آتش سوزی در اردوگاه کاراتیپه در جزیره لیسبوس یونان 
(۹ مارچ ۲۰۲۱)
عکس از: یک پناهجوی افغان از اردوگاه کاراتیپه
آتش سوزی در اردوگاه کاراتیپه در جزیره لیسبوس یونان (۹ مارچ ۲۰۲۱) عکس از: یک پناهجوی افغان از اردوگاه کاراتیپه

امروز سه شنبه (۹ مارچ ۲۰۲۱) حدود ساعت هشت و نیم صبح، بار دیگر در اردوگاه کاراتیپه در جزیره لیسبوس یونان آتش سوزی رخ داده است. به قول پناهجویان این کمپ، دو خیمه آتش گرفته اند. هنوز دلیل و خسارات وارده جانی و مالی این آتش سوزی معلوم نیست.

یک پناهجوی افغان بعد از وقع آتش سوزی، در تماس تلفونی با مهاجر نیوز گفت که اول یک خیمه آتش گرفت و بعدا دفعتا خیمه دومی را آتش گرفت. اما او گفت که هنوز نمی دانند که دلیل این آتش سوزی چه بوده است. این پناهچو گفت که نمی تواند در مورد اینکه پناهجویان مقصر اند یا علت دیگری این آتش سوزی داشته است، چیزی بگوید. این پناهجو افغان در ادامه گفت که نخست پناهجویان تلاش کردند تا جلو گسترش آتش سوزی را بگیرند و آنرا خاموش کنند و بعدا نیروهای اطفائیه و پولیس وارد عمل شدند.

این پناهجو همچنین اظهار داشت که "بعد از اولین آتش سوزی در این اردوگاه، همه ما به ویژه اطفال با ترس شب و روز را می گذارنیم. هر لحظه ترس این می رود که باز هم یکی از خیمه ها آتش بگیرد و می تواند این خیمه در همسایگی ما باشد و خیمه ما هم آتش بگیرد".

او می گوید که بی تفاوت است که دلیل این آتش سوزی ها چه است، اما خطر از این ناحیه همه را در این اردوگاه تهدید می کند.

در این ویدیو که یکی از پناهجویان داخل اردوگاه کاراتیپه برای مهاجر نیوز فرستاده است، می توانید ترس و وحشت را میان پناهجویان مشاهده کنید.

این پناهجو می گوید که در آخرین آتش سوزی که تقریبا دو هفته قبل رخ داد یک خانم حامله افغان که گفته می شود شدیدا تحت فشار های روانی قرار داشت، خیمه اش را آتش زده بود. او در ادامه می گوید که "از این معلوم می شود که مردم چقدر بیچاره شده اند که حتی از آتش زدن هم دیگر هراس ندارند".

یک زن حامله تقریبا دو هفته قبل خودش را در اردوگاه پناهجویان کاراتیپه در جزیره لیسبوس یونان آتش زد. براساس معلومات مقامات یونانی این زن ۲۶ ساله افغان مادر دو فرزند است و هشت ماهه حامله می باشد. این خانم أفغان به قول مقامات یونانی بعد از اینکه مطلع شد که درخواست ‌اش مبنی به ادامه سفر به مقصد آلمان رد شده است، از مشکلات روحی- روانی رنج می‌ برد.

منابعی در وزارت مهاجرت یونان گفته اند که موضوع رد شدن درخواست ادامه سفر این خانم به مقصد آلمان یک «سوء تفاهم» بوده است. چرا که مقامات خواسته اند که این خانم تنها تا زمان تولد نوزادش در یونان بماند. اما این زن حامله این موضوع را متوجه نشده و فکر کرده که درخواست‌ اش کاملاً رد شده است. اینک این زن باید در برابر محکمه قرار گیرد.

این کمپ موقتی در جزیره لیسبوس با حدود ۶۰۰۰ پناهجو بعد از آتش سوزی ویرانگر در کمپ به شدت مزدحم موریا ایجاد شده است. ساکنان کمپ و فعالان از وضعیت بد این کمپ به خصوص سردی هوا انتقاد می‌کنند.


 

 

در همین زمینه