الیاس احساس، خبرنگار مهاجر افغان در شهر رن در معرض اخراج به سویدن قرار دارد. حق کاپی عکس محفوظ است
الیاس احساس، خبرنگار مهاجر افغان در شهر رن در معرض اخراج به سویدن قرار دارد. حق کاپی عکس محفوظ است

الیاس احساس، روزنامه نگار مهاجر افغان در فرانسه در خطر اخراج به سویدن و از آنجا به افغانستان قرار دارد. فرانسه این هفته ۴ مهاجر افغان و یک ایرانی را که دوبلینی بودند، به سویدن اخراج کرده است. این در حالیست که به گفته سازمان دیدبان رسانه‌های آزاد، در یک سال اخیر ۱۱ روزنامه نگار در افغانستان کشته و ۳۰ تن دیگر مجبور به ترک این کشور شده‌اند.

الیاس احساس، خبرنگار ۲۷ ساله افغان که در شهر رن در شمال غرب فرانسه به سر می‌برد روز جمعه ۱۲ مارچ به مهاجر نیوز گفت که در معرض خطر جدی اخراج از فرانسه به سویدن قرار دارد.

او در یک تماس تیلفونی توضیح داد که روز چهارشنبه ۹ مارچ پولیس ۵ مهاجر از جمله یکی از دوستانش را از شهر رن به سویدن اخراج کرده است. به گزارش روزنامه وست-فرانس، چهار تن از این مهاجران افغان و یک تن ایرانی بوده‌اند. این مهاجران در مرکز اداری در سن ژاک دوله لاند در بازداشت به سر می‌بردند.

الیاس احساس گفت که دو روز پیش هنگامی که به دفتر پولیس رفته بود، به او گفتند قرار است او را نیز اخراج کنند: «من برای حاضری دادن به دفتر پولیس رفته بودم که به من گفتند داخل بروم. آن‌ها سپس به من گفتند که قرار است به سویدن اخراجم کنند. اما بعد از مدتی، اجازه دادند که بیرون بروم و به محل اقامتم برگردم.»

این گزارشگر افغان که در کشورش برای تلویزیون راه فردا کار می‌کرد، در فرانسه در یک کمپ مهاجران زندگی می‌کند اما به دلیل دوبلینی بودن، در بازداشت خانگی به سر می‌برد. او و حدود ده مهاجر دیگر، باید هفته دوبار به دفتر پولیس بروند و حاضری امضا کنند.

قانون دوبلین و خطر اخراج به سویدن و افغانستان

بر اساس قانون دوبلین ۳، مهاجرانی که وارد اتحادیه اروپا می‌شوند، مجبور هستند در اولین کشور ورودی به اتحادیه پناهندگی درخواست کنند. بعد از ثبت این درخواست پناهندگی، سایر کشورهای عضو اتحادیه حق دارند مهاجری را که برای بار دوم و در این کشورها پناهندگی درخواست کرده، به کشور اولی برگردانند.

الیاس احساس در ماه اکتوبر ۲۰۱۵ مجبور شد به دلیل تهدیدات امنیتی کشورش را به قصد اروپا ترک کند. او بعد از اینکه در مسیر مهاجرت از کشورهای پاکستان، ایران، ترکیه، یونان و صربستان عبور کرد، خود را به سویدن رساند و در آنجا پناهندگی درخواست کرد.

بیشتر بخوانید: الیاس احساس خبرنگار و مهاجر افغان در پاریس: «مهاجران خواهان صلح و پیشرفت هستند»

در ماه سپتمبر ۲۰۲۰، بعد از این که مقام‌های سویدنی درخواست او را رد کردند و او در معرض اخراج به افغانستان قرار گرفت، الیاس به فرانسه آمد تا در اینجا درخواست پناهندگی کند. اما مطابق قوانین دوبلین، او باید حداقل مدت شش ماه انتظار بکشد تا در صورت عدم توافق دولت سویدن به بازگشت او به این کشور، زمینه ثبت درخواست پناهندگیش در فرانسه فراهم شود.

او می‌گوید که از این ناحیه خیلی نگران است که مبادا مقام‌های فرانسوی با توافق سویدن، او را به این کشور برگردانند؛ جایی که خطر اخراجش به افغانستان حتمی است: «دولت سویدن معتقد است که در افغانستان مناطق امنی وجود دارد که افغان‌ها می‌توانند در آنجا‌ها زندگی کنند.»

به گزارش روزنامه وست-فرانس، مقام‌های فرانسوی از ماه جنوری امسال ۹ مهاجر را از شهر رن به اتریش و سویدن برگردانده‌اند.

طی یک سال ۱۱ خبرنگار در افغانستان کشته و ۵۰ تن مجبور به مهاجرت شده‌اند

این در حالیست که بر اساس تازه ترین آماری که از سوی سازمان نی، حامی رسانه‌های آزاد در افغانستان، روز پنجشنبه نشر شد طی یک سال اخیر ۱۱ روزنامه نگار افغان در حملات مستقیم و انفجاری گروه‌ طالبان وسایر گروه‌های مسلح کشته شده‌اند.

به گزارش بی بی سی، مجیب خلوتگر، رئیس سازمان نی در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که افزایش تهدیدات امنیتی علیه خبرنگاران و خانواده‌ شان در افغانستان سبب شده طی یک سال ۵۰ خبرنگار این کشور را ترک و حدود ۲۰۰ تن دیگر، که زنان هستند، کار شان را رها کنند.

به گزارش سازمان نی، ارقام یاد شده از بررسی‌هایی به دست آمده در شهرهای بزرگ افغانستان مانند کابل، مزار شریف، جلال آباد، هرات و قندهار انجام شده است. 

 

در همین زمینه