نورالله امیری فوتبالیست افغان در سویدن. عکس: Jens Soderling/Agence Svensk
نورالله امیری فوتبالیست افغان در سویدن. عکس: Jens Soderling/Agence Svensk

فوتبال یکی از مشهورترین ورزش در جهان است که پیامد های شاد و اندوه را به همراه دارد. میلیاردها یورو به خاطر این ورزش به مصرف می رسد و طرفداران این ورزش حتا حاضر اند همه چیز را به خاطر آن از دست دهند. اما این توپ گرد نیز می تواند به عنوان یک اهرم اجتماعی عمل کند و محیط آن مملو از داستان ها و سفرهای بی نظیر است. نورالله امیری بازیکن افغان در سطح بین المللی فوتبال بازی می کند. او مقیم کشور سویدن است. به نظر وی فوتبال بیشتر از یک ورزش است.

از کابل تا مالمو، دو شهری که ۴۹۰۰ کیلومتر از هم فاصله دارند. در این دو شهر فوتبال یک ورزش پرطرفدار است. در میان افغان های مقیم سویدن در شهر مالمو - معروف به زادگاه ستاره فوتبال جهان زلاتان ابراهیموویچ، اینبار ستاره ای دیگری می درخشد که علاقه مندان زیادی دارد و داستان سفرش الهام بخش است. این فوتبالیست نورالله امیری نام دارد.

او بازیکن فوتبال و بنیانگذار باشگاه آریانا در شهر مالمو سویدن است. نورالله همچنان عضو تیم ملی افغانستان است و در تیم "شیرهای خراسان" بازی می کند. او می گوید: «برای من ورزش فوتبال تنها یک فعالیت بدنی و لگد زدن توپ و قرار دادن آن در تور نیست.» می می افزاید: «این ورزش وسیله است که مردم را متحد می سازد و باعث خوشحالی آنها می شود. ورزش فوتبال به انسان ها اجازه می دهد تا به همبستگی برسند و کمک متقابل و مشارکت در زندگی اجتماعی را معیار قرار دهند.» نورالله اولین بازیکن افغان است که در لیگ دسته اول سویدن قرار دارد و حرفه ای باشد. این بازیکن مسیرهای زیادی و حوادث پر رنجی را پشت سر گذشتانده اما هدف اصلی خود را هرگز فراموش نکرده است. او به محیط و اطراف خود به عنوان یک انسان خیرخواه کمک کرده است.

نورالله امیری در سال ۱۹۹۱ در شهر کابل به دنیا آمده است. در آن زمان، او در کشوری که به تنش های قومی و نژادی و زخم های جنگ روبه رو بود بزرگ می شود. در این ایام خانواده وی آرزوی آینده ای بهتر را دارند، سخت تلاش می کنند و منتظر فرصت هستند تا سرزمین محبوب شان را ترک کنند. خانواده امیری برای رفتن به اروپا نزد کاکایش درسویدن می پیوندد. نورالله می گوید: «تجربه ترک میهن و از دست دادن عزیزان وحشتناک ترین تجربه است. بخشی از شما که برای همیشه ناپدید می شود و خاطرات عمیقی که برای بقیه روزهای ما، تنها در خاطرات ما می ماند.اما ما مجبور شدیم کشور خود را ترک کنیم تا در صلح زندگی کنیم و آینده خود را بسازیم. همه کارها را انجام دهیم تا در خوبترین وضعیت قرار بگیریم.»

نورالله امیری جوان و خانواده اش در یکی از حومه های شهر مالمو (در جنوب سویدن) سکونت اختیار می کنند. نورالله فقط برای فوتبال زندگی می کند. او اوقات فراغت خود را با لگد زدن به یک توپ گرد با بچه های منطقه این شهر که به دلیل تنوع فرهنگی بسیار معروف است می گذراند و شروع به ساختن یک رویا می کند: یک فوتبالیست حرفه ای. «من تمام وقت با نوجوانان دیگر از سراسر جهان در محل سکونت ما بازی می کردیم: نوجوانانی از کشورهای آفریقا، آسیا، خاورمیانه و مسیر بالکان. این خیلی عالی بود زیرا همه ما در حالی که رویاهای سخت می دیدیم در مورد ستاره های فوتبال جهان صحبت می کردیم و می خندیدیم: من می خواهم زلاتان بعدی شوم! ما نمی دانستیم که برخی از ما قرار است چند سال بعد پرطرفدار شویم و وقتی امروز دوباره برخی از دوستان کودکی ام را می بینم با خود شوخی می کنیم و میان خود می گوئیم: «ما با رویاهای کودکانه و معصوم خود آینده خود را به خوبی پیش بینی کرده بودیم!»

در چهارده سالگی رویای این فوتبالیست تحقق یافت: او در باشگاه Lunds BK قبول شد و به مرکز آموزش ورزش فوتبال پیوست. وی در میان حرفه ای ها تا سن بیست سالگی تمرین می کند و به عنوان نخستین بازیکن افغان در سطح مسابقات قهرمانی سویدن پیشرفت نموده و فوتبال بازی می کند. اما رویای دیگر نورالله امیری پوشیدن پیراهن سرزمین مادری اش است...

بازی در تیم ملی افغانستان

در تابستان ۲۰۱۵ نورالله امیری تصمیم گرفت برای دیدار با بخشی از خانواده اش به افغانستان برود. شخصی با او ملاقات می کند و او را از برگزاری و آماده سازی تیم ملی که در همان زمان برگزار می شود مطلع می کند.

