یک پناهنده سوریایی هنگام ورود در میدان هوایی مونشن آلمان
یک پناهنده سوریایی هنگام ورود در میدان هوایی مونشن آلمان

هیچ کشور دیگر بیشتر از آلمان پناهندگان سوریایی را نپذیرفته است. اما در جامعه آلمان تا به امروز درباره این موضوع اختلاف نظر وجود دارد.

احتمالاً هیچ تصمیم دیگر انگلا مرکل مانند تصمیمی که در سال ۲۰۱۵ گرفت، بر دوران طولانی صدارت او تاثیر نگذاشته است. او در آن زمان به صدها هزار پناهجو که عمدتا از سوریه بودند، اجازه ورود به آلمان را داد. در نخستین سال های جنگ داخلی سوریه، که از ۱۵ ماه مارچ سال ۲۰۱۱ با اعتراض علیه رژیم بشرالاسد آغاز شد، شمار اندکی از پناهجویان سوریایی به آلمان آمدند.

اما بعدا در جریان سال ۲۰۱۵ تعداد پناهجویان سوریایی که به آلمان می آمدند، افزایش یافت. آن ها عمدتا از طریق مسیر بالقان به این جا آمدند. مرزهای آلمان در آن دوره باز ماند. این یک حرکت سخاوتمندانه و ناشی از تمایل به کمک بود، تصمیمی که مرکل عمدتا خود و بدون مشورت با شرکای اروپایی اش و بدون بحث در بوندستاگ یا پارلمان آلمان گرفت. هیچکدام مخالفت شدید علیه این تصمیم نداشتند. در سال ۲۰۱۵، مجله امریکایی "تایم" مرکل را به عنوان بهترین فرد سال معرفی کرد. از طرف دیگر، دونالد ترامپ سیاست دروازه های باز مرکل را به عنوان "نمونه ای ترسناک" در کارزار انتخاباتی عنوان کرد.

پناهندگان در ماه سپتامبر ۲۰۱۵ با استقبال پرشور در ایستگاه مرکزی مونشن آلمان مواجه شدند
پناهندگان در ماه سپتامبر ۲۰۱۵ با استقبال پرشور در ایستگاه مرکزی مونشن آلمان مواجه شدند

در پایان، تقریباً یک میلیون پناهجو تنها در سال ۲۰۱۵ درخواست پناهندگی در آلمان دادند. وزیر داخله آن زمان آلمان، توماس دی میزیر بعداً اعتراف کرد که آلمان «برای مدت کوتاهی کنترول را از دست داده است». جانشین وی هورست زیهوفر حتی یک بار از میزان بالای مهاجرت به آلمان به عنوان "حاکمیت بی عدالتی" یاد کرد. چندین بار چنان به نظر می رسید که ائتلاف بزرگ بر سرقدرت در آلمان بر سر سیاست مهاجرت و پناهندگی در حال از هم پاشیدن است. این ائتلاف از احزاب سوسیال دموکرات (اس پی دی)، دموکرات مسیحی (سی دی یو) و اتحاد سوسیال مسیحی بایرن (سی اس یو) تشکیل شده بود.

 سال ۲۰۱۵ نباید تکرار شود

فرهنگ استقبال و خوشآمدی را که مرکل برای مردم تبليغ می كرد، در آستانه سال نو عیسوی ۲۰۱۶، هنگامی كه زنان در ايستگاه مركزی قطار در شهر كلن آلمان، مورد آزار و اذيت جنسی مهاجرين قرار گرفتند، دیگر جایش را از دست داد. از نظر سیاسی، حزب "بدیل برای آلمان" (ای اف دی) با استفاده از نارضایتی مردم از سیاست پناهندگی مرکل بهره برده و به قوی ترین حزب مخالف در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۷ تبدیل شد.

۵ کشوری که بیشترین پناهنده در آلمان دارند
۵ کشوری که بیشترین پناهنده در آلمان دارند

انگلا مرکل، صدراعظم آلمان از سال ۲۰۱۵ به این طرف همواره بر تصمیم خود ایستادگی کرده است، اما در کنگره حزب دموکرات مسیحی (سی دی یو) در ماه دسمبر ۲۰۱۶ اعلام کرد که وضعیتی مانند اواخر تابستان ۲۰۱۵ "نمی تواند، نباید و نباید اجازه داد که تکرار شود". به همین منظور، سیاست پناهندگی سختگیرانه تر شد. با این حال، تعداد پناهجویان از سال ۲۰۱۶ به این دلیل کاهش یافت که کشورهای که در مسیر بالقان قرار دارند، عبور از این مسیر را برای پناهجویان بیش از پیش دشوار تر کردند. 

