آتش سوزی کمپ موریا به روزهای ۸ و ۹ سپتمبر ۲۰۲۰ رخ داد و در جریان آن کمپ کاملاً ویران شد. عکس از مهاجر نیوز
آتش سوزی کمپ موریا به روزهای ۸ و ۹ سپتمبر ۲۰۲۰ رخ داد و در جریان آن کمپ کاملاً ویران شد. عکس از مهاجر نیوز

دو نوجوان مهاجر افغان به جرم دست داشتن در آتش سوزی بزرگ کمپ موریا در یونان به ۵ سال زندان محکوم شدند. چهار متهم دیگر این حادثه که آن‌ها نیز افغان هستند در بازداشت به سر می‌برند. در آتش سوزی یاد شده که در ماه سپتمبر ۲۰۲۰ رخ داد کمپ موریا کاملاً ویران شد و مهاجران آن به کمپ کاراتپه انتقال داده شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دادگاه هردو جوان مهاجر که در زمان آتش سوزی ۱۷ ساله بودند، روز سه شنبه ۹ مارچ در شهر میتیلین در یونان برگزار شد.

دادگاه پس از یک جلسه شش ساعته، هردو متهم را به ۵ زندان سال قطعی محکوم کرد اما محکوم شدگان درخواست تجدیدنظر کردند.

بر اساس تصمیم دادگاه، هردو مهاجر به زندان افراد زیرسن و نوجوانان در ۴۵ کیلومتری شمال آتن انتقال خواهند یافت.

آتش سوزی کمپ موریا به روزهای ۸ و ۹ سپتمبر ۲۰۲۰ رخ داد و در جریان آن کمپ کاملاً ویران شد. مقام‌های یونانی مجبور شدند که حدود ۱۳۰۰۰ مهاجر ساکن کمپ را به گونه فوری در کمپ کاراتپه جابجا کنند.

در همین باره: آتش سوزی در کمپ موریا در جزیره لیسبوس یونان

بعد از آتش سوزی مقام‌ها ۶ نوجوان مهاجر افغان را به اتهام دست داشتن در آتش سوزی دستگیر کردند. دادگاه روز سه شنبه دو تن از متهمان را به زندان محکوم کرد اما ۴ متهم دیگر در بازداشت به سر می‌برند.

سازمان غیردولتی مرکز قانونی لیسبوس که از متهمان نمایندگی می‌کند گفته است که محکوم شدگان افراد زیرسن و بدون همراه هستند. این سازمان همچنین از تصمیم دادگاه انتقاد کرد و گفت مدارک جدی در مورد نقش محکوم شدگان وجود ندارد.

سازمان یاد شده با این حال گفت مجازات هردو مهاجر نوجوان می‌توانست سنگین تر باشد زیرا حداکثر مجازات برای یک آتش سوزی جنایی ۱۰ سال زندان است.

بیشتر بخوانید: پولیس یونان پنج مهاجر را در رابطه با آتش سوزی کمپ موریا دستگیر کرد

 

در همین زمینه