ایلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اروپا  حین بازدید از جزیره لیسبوس، روز دوشنبه ۲۹ مارچ ۲۰۲۱. عکس از رویترز
ایلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اروپا حین بازدید از جزیره لیسبوس، روز دوشنبه ۲۹ مارچ ۲۰۲۱. عکس از رویترز

ایلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اروپا اعلام کرد که اتحادیه اروپا مبلغ ۲۷۶ میلیون یورو را برای ساخت و بازسازی پنج کمپ مهاجران در جزایر یونان کمک خواهد کرد. او همزمان از ترکیه درخواست کرد که «به گونه فوری پناهجویان رد شده از یونان را پس بگیرد.»

کمیسر امور داخلی اروپا روز دوشنبه ۲۹ مارچ در بازدید از جزیره لیسبوس اعلام کرد که اتحادیه اروپا مبلغ ۲۷۶ میلیون یورو را برای ساخت و بازسازی پنج کمپ مهاجران در جزایر پنجگانه یونان کمک خواهد کرد. قرار است بخشی از این کمک‌ها برای ساخت کمپ‌های جدید در جزایر ساموس، خیوس، کوس و لیسبوس به مصرف برسد.

سازمان‌های خیریه و کارشناسان پیوسته در مورد وضعیت رقت بار مهاجران در جزایر یونان از جمله در لیسبوس هشدار داده‌اند.

در همین زمینه: یونیسف: شرایط زندگی کودکان مهاجر در جزیره لیسبوس غیرقابل تحمل است

همین اکنون بیشتر از ۶۰۰۰ مهاجر در کمپ کاراتیپه در لیسبوس زندگی می‌کنند. این مهاجران بعد از آتش سوزی ویرانگر ماه سپتمبر گذشته در کمپ موریا، به کاراتیپه انتقال یافتند.

اتحادیه اروپا و حکومت یونان توافق کرده‌اند که یک کمپ جدید مهاجران در پالی در حومه شهر میتیلین ایجاد گردد. قرار است این کمپ تا ماه سپتمبر ۲۰۲۱ فعال شود.

در جزیره ساموس، کمپ واتی نمونه آشکار دیگری از ناکامی سیاست مهاجرتی در یونان به شمار می‌رود: در این کمپ نیز مهاجران در شرایط ناگواری در خانه‌های چوبی یا ترپالی زندگی می‌کنند.

در همین زمینه: یونان: آتش سوزی در اردوگاه پناهجویان در جزیره ساموس

یونان باید در مورد عقب زدن مهاجران در دریای اژه تحقیق کند

کمیسر امور داخلی اروپا در سفر خود به لیسبوس از ترکیه خواست که به گونه فوری مهاجران رد شده از یونان را پس بگیرد.

در ماه جنوری گذشته، حکومت یونان از اتحادیه اروپا درخواست کمک کرده بود تا ۱۵۰۰ پناهجوی رد شده را به ترکیه اخراج کند. ترکیه علیرغم توافق امضا شده میان این کشور و اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶، از پس گرفتن پناهجویان رد شده خودداری می‌کند.

ایلوا یوهانسون همچنین با اشاره به اتهامات عقب راندن مهاجران در دریای اژه توسط محافظان ساحلی یونان، خواهان تحقیق حکومت یونان در این زمینه شد.

تعدادی از رسانه‌ها و سازمان‌های خیریه سازمان حفاظت از مرزهای اروپا، فرانتکس، را نیز به دست داشتن در عقب راندن مهاجران متهم کرده‌اند. 

بیشتر بخوانید: پیگرد حقوقی علیه فرانتکس به دلیل نقض احتمالی حقوق بنیادی مهاجرین

 

در همین زمینه