تظاهرات در برابر پره‌فکتور  پولیس پاریس، ۱۲ مارچ ۲۰۲۱. عکس از تویتر  Adrian_crc@
تظاهرات در برابر پره‌فکتور پولیس پاریس، ۱۲ مارچ ۲۰۲۱. عکس از تویتر Adrian_crc@

گروهی از سازمان‌های خیریه حامی مهاجران یک اعتراض سراسری را علیه انترنتی شدن روند درخواست کارت اقامت برای خارجیان در فرانسه به راه انداخته‌اند. این سازمان‌ها می‌گویند که دشوار بودن درخواست ملاقات‌های انترنتی برای خارجیان باعث می‌شود آنان به افراد بدون اسناد و غیرقانونی بدل شوند.

سازمان‌های خیریه سیماد، امداد کاتولیک، لیگ حقوق بشر و سندیکای وکیلان فرانسه، علیه پنج اداره پولیس (پره‌فکتور) وال دو مارن، سِن-سَن-دونی، رون، اِرو و ایل-اِ-ویلن به دادگاه شکایت کرده‌اند. این سازمان‌ها می‌گویند که اجباری ساختن وقت ملاقات از طریق انترنت برای خارجیانی که می‌خواهند کارت اقامت بگیرند یا آن را تمدید کنند، دسترسی این افراد به حقوق شان را دشوار ساخته است. چندین مورد شکایت در ۱۲ مارچ و ما‌ه‌های دسمبر و جنوری گذشته نیز به دادگاه ارائه شده بود.


از ماه دسمبر ۲۰۱۹، وزارت داخله فرانسه روند اداری انترنتی در پره‌فکتورها را آغاز کرد و با آغاز بحران ویروس کرونا در ماه مارچ ۲۰۲۰ این روند تسریع شد.

این درحالیست که از چندین ماه این سو، تعدادی از خارجیان در فرانسه، برای گرفتن وقت ملاقات با پره‌فکتور از طریق انترنت، با دشواری روبرو هستند. آنان ماه‌ها و بدون نتیجه، برای گرفتن وقت ملاقات تلاش می‌کنند.

سازمان‌های شکایت کننده می‌گویند که «هزاران نفر به دلیل عدم رعایت الزامات اداری از سوی مسئولان، حق گرفتن کارت اقامت را از دست می‌دهند.»

در همین زمینه: پاریس: مهاجران بدون مدرک علیه تاخیر در وقت ملاقات برای سند اقامت تظاهرات کردند

لیزا فارون، یک عضو سازمان سیماد در ماه فبروری به مهاجر نیوز گفته بود که مقام‌ها «زیر پوشش بحران بهداشتی، تلاش برای نوسازی و موثریت اداری، از مراجعین فاصله می‌گیرند.» او تاکید کرده بود که این شیوه «دشواری‌های جدی را در دسترسی خارجیان به حقوق شان بوجود آورده است.»


با این که در سال ۲۰۱۹ شورای دولت (دادگاه عالی) فرانسه حکم صادر کرده بود که انترتی شدن روند اداری نمی‌تواند اجباری باشد، پره‌فکتورها این روش را ادامه داده‌اند.

از آغاز امسال چندین اعتراض گروهی علیه انترنتی شدن روند اداری انجام شده اما تا کنون به نتیجه نرسیده است.

بعد از این که در ماه نومبر ۲۰۲۰ درخواست کارت اقامت برای دانشجویان خارجی در فرانسه انترنتی شد، وزارت داخله در ۲۴ مارچ فرمان جدیدی را منتشر کرده که بر اساس آن درخواست انواع دیگر کارت اقامت نیز انترنتی خواهد شد.

بیشتر بخوانید: فرانسه: پرفکتور ها به خاطر تأخیر در پروسه اداری کارت اقامت برای اتباع خارجی مورد انتقاد قرار گرفت

 

در همین زمینه