(عکس:آارشیف)، مهاجران در قبرس وارد یک کمپ می شوند
عکس: picture-alliance / AP Photo/ P. Karadijas
(عکس:آارشیف)، مهاجران در قبرس وارد یک کمپ می شوند عکس: picture-alliance / AP Photo/ P. Karadijas

قبرس برای جلوگیری از ورود مهاجران از ترکیه، یک حصار ایجاد می کند که در امتداد خط جداسازی بین قبرس جنوبی و شمالی قرار خواهد داشت. بیشتر مهاجران که از ترکیه وارد قبرس می شوند، افغان ها و سوریایی ها اند.

رادیو و تلویزیون دولتی قبرس (RIK) روز پنجشنبه اعلام کرد، حکومت قبرس قبل از اعمار یک حصار سیم خاردار در نواحی ای که مناطق جنوبی و شمالی قبرس را از هم جدا می‌کند، به اتحادیه اروپا نیز اطلاع داده است. براساس این گزارش طول این حصار نخست ۱۱ کیلومتر خواهد بود.

رسانه های قبرس نخستین تصاویر را از این حصار سیم خاردار که در غرب نیکوزیا، پایتخت این کشور ساخته می شود، نشان دادند. مقام های امنیتی قبرس پیوسته تلاش می کنند تا از ورود مهاجران در این کشور جلوگیری کنند.

بیشتر این مهاجران از سوریه و أفغانستان هستند و از مرز ترکیه با قبرس که در بخش شمالی این کشور قرار دارد، وارد قبرس می شوند. این مهاجران از نواحی شمال قبرس که تحت تسلط ترکیه می‌باشد، خود را به مناطق جنوب این کشور جزیره ای می رسانند که زیر کنترول اتحادیه اروپا است.

نیکوس اناستاسیادس، رئیس جمهور قبرس بارها به خاطر افزایش شمار مهاجران اظهار نگرانی کرده و از اتحادیه اروپا به صورت رسمی تقاضای کمک نموده است. او گفته است که در حال حاضر بیش از ۳،۵ درصد از جمعیت قبرس را مهاجران تشکیل می دهند و افزود که در سال های گذشته شمار مهاجرانی که به این کشور آمده اند، به شدت افزایش یافته است.

طبق اطلاعات پولیس در سال ۲۰۱۹ حدود ۱۰ هزار مهاجر به قبرس آمده اند. تعداد آن ها در سال ۲۰۱۶ به ۲۹۳۶ تن، در سال ۲۰۱۷ به ۴۵۸۲ و در سال ۲۰۱۸ به ۷۷۶۱ تن افزایش یافت. ارقام دقیق در مورد مهاجرانی که در سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ وارد قبرس شده اند، هنوز ارائه نشده است.

  

در همین زمینه

Webpack App