گروهی از مهاجران که برای واکسین کرونا در مرکزی در 
 نزدیکی بلگراد صف کشیده‌اند. عکس از رویترز
گروهی از مهاجران که برای واکسین کرونا در مرکزی در نزدیکی بلگراد صف کشیده‌اند. عکس از رویترز

مقام‌های صربستان روز جمعه گذشته برنامه واکسین کرونا برای مهاجران و خارجیان در این کشور را آغاز کردند. در آغاز این برنامه حدود ۵۰۰ مهاجر در یک کمپ در نزدیکی بلگراد ثبت نام کرده‌بودند. قرار است سایر خارجیان مقیم صربستان نیز واکسین شوند.

خبرگزاری فرانسه از قول تلویزیون دولتی صربیا گزارش داده است که مقام‌های صربستان روز جمعه ۲۶ مارچ واکسین مهاجران در این کشور را آغاز کردند.

حدود ۵۰۰ مهاجر ساکن در کمپ کرانیاچا در نزدیکی بلگراد برای واکسین شدن ثبت نام کرده‌بودند. همزمان کارزار واکسنیاسیون برای خارجیان نیز آغاز شده است.

مقام‌های صربستان گفته‌اند که به مهاجران و خارجیان واکسین آسترازنکا تزریق خواهد شد. تزریق واکسین آسترازنکا هفته گذشته در تعدادی از کشورهای اروپایی به حال تعلیق درآمده بود، به این دلیل که موارد نادری از اثرات جانبی آن، یعنی لخته شدن خون در برخی از افراد مشاهده شده است.

بعد از اعلام تصمیم مرکز بررسی داروها در اروپا که واکسین آسترازنکا را «مطمئن و موثر» توصیف کرد، عده‌ای از کشورها تزریق این واکسین را از سر گرفته‌اند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که تعدادی از شهروندان بوسنیا به صربستان رفته‌اند تا خود را واکسین کنند.

همزمان رسانه‌های مقدونیه شمالی گزارش داده‌اند که از هزاران شهروند این کشور دعوت شده است تا برای واکسین شدن به بلگراد بروند.

تلویزیون دولتی صربستان گفته است که در روزهای شنبه و یکشنبه تعدادی از صاحبان شرکت‌ها و کارمندان آنان از آلبانیا، مقدونیه شمالی، مونته نگرو، بوسنیا و کوزوو در صربستان واکسین شده‌اند. گفته شده حدود ۱۰ هزار واکسین برای این افراد اختصاص داده شده بود.


 

در همین زمینه