قبرهای مهاجرانی که در گورستان مرکزی بیهاچ دفن شده‌اند. عکس از مهاجر نیوز
قبرهای مهاجرانی که در گورستان مرکزی بیهاچ دفن شده‌اند. عکس از مهاجر نیوز

در شهر بیهاچ در شمال غرب بوسنیا، بیشتر از ده قبر در گورستان مرکزی این شهر به افراد گمنام تعلق دارد. روی سنگ برخی از این قبرها نوشته شده: گمنام. این قبرها در اصل به مهاجرانی تعلق دارند که برای فرار از تهدید‌ها، کشورهای شان را ترک کرده‌اند اما سفر شان در اینجا تمام شده است.

امام عبدالعزیز، خطیب مسجد الفتیحی در بیهاچ به مهاجر نیوز می‌گوید که مرگ این مهاجران خیلی دردناک است زیرا آنان دور از خانواده و کشور شان در این گوشه‌ از جهان به خاک سپرده شده‌اند. او می‌گوید: « مرگ این مهاجران برای این دردناک است که آنان در آرزوی یک زندگی بهتر از کشور‌های شان فرار کرده‌اند اما در راه مهاجرت جان داده‌اند.»

عبدالعزیز تا حال بر جنازه سه تن از مهاجران نماز خوانده است. یک تن از این سه مهاجر در دریا غرق شده بود، دومی مریض بود و سومی هم در درگیری میان مهاجران جان خود را از دست داده است.

به گفته عبدالعزیز، اولین جسدی که به مسجد آورده شد به عبدالحامد نوری، یک مهاجر افغان از هرات تعلق داشت. این مهاجر در سال ۲۰۱۹ در شهر بیهاچ دفن شد.

عبدالعزیز، امام مسجد الفتیحی در بیهاچ. عکس از مهاجر نیوز
عبدالعزیز، امام مسجد الفتیحی در بیهاچ. عکس از مهاجر نیوز


«بیشتر وقت‌ها مهاجران سند هویت ندارند»

امام مسجد بیهاچ در ادامه می‌گوید: «وقتی جسد یک مهاجر پیدا می‌شود پولیس تحقیقات برای شناسایی هویت او را آغاز می‌کند. این تحقیقات چند روز دوام می‌کند اما بیشتر وقت‌ها مهاجر سند هویت ندارد و روند تحقیق به زودی به پایان می‌رسد.»

او می‌گوید در صورت شناسایی جسد و تعیین هویت فرد، اگر خانواده‌اش خواهان به دست آوردن جسد باشند مقام‌ها آن را به کشور مربوطه انتقال می‌دهند. در غیر آن جسد به عنوان یک فرد گمنام در بوسنیا دفن می‌شود.

عبدالعزیز می‌گوید: «یک مهاجر مسلمان مطابق آداب اسلامی به خاک سپرده می‌شود. من غسل و نماز میت را انجام می‌دهم و از نمازگزاران می‌خواهم که برای او دعا کنند.» به گفته او، بیشتر وقت‌ها مهاجران دیگر در مراسم تدفین یک مهاجر شرکت می‌کنند.

بیشتر بخوانید: بوسنیا: صدها مهاجر در فاصله میان کمپ لیپا و شهر بیهاچ در شرایط غیرانسانی زندگی می‌کنند

«آن‌ها در جاهای ناامنی زندگی می‌کنند»

در گورستان بیهاچ، قبرهای کوچک نیز دیده می‌شود. نعمان، یک کودک مهاجر، در ۲۰۲۰ در اینجا به خاک سپرده شده است. کسی درباره این مهاجر و کشورش معلومات ندارد. اما به نظر می‌رسد که ایم کودک پیش از رسیدن به یک سالگی جان داده است.

نعمان، یک کودک مهاجر در اینجا به خاک سپرده شده است. عکس از مهاجر نیوز
نعمان، یک کودک مهاجر در اینجا به خاک سپرده شده است. عکس از مهاجر نیوز


زلاتان کوویچ، رئیس انجمن اس او اس بیهاچ به مهاجر نیوز می‌گوید که مهاجران به دلایل مختلف جان خود را از دست می‌دهند: بعضی وقت‌ها مسافرت در هوای سرد یا دریا افراد آسیب پذیر را می‌کشد و برخی اوقات هم درگیری میام مهاجران باعث وقوع حوادث ناگوار می‌شود.

او می‌گوید: «کارمندان انجمن ما به مهاجرانی کمک می‌کنند که با مشکلات روبرو هستند اما گاهی حوادث ناگوار پیش می‌آیند. یکی از دلایل مرگ مهاجران این است که آنان در شرایط دشوار و مناطق ناامن زندگی می‌کنند.»

او می‌گوید برای جلوگیری از حوادث دردناک، مهاجران باید در کمپ‌ها جابجا شوند و امکانات و وسایل کافی در دسترس شان قرار بگیرد.»

مهاجری که جسدش به افغانستان انتقال داده شد

در یکی از قبرهای گورستان بیهاچ کسی دفن نشده است. این قبر متعلق به جسد یک مهاجر افغان است که چندی پیش به کشورش انتقال داده شد.

دامیر، یک قبرکن بوسنیایی به مهاجر نیوز گفت که مهاجر افغان برهان‌الدین نام داشت و از ولایت لغمان افغانستان بود. این مهاجر که در سال ۱۹۹۷ تولد شده بود، جسدش در ۹ فبروری امسال به درخواست خانواده‌اش از قبر بیرون آورده شد و از طریق ساراییوو به افغانستان انتقال یافت.

دامیر می‌گوید که برهان‌الدین در درگیری میان مهاجران زخمی شده و در شفاخانه جان داده بود.      

 

در همین زمینه

Webpack App