زنان مهاجر افغان در یونان
زنان مهاجر افغان در یونان

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل "یو ان اچ سی آر" به خاطر وضعیت زنان مهاجر در دوران پاندمی کرونا هشدار داد و از کشورهای جهان خواست که به وضعیت آن ها بیشتر توجه کنند. به گفته کمیسار عالی سازمان ملل در أمور پناهندگان، شمار دخترانی که مجبور شده اند مکتب را به دلایل اقتصادی ترک کنند، افزایش یافته است.

به باور کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل "یو ان اچ سی ار" کووید ۱۹ هستی و آینده بسیاری از زنان مهاجر را به خطر انداخته است. فیلیپو گراندی، کمیسار عالی سازمان ملل در امور پناهندگان روز دوشنبه به مناسبت روز جهانی زن در ژنیو گفت، "گزارش های رو به افزایش راجع به خشونت، ازدواج اجباری، کار کودکان و بارداری دختران نوجوان «به شدت نگران کننده است".

او هشدار داد: «تاثیرات بی سابقه اجتماعی و اقتصادی همه گیری کرونا زندگی بسیاری را به صورت جدی به خطر انداخته است» و به دلیل فقر رو به افزایش، تنش در خانواده ها افزایش یافته و در اغلب موارد زنان هستند که از این وضعیت متاثر می شوند. افزون براین میزان خشونت جنسی و سواستفاده نیز بیشتر شده است.

به گفته گراندی بسیاری از دختران مجبور شده اند به دلایل اقتصادی مکتب را ترک کرده و به سر کار بروند یا ازدواج کنند.

«یو ان اچ سی ار» از حکومت های کشورهای جهان خواست که توجه بیشتری به این مشکلات داشته باشند و بگذارند تا زنان مهاجر نیز نقش های رهبری کننده داشته باشند تا شخصا بتوانند در اقدامات بازسازی پس از پایان یافتن همه گیری کرونا سهم بگیرند.

 

در همین زمینه