اتحادیه اروپا خواهان این است که ۱۳ کشور غیرعضو در زمینه بازپس گیری پناهجویان ردشده آمادگی بیشتری نشان دهند./ Photo: Picture-alliance/E. Gubisch
اتحادیه اروپا خواهان این است که ۱۳ کشور غیرعضو در زمینه بازپس گیری پناهجویان ردشده آمادگی بیشتری نشان دهند./ Photo: Picture-alliance/E. Gubisch

به گزارش یک رسانه در آلمان، ۱۳ کشور در افریقا و خاورمیانه به خاطر عدم همکاری در زمینه پس گرفتن پناهجویان ردشده شان، ممکن است در زمینه صدور ویزا برای حوزه شینگن با محدودیت هایی روبرو شوند.

به گزارش روزنامه آلمانی «ولت ام زونتاگ» این کشورها در فهرستی قرار گرفته اند که کمیسیون اتحادیه اروپا تهیه کرده است. این ۱۳ کشور براساس قوانین بین الملل ملزم هستند که شهروندان پناهجوی رد شده شان را پس بگیرند؛ اما آن ها این کار را «به درستی» انجام نمی دهند.

یک خانم سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا روز یکشنبه به خبرگزاری آلمان گفت امکان تایید برخی از کشورها در حال حاضر وجود ندارد.

یلوا یوهانسون، کمیسار أمور داخلی اتحادیه اروپا در ماه فبروری گزارشی تحقیقی را راجع به همکاری با ۳۹ کشور غیرعضو در زمینه بازگرداندن و پذیرش پناهجویان ردشده شان ارائه کرد. او گفت که همکاری با بیش از یک سوم از کشورهایی که در موردشان تحقیق شده، باید بهبود یابد. کمیسیون اتحادیه اروپا از کشور مشخصی نام نبرد؛ چراکه این گزارش محرمانه است.

میزان پس فرستادن مهاجران به کشورهای غیرعضو توسط اتحادیه اروپا سال ها است که در سطح پایینی قرار دارد. یوهانسون پس از نشست وزیران داخله اتحادیه اروپا که در اواسط ماه مارچ برگزار شد، گفت که ما با تعداد محدودی از کشورهای غیرعضو مذاکرات را آغاز می کنیم.

وی افزود در صورتی که گفتگوها به اندازه کافی پیشرفت نکنند، آماده است که تا فصل تابستان پیشنهادهایی را در زمینه اعمال محدودیت در زمینه صدور ویزا به این کشورها ارائه کند. سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا روز یکشنبه امکان انجام چنین اقداماتی را تایید کرد.

اتحادیه اروپا براساس قوانین ویزا که از ماه فبروری سال ۲۰۲۰ اجرایی شده است، می تواند با استفاده از امکان صدور ویزا، بر کشورهای غیرعضوی که در زمینه پذیرش پناهجویان ردشده همکاری نمی کنند، فشار بیاورد.

به گزارش این روزنامه، کمیسیون اتحادیه اروپا حالا می خواهد با عراق، ایران، لیبیا، سنگال، سومالیا، مالی، گامبیا، کامرون، جمهوری کانگو، مصر، اریتریا، اتیوپیا و گینه بیسائو «وارد گفتگو شود».

براین اساس، اگر همکاری با کشورهای نامبرده بهبود پیدا نکند، ممکن است کشورهای عضو اتحادیه اروپا از فصل تابستان برخی محدودیت ها در زمینه صدور ویزا را به شهروندان کشورهای یادشده اعمال کنند.

این محدودیت ها در قدم اول، شامل لغو مهلت ۱۵ روزه رسیدگی به درخواست ویزا یا تعلیق صدور مجانی ویزا برای دیپلومات ها می شود. در قدم دوم احتمال افزایش هزینه ویزا از ۸۰ به ۱۶۰ یورو وجود دارد.

 

در همین زمینه