تنها اجازه اقامت موقت؟

دولت آلمان، سازمان های خصوصی و داوطلبان کارهای زیادی برای ادغام پناهجویان در جامعه انجام داده اند، به ویژه از طریق آموزش زبان، آموزش های حرفوی و ادغام در بازار کار. از نظر اشتغال، پناهجویان در زمینه ادغام در بازار کار چندان موفق نبوده اند. گفته می شود که یک دلیل آن نامشخص بودن وضعیت اقامت بسیاری از پناهجویان است. همچنین شیوع ویروس کرونا برخی از موفقیت های را در این بخش از بین برده است، زیرا پناهجویان معمولاً از اولین کسانی هستند که کار شان را از دست می دهند.

صدراعظم آلمان بارها روی فرصت های مهاجرت تأکید کرده است. اما در آغاز سال ۲۰۱۶ در یک کنگره ایالتی حزب دموکرات مسیحی آلمان (سی دی یو)، وی همچنین اشاره کرد که اقامت پناهجویان در آلمان فقط برای یک دوره موقت در نظر گرفته شده است. او گفت: «ما انتظار داریم که وقتی در سوریه دوباره صلح برقرار شود، "دولت اسلامی" یا داعش شکست بخورد، سوریایی ها با تجربه که در اینجا به دست آورده اند، دوباره به میهن خود باز گردند.»

قوت گرفتن حزب بدیل برای آلمان (ای اف دی) بعد از بازشدن مرز های آلمان به روی پناهجویان
قوت گرفتن حزب بدیل برای آلمان (ای اف دی) بعد از بازشدن مرز های آلمان به روی پناهجویان

 اخراج افراد خطرآفرین دوباره ممکن است

اما هنوز در این مورد صحبتی نشده است. زیرا وضعیت امنیتی و اجتماعی مردم در سوریه همچنان فاجعه بار تلقی می شود. با این حال، ممنوعیت اخراج به سوریه که از سال ۲۰۱۲ به این طرف در حال اجرا است، در پایان سال گذشته با اصرار احزاب دموکرات مسیحی (سی دی یو) و اتحادیه سوسیال مسیحی بایرن (سی اس یو) منقضی شد. از ابتدای سال روان میلادی، امکان اخراج افراد خطرآفرین به سوریه وجود دارد. طبق گفته وزارت داخله آلمان، در آواخر ماه جنوری، ۸۹ فرد خطرآفرین از سوریه در آلمان زندگی می کردند. با این حال هر مورد باید به طور جداگانه به دقت بررسی شود.

سازمان حامی پناهجویان (پرو ازول) در وب سایت خود برای سوریایی های مقیم آلمان نوشته است که اکثریت سوریایی ها باید ترس از اخراج نداشته باشند: «در حال حاضر، اخراج به سوریه عملاً غیرممکن است. برای این کار ابتدا حکومت آلمان باید روابط دیپلماتیک خود را با رژیم اسد از نو بسازد. به طور خاص، مقامات سوریه باید به مقامات آلمانی تعهد بدهند که اخراجی ها با نقض حقوق بشر روبرو نخواهند شد. با توجه به قدرت اسد و رژیمی که شکنجه را مجاز می داند، این امر یک چشم انداز کاملا غیر واقعی است».

 مسئولیت گرفتن در سال انتخابات آلمان

آلمان با شش انتخابات ایالتی و انتخابات فدرال در آغاز یک سال فوق العاده مهم قرار دارد. مرکل دیگر نامزد صدارت نیست. مبارزه با شیوع ویروس کرونا هنوز در پیش زمینه است. اما فرار و مهاجرت می تواند دوباره به موضوعی داغ تبدیل شود. با درنظر داشت این امر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR)، از احزاب آلمان می خواهد که در روند مبارزات انتخاباتی شان حفاظت از پناهجویان را فراموش نکنند. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، آلمان را به عنوان کشور "پیشگام در حمایت از پناهندگان در سطح جهانی" ستایش کرده است. اما همزمان، این سازمان هشدار می دهد که سیاست پناهندگی اغلب "از نظر مبارزه با سو استفاده و جلوگیری از خطر مورد بحث قرار می گیرد". در حالی که باید بر موفقیت ها در زمینه حمایت از مهاجران بیشتر از گذشته تاکید شود و «احزاب سیاسی در کارزارهای انتخاباتی شان در این زمینه مسئولیت جدی دارند».


طارق الأوس مهاجر سوریایی می خواهد وارد پارلمان آلمان شود
طارق الأوس مهاجر سوریایی می خواهد وارد پارلمان آلمان شود

طارق الاوس به وضوح نشان می دهد که با ادغام می توان به چه موفقیت هایی دست یافت. این سیاستمدار۳۱ ساله از سوریه که به عنوان پناهجو وارد آلمان شده بود، به عنوان نامزد مستقیم سبزها برای انتخابات آینده پارلمانی در ماه سپتمبر تعیین شده است.

 

در همین زمینه