عکس آرشیف: تصویری از عملیات تخلیه کمپ BMX  در ماه جولای ۲۰۱۹. عکس از مهدی شبیل/ مهاجر نیوز
عکس آرشیف: تصویری از عملیات تخلیه کمپ BMX در ماه جولای ۲۰۱۹. عکس از مهدی شبیل/ مهاجر نیوز

دادگاه شهر کاله در شمال فرانسه، دستور تخلیه یک کمپ مهاجران افریقایی از جانب شهرداری را لغو کرد. به گفته دادگاه دستور صادر شده از سوی شهرداری، دلایل قانع کننده برای فوری بودن تخلیه و تهدید علیه نظافت و امنیت عامه از سوی مهاجران را ارائه نکرده است. این اولین بار است که چنین حکمی در کاله صادر می‌شود.

سازمان کبن ژوریدیک (Cabane Juridique) که از مهاجران حمایت می‌کند، با انتشار خبرنامه ای نوشته است که دادگاه شهر کاله دستور شهرداری برای تخلیه یک کمپ مهاجران و حدود ۲۰۰ تن از ساکنان اریتره‌ای آن را لغو کرده است.

شهرداری کاله در ماه مارچ ۲۰۲۱ خواهان تخلیه کمپ BMX شده و از دادگاه خواسته بود به نیروهای امنیتی اجازه دهد مهاجران را با زور از کمپ بیرون کنند.

بیشتر بخوانید: شکایت یک مهاجر اریتریایی علیه خشونت پولیس در کاله بررسی می‌شود

به گفته شهرداری مهاجران «در شرایط بسیار بد و خطرناکی» به سر می‌برند و با توجه به نزدیکی محل به یک جاده عمومی سراسری، خظر حادثات ترافیکی کمپ را تهدید می‌کند.

دادگاه هفته گذشته درخواست شهرداری را رد کرده و گفته است که مقام‌های مسئول دلایل قانع کننده‌ای برای «فوری بودن» و «تهدید علیه نظافت و امنیت عمومی» را ارائه نکرده‌اند.

دو سازمان خیریه کبن ژوردیک و یوتوپیا ۵۶ به درخواست چهارتن از ساکنان کمپ، اقداماتی را برای حمایت از مهاجران افریقایی ساکن در کمپ به راه انداختند. در نتیجه تلاش این دو سازمان، دادگاه توضیح داده است که «خیمه‌های مهاجران در وضعیت مناسب و در فاصله‌های معین و منظم از همدیگر قرار دارند و مقدار کم مواد غذایی زیر یک ترپال به گونه منظم چیده و ذخیره شده‌است.»

قاضی زن دادگاه در حکم خود تاکید کرده است که مقام‌ها در پارکینگ همجوار کمپ، تجهیزات بهداشتی ایجاد کرده‌اند و سازمان له وی اکتیو، از سوی دولت، به مهاجران مواد غذایی توزیع می‌کند. گذشته از آن، به گفته دادگاه، میدان ورزشی همجوار کمپ نیز با توجه به وضعیت ناشی از ویروس کرونا، بسته است و شواهدی وجود ندارد که مهاجران به آن آسیب رسانده باشند.

«قاضی جدید وضعیت را همه جانبه بررسی کرده است»

مارگو سیفر، کارشناس مسایل حقوقی در سازمان کبن ژوردیک از تصمیم دادگاه استقبال کرد و به مهاجر نیوز گفت که این اولین بار است که چنین حکمی در شهر کاله صادر می‌شود.

او گفت شهرداری در مورد یک کمپ دیگر نیز حداقل پنج بار تلاش کرده است تا کمپ مهاجران را تخلیه کند. به گفته این مدافع حقوق مهاجران، قاضی جدید دادگاه، برخلاف همتای قبلی‌اش دوسیه را دقیق بررسی کرده و از شهرداری خواستار اسناد قانع کننده شده است.

مقام‌های شهر کاله برای جلوگیری از تمرکز مهاجران در یک نقطه، هر ۴۸ ساعت یک بار، کمپ‌های مهاجران را تخلیه می‌کنند. با حکم جدید دادگاه، انتظار می‌رود این اقدامات متوقف گردد یا حداقل برای انجام آن شهرداری، اسناد و دلایل قانع کننده‌ای ارائه کند.

در همین زمینه: سازمان ها از بی سرپناهی مهاجران در هوای سرد در کاله و گراند سینت نگران هستند

به گفته مارگو سیفر، این موضوع البته در مورد کمپ‌های بزرگ صدق می‌کند اما کمپ‌های کوچک، که تحت نظارت دادستانی قرار دارند و نه شهرداری، همچنان در معرض تهدید تخلیه باقی می‌مانند.

سازمان دیدبانان حقوق بشر در کاله می‌گوید که به روزهای ۲۱ و ۲۴ مارچ، جمعاً ۱۶ عملیات تخلیه کمپ‌ها در کاله انجام شده است.

به گفته این سازمان،ادعای «مبارزه علیه تجمع مهاجران در نقاط ثابت، یک خشونت اداری» و «تهدیدی جدی علیه تمامیت جسمی و فکری» مهاجران شمرده می ‌شود.

به گفته این سازمان در سال ۲۰۲۰ حدود یک هزار عملیات تخلیه کمپ‌های مهاجران در کاله انجام شده است. 

 

در همین زمینه