یک زن مهاجر سوریایی در لبنان
عکس از: picture-alliance/AP Photo/H. Malla
یک زن مهاجر سوریایی در لبنان عکس از: picture-alliance/AP Photo/H. Malla

سازمان عفو بین الملل در گزارشی که روز سه شنبه نشر کرد، نیروهای امنیتی لبنان را متهم کرد که با مهاجران سوریایی به شدت بدرفتاری کرده اند. مقام های این سازمان از نهادهای دولتی لبنان خواستند که به بازداشت های خودسرانه، شکنجه و بدرفتاری با مهاجران پایان دهند.   

براساس گزارش سازمان عفو بین الملل، در سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ مهاجران سوریایی در دست کم ۲۶ مورد در جریان بازجویی و در بازداشتگاه شکنجه شده اند. سن چهار تن از قربانیان کمتر از ۱۸ سال بوده است.

سازمان عفو بین الملل در این گزارش موارد محرومیت از خواب یا جلوگیری از دسترسی به مواد غذایی و تحقیر مهاجران بازداشت شده سوریایی را ثبت کرده است. در ادامه این گزارش آمده است، برخی از این مهاجران براساس اتهامات تروریستی بازداشت شده اند و نیروهای امنیتی لبنان مسئول بدرفتاری و شکنجه آن ها هستند.

فرانسیسکا ویلمار، کارشناس امور پناهندگی در سازمان عفو بین الملل گفت: «ما از حکومت لبنان درخواست می کنیم که به بازداشت های خودسرانه مهاجران سوریایی، شکنجه و بدرفتاری با آن ها پایان دهد.» او گفت، تا به حال در مورد هیچکدام از اتهامات شکنجه تحقیق نشده است، در حالی که چندین قربانی در محکمه در این باره گزارش داده اند. در لبنان از سال ۲۰۱۷ قانون ممنوعیت شکنجه وجود دارد، اما در عمل به اجرا در نمی آید.

ویلمار در ادامه گفت: «مقام های لبنانی موازین حقوق بشر را در روند بازداشت، بازجویی، تعقیب قانونی و محاکمه ناعادلانه (مهاجران بازداشت شده سوریایی) کاملا نادیده گرفته اند.»

عفو بین الملل به این خاطر از نهادهای دولتی لبنان خواست، شرایطی را فراهم کنند که روند محاکمه عادلانه باشد. افزون براین محاکمه افراد ملکی دیگر نباید در محکمه های نظامی انجام شود و اعضای گروه های مسلح که حقوق بشر را نقض می کنند، باید پاسخگوی اعمال شان باشند.

طبق اطلاعات این سازمان حامی حقوق بشر از سال ۲۰۱۱ تا به حال حدود ۱،۵ میلیون مهاجر سوریایی در لبنان به سر می برند. برخی از آن ها در شرایط غیرانسانی زندگی می کنند، مدرک اقامت مطمئنی ندارند و قربانی تبعیض می شوند.

 

در همین زمینه