طارق الاوس، مهاجر سوریایی، به دلیل تهدیدات جدی از نامزدی در انتخابات پارلمانی آلمان صرف نظر کرد./عکس: Metodi Popow/imago images
طارق الاوس، مهاجر سوریایی، به دلیل تهدیدات جدی از نامزدی در انتخابات پارلمانی آلمان صرف نظر کرد./عکس: Metodi Popow/imago images

یک پناهنده سوریایی به دلیل "تهدیدات جدی" از نامزدی در انتخابات پارلمانی آلمان منصرف شد. این مرد پنج سال پیش به عنوان پناهجو وارد آلمان شده بود و گفته است خود و خانواده اش از سوی افراد ناشناس تهدید به مرگ شده اند.

دفتر حزب سبزها در شهر اوبرهاوزن که قبلا نامزدی طارق الاوس برای انتخابات را اعلام کرده بود، با نشر یک بیانیه از کناره گیری اش خبر داد. در این بیانیه به نقل از الاوس آمده است: «مهمترین دلیلی که باعث شد من نامزدی ام را پس بگیرم، تهدیدهای جدی است که متوجه من و اشخاص نزدیک من می شود.»

یک سخنگوی حزب سبزها گفت که افراد ناشناس او را تهدید کرده اند که اگر به نامزدی خود در انتخابات ادامه بدهد، خانواده اش را در سوریه به قتل می رسانند.

بر بنیاد ویدیویی که در ماه فبروری در مورد نامزدی او به نشر رسید، قرار بود که «می‌خواهم نخستین مهاجر سوریایی در پارلمان آلمان فدرال (بوندستاگ) باشم که صدای صدها هزار تن که مجبور به فرار شده اند و با ما زندگی می‌کنند، در صحنه سیاست باشم».

دفتر حزب سبزها در شهر اوبرهاوزن از این تصمیم ابراز تاسف کرد و گفت: «ما آرزو داشتیم که مبارزه برای سیاست مهاجرت و پناهندگی بشردوستانه را با آقای الاوس به عنوان نامزد پارلمانی مان ادامه دهیم.»

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان فدرال در واکنش به این خبر گفت «این برای دموکراسی ما یک رسوایی است» که نخستین تلاش یک مهاجر سوریایی برای نامزدی در انتخابات پارلمانی به خاطر تهدید به مرگ و نژادپرستی ناکام می‌ماند. ماس خواهان همبستگی با الاوس و با «هر کسی شد که فعالیت های داوطلبانه انجام می‌دهد و با واکنش های خصمانه روبرو می‌‍شود.»

طارق الاوس پنج سال پیش به آلمان رسید و در عرض چند ماه وارد فعالیت های سیاسی در سطح محلی شد. او کارزارهایی را برای حمایت از حقوق مهاجران آغاز کرد و بعدا گردهمایی هایی را به طرفداری از سازمان های خیریه حامی مهاجران نیز سازمان دهی کرد.

 

در همین زمینه