مهاجران سوریایی در مرز میان ترکیه و سوریه/عکس: Imago/Zuma
مهاجران سوریایی در مرز میان ترکیه و سوریه/عکس: Imago/Zuma

در نشست اتحادیه اروپا که به صورت آنلاین برگزار شد، روسا و رهبران کشورهای عضو در مورد پرداخت کمک های مالی جدید به مهاجران سوریایی در ترکیه به توافق رسیدند.

در بیانیه ای که پس از پایان نشست سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا نشر شد، آمده است که از کمیسیون اتحادیه اروپا برای تدوین یک پیشنهاد در این باره درخواست خواهد شد. سخنگوی شارل میشل، رئیس شورای اروپا این موضوع را شام پنجشنبه درصحفه تویتر خود نشر کرد. سران اتحادیه اروپا مصمم اند که با کمک های مالی بیشتر به هدف رسیدگی به وضعیت پناهجویان از ترکیه حمایت کنند.

بر اساس توافقی که در این اجلاس حاصل شده است، قرار است کشورهای لبنان، اردن و بخش های دیگری از منطقه از این کمک های مالی بهره مند شوند.

در ادامه این بیانیه به نقل از سیاستمداران بلندپایه اروپایی آمده است: «ما از این که ترکیه به حدود چهار میلیون مهاجر سوریایی پناه داده است، قدردانی می‌کنیم.»

سران و رهبران اتحادیه اروپا در ادامه اعلام کردند: افزون بر این، همکاری با ترکیه برای «مدیریت مهاجرت» باید تقویت شود، به خصوص در زمینه محافظت از مرزها، مبارزه با «مهاجرت غیرقانونی» و پس فرستادن مهاجران غیرقانونی و پناهجویان ردشده براساس توافق اتحادیه اروپا با ترکیه که در سال ۲۰۱۶ صورت گرفته بود.

انگلا مرکل، صدراعظم آلمان، صبح پنجشنبه بر ضرورت حفظ این معاهده تاکید کرد. او در پارلمان آلمان فدرال (بوندستاگ) گفت، تلاش می‌کند که این توافق دوباره احیا شود و نکات دیگری به آن نیز اضافه گردد.

اما سازمان های امدادگر مدت ها است که از این معاهده انتقاد می‌کنند. سازمان حامی پناهجویان «پروازول» روز چهارشنبه از ادامه اخراج به ترکیه هشدار داد و گفت، از مهاجران در آن جا اصلا محافظت نمی‌شود و آن ها هیچ چشم اندازی ندارند. 

 

در همین زمینه