یک گروه از پناهجویان افغان در مرز ایران و ترکیه در منطقه دغوبایزید در شرق ترکیه
عکس از:
یک گروه از پناهجویان افغان در مرز ایران و ترکیه در منطقه دغوبایزید در شرق ترکیه عکس از:

براساس خبرها و تصاویری که در رسانه های اجتماعی به نشر رسیده است، شماری از مهاجران افغان در هوای سرد و طوفانی که در مرز ایران و ترکیه حاکم بوده، گیرمانده و جان باخته اند. اینک وزارت خارجه افغانستان با تایید این رویداد، به تحقیق در این زمینه آغاز کرده است.

همه روزه خبرهای دلخراش از مرگ و میر مهاجران افغان در مسیرهای مختلف فرار به گوش می رسند. افغان ها با پیش گرفتن راه های پرخطر مهاجرت، چه در مرز ایران و ترکیه و چه در مرز آبی ترکیه و یونان آسیب های زیادی را متحمل می شوند. شمار زیادی از آن ها در جریان فرار جان شان را از دست می دهند. آمار واقعی قربانیان احتمالا بسیار بیشتر از آن چه است که به صورت رسمی نشر می شود.

در بسیاری از موارد کشور های مهاجر پذیر و ترانزیت که مهاجران افغان از طریق آنها تلاش می کنند خود را به کشور های اروپایی برسانند، از گرفتن مسئولیت شانه خالی می کنند. کم پیش می آید که حکومت افغانستان به چنین مواردی رسیدگی کند و یا واکنش نشان دهد.

اخیرا گزارش هایی در رسانه های اجتماعی نشر شد که مرگ حداقل چهار مهاجر افغان در مرز ایران و ترکیه و نجات دو تن دیگر از هموطنانشان را نشان می دهد.

حالا وزارت امور خارجه افغانستان "مرگ دست کم چهار تن و نجات دو تن دیگر از اتباع این کشور را در مرز ایران و ترکیه در منطقهٔ چالدران ارومیه تأیید کرده است". براساس گزارش این وزارت، "سفارت‌های افغانستان در انقره و تهران مراسم تکفین جان باختگان را بجا آورده و تا حال دو جسد را به فامیل‌های شان تسلیم نموده است".

همچنین وزارت خارجه افغانستان اظهار داشت که قضیه را به کمک شاهدان عینی، مقامات ایرانی و ترکی و همچنان تلاش‌های دوامدار سفارت‌هایش در این دو کشور با جدیت پیگیری می‌کند. همچنین به بنیاد گفته های وزارت خارجه افغانستان، "تا حال دو گروه جستجو را به منطقهٔ سانحه در قلمرو مرزی میان ترکیه و ایران (که ۸۰۰ کیلومتر از تهران و حدود ۱۲۰۰ کیلومتر از انقره فاصله دارد) جهت رسیدگی به همه جوانب این رویداد گسیل نموده است".

پناهجویان افغان در مرز ایران و ترکیه / عکس از:  Reuters/U. Bektas
پناهجویان افغان در مرز ایران و ترکیه / عکس از: Reuters/U. Bektas

مهاجران افغان به ویژه در کشور های ایران، ترکیه و یونان، همواره شکایت دارند که سفارت خانه های کشورشان هیچ نوع کمک و رسیدگی به مشکلات شان نمی کنند. اما حکومت افغانستان ادعا دارد که تا حد امکان و در چارچوب اختیاراتش، برای کمک به شهروندان این کشور تلاش می کند.

حتی سفارت افغانستان در آتن پایتخت یونان ادعا کرده است که در بسیاری از موارد در مواردی هم که در چارچوب مسئولیت و صلاحیتش نبوده، برای کمک به مهاجران افغان از هیچ نوع تلاشی دریغ نکرده است و همواره برای حل مشکلات آن ها در یونان با وزارت مهاجرت این کشور در حال گفتگو و مشورت است.

وزارت امور خارجه از این پیش‌آمد ناگوار عمیقاً اظهار تأسف نموده و گفته است که "برای نجات جان شهروندان و رسیدگی عاجل و فوری به آسیب‌دیدگان این رویداد، از هیچ تلاشی دریغ نورزیده است".

وزارت خارجه أفغانستان یکبار دیگر از شهروندان افغان تقاضا کرده است تا از سفرهای غیرقانونی که خطر مرگ را به‌همراه دارد جداً بپرهیزند و فریب قاچاقبران انسان‌ را نخورند.

 

در همین زمینه