الفونسو داویس، مدافع تیم باین مونشن REUTERS/Michael Dalder
الفونسو داویس، مدافع تیم باین مونشن REUTERS/Michael Dalder

آلفونسو دیویس، ستاره باشگاه بایرن مونشن از سوی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور مهاجرین به عنوان "سفیر حسن نیت" برگزیده شد. وی مهاجری از غنا بود که موفق شد با فوتبال حرفه ای به یکی از مهمترین باشگاه های جهان راه یابد.

این بازیکن ۲۰ ساله باشگاه بایرن مونشن آلمان که از ستاره های نوظهور می باشد، روز

چهارشنبه ۲۴ مارچ ۲۰۲۱ به صف افرادی مثل بن استیلر، کیت بلانشت و یوسرا ماردینی پیوست و جدیدترین سفیر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجرین شد. 

آلفونسو، به عنوان مدافع موفق ترین باشگاه فوتبال آلمان، اولین بازیکن حرفه ای فوتبال در سراسر جهان است که این نقش را بر عهده دارد. دیویس در توییتر خود گفت: «من افتخار می کنم که سفیر حسن نیت در کمیساریای عالی سازمان ملل متحد می شوم و در همه جا برای پناهجویان صحبت می کنم.»

وظیفه ۳۷ "سفیر حسن نیت" در حال حاضر این است که "کمک کنند تا این سازمان از طریق نفوذ، فداکاری و سخت کوشی شان به هر گوشه از جهان برسد."

فیلیپو گراندی، کمیسار عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجرین در اعلامیه ای گفت: «آلفونسو دیویس قدرت ورزشی را تجسم می بخشد و ما واقعاً افتخار داریم که او به ما پیوسته است. ورزش دارای قدرتی باورنکردنی برای ایجاد امید، بهبود و کمک به آینده کسانی است که مجبور به فرار شده اند. ما در جریان کار روزمره با پناهجویان و مهاجرین متوجه می شویم که ورزش باعث چه تفاوت هایی در زندگی آنان می شود.»

سفیری که در اردوگاه پناهجویان متولد شد

دیویس در سال ۲۰۰۰ در یک اردوگاه مهاجرین در غنا به دنیا آمد. والدین آلفونسو از لیبریا به غنا مهاجر شده بودند. وقتی داویس پنج ساله شد، خانواده اش به کانادا مهاجرت کرد. آنجا در شهر ادمونتون، آلفونسو به مکتب رفت و در یک باشگاه محلی فوتبال ثبت نام کرد.

آلفونسو دیویس: مهاجری که به ستاره تیم بایرن مونشن تبدیل شد

والدین آلفونسو سخت کار می کردند تا سه فرزندشان را بزرگ کنند. همزمان داویس استعداد خارق العاده اش در فوتبال را ثبوت کرد و توانست به اردوگاه آموزشی "وایت کاپ" در ونکوور وارد شود. آلفونسو در سال ۲۰۱۶ وقتی که فقط ۱۵ ساله بود، برای باشگاه های حرفه ای بازی می کرد.

سال بعد، وی تابعیت کانادا را به دست آورد و فقط چند روز بعد در ۱۳ جون ۲۰۱۷ از وی درخواست شد برای تیم ملی کانادا در بازی دوستانه در مقابل کاراکائو بازی کند.

در اول جنوری سال ۲۰۱۹ آلفونسو دیویس به مونشن در آلمان رسید تا برای باشگاه بایرن مونشن بازی کند. چهار ماه بعد، وی به جوان ترین گل زن باشگاه تبدیل شد؛ زمانی که فقط ۱۸ سال و چهار ماه و ۱۵ روز عمر داشت.

 

در همین زمینه