در این مدت او به کابل به سر می برد. با آنکه او یک فوتبالیست حرفه ای در سویدون است اما برای مقامات فوتبال افغانستان کاملاً ناشناخته است. او می گوید: «من هیچ آماده گی برای بازی در تیم ملی افغانستان نداشتم زیرا فقط می خواستم وقت خود را با بخشی از خانواده ام در آنجا سپری کنم. یک روز به من پیشنهاد شد که به انگیزه پیوستن به تیم ملی به دفتر آنها بروم: این باعث شد که من سرانجام پیراهن فوتبال در سرزمین مادری ام را بپوشم و این رویایم را تحقق بخشم.» در پایان جلسه تمرینی، نورالله امیری موافقت می کند: او باید هرچه سریعتر برای بازی در تیم ملی فراخوانده شود و به سرعت به یکی از مدیران تیم تبدیل شود.

از آن زمان او یک بازیکن اساسی می شود و افتخار می کند که نماینده کشورش در بالاترین سطح فوتبال جهان است، هرچند نادر است. افغانستان به دلیل امنیت بیش از سی سال دیگر نمی تواند مسابقات رسمی را در سرزمین خود انجام دهد. او می گوید: «فیفا یا فدراسیون بین المللی اتحادیه فوتبال در تلاش است تا اطمینان حاصل کند که ما می توانیم به جای انتقال به زمین بی طرف در دوحه یا دبی، در آینده نزدیک مسابقات رسمی را در کابل انجام دهیم. تلاش ها بر این است که حداقل یک بار این مسابقات در کابل برگزار شود. بازی در برابر مردم افغانستان بی نظیر خواهد بود، لحظه ای فراموش نشدنی برای ما و به ویژه برای مردم افغانستان که بیش از سی سال دوران بسیار سختی را پشت سر گذاشته اند خواهد بود.»

نورالله امیری در میدان بازی فوتبال. عکس: لیگ فوتبال سویدن
نورالله امیری در میدان بازی فوتبال. عکس: لیگ فوتبال سویدن

بنیانگذار باشگاه فوتبال آریانا در شهر مالمو

بازی کن جوان از تحقق بخشیدن آرزوهای خود خوشحال است. اما پروژه هایش تنها بر بنیان گذاری یک باشگاه تمام نمی شود. او کار های خوبی را در پیش رو دارد. او می خواهد به جامعه خود کمک کند. نورالله امیری می خواهد از سوابق و داستان شخصی خود برای کمک به دیگران استفاده کند و از طریق ورزش به جامعه افغانستان کمک و حمایت بیشتری نماید. او می گوید: «در ابتدا آغاز این پروژه کار آسان نبود اما به محض اینکه ایده ای در ذهنم پیدا شد، دست به کار می شوم و همه تلاشم را به خرچ می دهم تا به هدفم برسم.»

بنابراین، پس از مشکلات اداری و سرمایه گذاری شخصی چندین هزار یورویی، نورالله امیری باشگاه آریانا FC را در شهر مالمو تأسیس کرد. این باشگاه فوتبال در شهریست که کمترین تعداد افغان ها در آن زندگی می کنند. ورود در باشگاه آریانا برای همه آزاد است. نورالله در حالی که فوتبال را به شکل حرفه ای را دنبال می کند، با دل و جان و با علاقه خاص به این ورزش می پردازد و سپاسگذار همه فرصت ها و امکانات در این زمنیه است. او می گوید: «هرگز آنهایی که صدها لباس های فوتبالیستان را شستشو کردند، و ساعت هایی که در داخل اتوبوس برای رفتن به باشگاه می گذرد و همچنان لبخندهای هر کودک را در جریان گول های تیم ما فراموش نخواهم کرد. ما برای همین لحظات زندگی می کنیم. این یک کار بسیارعالی است که از طریق اقدامات اجتماعی و ورزشی سازنده برای همه در مورد جامعه افغانستان صحبت کنیم.»

پس از هفت دوره، باشگاه آریانا از پنج سطح حرفوی فوتبال در سویدن در رده سوم قرار دارد. ماتیاس سورکینلوند عضو این باشگاه می گوید: «نورالله امیری یک شخص مسلکی فوتبال و مهم این باشگاه است. او یک انسان استثنایی است که همیشه به فکر جمعی و کمک به دیگران در هر شرایط است. نورالله یکی از تأثیرگذارترین شخصیت ها در شهر مالمو و سویدن است. یک نمونه واقعی برای همه!»

نورالله امیری در زمستان ۲۰۱۸ با باشگاه آریانا FC قرارداد امضا کرد. او خودش نیز در باشگاه بازی می کند. وی همچنان چندین فوتبالیست مستعد افغان را از سراسر جهان در این باشگاه استخدام کرده است. یکی از دروازه بان های مهم این باشگاه اوایس عزیز است که به نورالله امیری کمک می کند. اوایس عزیز می گوید: «من پس از رسیدن به اروپا به عنوان پناهنده با خانواده ام چندین سال در دانمارک بودم. من یک فوتبالیست نیمه حرفه ای بودم و به محض اینکه نورالله با من تماس گرفت فکر زیادی نکردم. گفتم بله!» او می افزاید: «کار با امیری بی نظیر است. او پرشور و با تلاش است و در آرزو دائمی و مشترک برای ساختن چیزهایی مانند متحد بودن متعهد است. او یک همکار، یک دوست و یک برادر برای زندگی است.»

 

در همین زمینه