گاردهای ساحلی ترکیه و یونان در بحیره اژه گزمه می زنند
عکس: Picture-alliance/AA/A. Balli
گاردهای ساحلی ترکیه و یونان در بحیره اژه گزمه می زنند عکس: Picture-alliance/AA/A. Balli

نوتیس میتاراکیس، وزیر امور مهاجرت یونان گفته است: «کنوانسیون ژنیو در زمینه پناهندگی در مورد آن افرادی صدق می کند که از خطر ها فرار می کنند، نه آنهای که برای عبور (از مرز ها)، از سوی یک کشور همسایه حمایت می شوند.»

به قول مقامات یونانی کشتی های گزمه ترکی در شرق بحیره آژه به روز جمعه تلاش کردند تا قایق های رابری حامل تقریباً ۳۰۰ مهاجر را به آب های متعلق به یونان هدایت کنند. به اساس اظهارات آتن، این اقدام توسط یک کشتی متعلق به نیروی دریایی ترکیه هماهنگ شده بود. پولیس یونان به قول خودش مانع وارد شدن این قایق ها به آبهای یونان گردید و پس از آن نیروی ساحلی ترکیه مهاجران را دوباره به سواحل ترکیه بازگرداند.

در آتن این گمانه زنی وجود دارد که این اقدام (ترکیه) در پیوند با سفر برنامه ریزی شده مقامات ارشد اتحادیه اروپا به ترکیه اتخاذ شده است. قرار است اورزولا فون دیر لاین رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا و چارلز میشل رئیس شورای این اتحادیه به روز سه شنبه برای یک دیدار رسمی به ترکیه سفر کنند.

به گفته مفسران سیاسی یونان، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه می خواهد نشان بدهد که اگر اتحادیه اروپا به تقاضا های ترکیه لبیک نگوید، چه اتفاقی می افتد.

در سال ۲۰۱۵ صد ها هزار مهاجر توانستند از ترکیه به یونان بروند. اکثریت این مهاجران از آنجا خود را به اروپای وسطی رساندند.

انقره در توافقنامه منعقده سال ۲۰۱۶ با اتحادیه اروپا، از جمله متعهد شد که در برابر مهاجرت غیر قانونی از ترکیه به اتحادیه اروپا اقدام می کند. اتحادیه اروپا در بدل آن از حکومت ترکیه حمایت مالی می کند.

 

در همین زمینه