۸ دسمبر سال ۲۰۲۰، نوتیس میتاراکیس، وزیر مهاجرت و پناهندگی یونان/منبع: YouTube screenshot
۸ دسمبر سال ۲۰۲۰، نوتیس میتاراکیس، وزیر مهاجرت و پناهندگی یونان/منبع: YouTube screenshot

وزارت مهاجرت یونان دخالت گارد ساحلی کشورش را در "به عقب راندن غیرقانونی مهاجران" رد کرد و گزارش های نشر شده در این باره را «fake news» (اخبار جعلی) خواند. آیا شما از سوی گارد ساحلی یونان به عقب رانده شده اید یا در این مورد از دوستان خود شنیده اید؟ شما می‌توانید تجارب خود را با ما شریک نمایید.

نوتیس میتاراکیس، وزیر امور مهاجرت یونان در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با یلوا یوهانسون، کمیسار امور داخلی اتحادیه اروپا گفت، یونان به قوانین بین المللی و اروپایی پایبند است. این کنفرانس روز دوشنبه در جزیره لیسبوس برگزار شد.

وزیر مهاجرت یونان در این نشست به گزارش شورای اداری آژانس محافظت از مرزهای اتحادیه اروپا (فرانتکس) اشاره کرد که گویا بر اساس آن، حقوق بنیادی در هیچکدام از موارد بررسی شده، نقض نگردیده است.

به گفته میتاراکیس، افزون بر این در تحقیقات مستقل سارنوالی یونان، هیچ موردی از نقض قوانین در بحر شناسایی نشده است.

میتاراکیس اتهامات در برابر گارد ساحلی یونان را «fake news» (اخبار جعلی) خواند و گفت، ماموران این گارد طی سال های متمادی جان شمار بسیاری را نجات داده اند.

اما یوهانسون خواهان روشنگری بیشتر در این زمینه شد و افزود که به خاطر گزارش های کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان (یو ان اچ سی ار) در مورد به عقب راندن احتمالی مهاجران «بسیار نگران» شده است.

کمیسار امور داخلی اتحادیه اروپا در ادامه تصریح کرد: «مقام های یونانی می‌توانند برای تحقیق در مورد به عقب راندن مهاجران بیشتر تلاش کنند و مشخص کنند که این وقایع دقیقا چگونه رخ داده اند.»

او گفت، محافظت از مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا و محافظت از حقوق بنیادین دو اصل جداگانه به شمار نمی آیند و ما باید به هردوی آن پایبند باشیم.

یوهانسون پیشنهاد کرد که همه کشورهای اتحادیه اروپا مکانیزم مستقل نظارت را ایجاد کنند تا موارد احتمالی به عقب راندن مهاجران مورد بررسی قرار گیرد.

در ماه های گذشته رسانه های مختلف و طرفداران حقوق بشر، اتهامات شدیدی را علیه یونان و فرانتکس مطرح کرده بودند.

بر این اساس، مهاجران و پناهجویانی که از طریق ترکیه به یونان رسیده بودند، به عقب رانده شده، با اجبار به مسیر ترکیه برگردانده شده و در قایق های نامناسب به حال خود واگذاشته شده اند.

در پی نشر این گزارش ها، گارد ساحلی یونان در معرض انتقاد قرار گرفت و فرانتکس نیز به همدستی و یا عدم کمک رسانی متهم شد.


 

 

در همین زمینه