاری شده و از جنگ های سال های ۱۹۹۰ باقی مانده بود.

پولیس کرواسیا با نشر یک اعلامیه گفته است این واقعه زمانی رخ داد که یک گروه از مهاجران غیرقانونی روز پنجشنبه وارد جنگل های آلوده به ماین شدند که در نزدیکی سابورسکو و در مجاورت مرز این کشور با بوسنیا قرار دارند.

در ادامه گفته شده است، یک مرد جوان همین که بر روی ماین قدم گذاشته، جان اش را ازدست داد و شمار دیگری از مهاجران در این انفجار زخمی شدند.

پولیس قربانیان انفجار ماین را مدت کوتاهی پس از این سانحه پیدا کرد. ده مهاجر دیگر که محل این رویداد را به سرعت ترک کرده بودند، پس از ساعت های طولانی جستجو روز جمعه از این منطقه نجات داده شدند.

چهارتن از اشخاصی که در این انفجار مجروح شدند، در شفاخانه بستری شدند. جراحات یکی از آن ها خطرناک است. پولیس ملیت مهاجران را افشا نکرده است. اما به گزارش یک شفاخانه در شهر اگولین، دو تن از مجروحان پاکستانی هستند.

عملیات نجات بعد از انفجار ماین در نزدیکی مودروس، مرکز کرواسیا به تاریخ ۵ مارچ ۲۰۲۱ عکس از: <br>Picture-alliance/Croatian police via AP<br>
عملیات نجات بعد از انفجار ماین در نزدیکی مودروس، مرکز کرواسیا به تاریخ ۵ مارچ ۲۰۲۱ عکس از: <br>Picture-alliance/Croatian police via AP<br>

این ماین های ضد نفر از جنگ های سال های ۱۹۹۰ و تجزیه یوگسلاویا به جای مانده اند. آمار رسمی نشان می دهند که از زمان پایان یافتن جنگ تا به حال بیش از ۲۰۰ تن به خاطر انفجار این ماین ها جانشان را از دست دادند.

کرواسیا که عضو اتحادیه اروپا است، در مسیر موسوم به بالقان قرار دارد. مهاجران که از جنگ و فقر در خاورمیانه، آسیا و افریقا فرار می کنند، سعی می کنند با استفاده از این مسیر خود را به کشورهای غربی اروپا برسانند. این پناهجویان اغلب از طریق بوسنیا وارد کرواسیا می شوند.


 

 

در همین زمینه