الیاس احساس، گزارشگر پیشین تلویزیون محلی راه فردا در افغانستان. عکس از الیاس احساس
الیاس احساس، گزارشگر پیشین تلویزیون محلی راه فردا در افغانستان. عکس از الیاس احساس

گروهی از سندیکاهای روزنامه نگاران در فرانسه طی کارزاری از وزیر امور خارجه این کشور تقاضا کرده‌اند جلو اخراج الیاس احساس، گزارشگر مهاجر افغان، از فرانسه به سویدن و سپس به افغانستان را بگیرد و به او پناهندگی اعطا کند. پولیس فرانسه به روزنامه نگار افغان دستور داده برای آمادگی اخراجش به سویدن، آزمایش کرونا را از سر بگذراند.

کارزار حمایت از الیاس احساس، گزارشگر ۲۷ ساله افغان، در انترنت با حمایت بیش از ۲۰ هزار نفر مواجه شده است. در این کارزار که از سوی سه سندیکای روزنامه نگاران فرانسه به راه افتاده، حامیان روزنامه نگار مهاجر افغان از ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه، درخواست کرده‌اند مانع اخراج او به سویدن گردد.

امضا کنندگان فراخوان حمایت از الیاس احساس نوشته‌اند که «بر بنیاد توافق دوبلین، او در معرض تهدید اخراج به سویدن و در نتیجه به افغانستان قرار دارد.» آن‌ها از وزیر امور خارجه فرانسه خواسته‌اند به گزارشگر افغان پناهندگی اعطا کند.

الیاس احساس به مهاجر نیوز گفت روز ۲۹ مارچ، پولیس شهر رن به او دستور داده است که برای آمادگی اخراجش به سویدن، آزمایش کرونا را انجام دهد.

او گفت: «در نامه پولیس گفته شده که باید به روز ۵ اپریل آزمایش کرونا را انجام بدهم و روز ۶ اپریل نیز نتیجه آزمایش را به پولیس ارائه کنم.»


کلمان پییر، وکیل مدافع آقای احساس به خبرگزاری فرانسه گفته است که «انجام آزمایش کرونا یکی از شرایط ضروری اخراج مهاجران به کشورهای دیگر است.» او گفت: «ما فکر می‌کنیم که او [الیاس احساس] روز ۷ اپریل، به سویدن اخراج خواهد شد.»

گزارشگر پیشین تلویزیون محلی راه فردا در افغانستان، در سال ۲۰۱۵ به دلیل تهدید جانی از سوی گروه طالبان به سویدن پناهنده شده بود. او بعد از این که در معرض اخراج به افغانستان قرار گرفت، در سال ۲۰۲۰ به فرانسه آمد و بعد از چند روز اقامت در پاریس، به شهر رن رفت. او حال در بازداشت خانگی به سر می‌برد.

بیشتر بخوانید: فرانسه: یک خبرنگار مهاجر افغان در معرض اخراج قرار دارد؛ افزایش خشونت‌ها و مهاجرت خبرنگاران از افغانستان

افزایش بی سابقه حملات مسلحانه علیه خبرنگاران در افغانستان

مقام‌های فرانسوی که با تکیه بر مفاد توافق دوبلین به الیاس احساس اجازه نداده‌اند در این کشور پناهندگی درخواست کند، می‌خواهند او را به اولین کشور مسئول پناهندگیش یعنی سویدن اخراج کنند. از آن جایی که درخواست پناهندگی او قبلاً در سویدن رد شده، مقام‌های این کشور الیاس احساس را به افغانستان پس خواهند فرستاد؛ جایی که روزنامه نگاران و گزارشگران در کنار سایر مردم این کشور، هدف حملات انفجاری و سوءقصدهای هدفمند گروه طالبان قرار دارند.

حدود یک ماه پیش، نی، سازمان مدافع رسانه‌های آزاد در افغانستان، اعلام کرده بود که طی سال گذشته ۱۱ روزنامه نگار افغان توسط گروه طالبان و سایر گروه‌های مسلح کشته‌شده‌اند.

به گفته این نهاد، افزایش خشونت‌ها باعث شده است که در ماه‌های اخیر ۵۰ خبرنگار با خانواده‌های شان از افغانستان مهاجر شوند و حدود ۲۰۰ خبرنگار دیگر، عمدتاً زنان، وظایف خود را ترک کنند. 

 

در همین زمینه