یکی از اردوگاه های پناهجویان در آلمان
یکی از اردوگاه های پناهجویان در آلمان

اداره امور پناهندگی ایالت برلین آلمان می خواهد واکسیناسیون علیه ویروس کرونا را در ماه جاری در اقامتگاه های پناهجویان آغاز کند. در حال حاضر حدود ۱۸ هزار و ۵۰۰ پناهجو در تقریباً ۸۰ اقامتگاه در ایالت برلین زندگی می کنند.

یانا بورکمپ معاون رئیس اداره امور پناهندگی ایالت برلین در این ارتباط گفت: «افرادی که در اقامتگاه ها زندگی می کنند به طور طبیعی در مقایسه با افرادی که در آپارتمان ها زندگی می کنند، دارای روابط اجتماعی بیشتر هستند.» در دو سوم اقامتگاه ها، ساکنان آن آشپزخانه، تشناب و حمام مشترک دارند. بورکامپ تأکید کرده می گوید: «بنابراین حتی اگر ماسک هم استفاده کنند، تماس بیشتری با هم دارند و از همین خاطر بیشتر در معرض خطر ابتلا به کرونا هستند.»

او در ادامه می گوید بنابراین درست است که افراد ساکن در این اقامتگاه ها در مرحله دوم روند واکسیناسیون شامل گردند. وی گفت: «اتفاقاً این امر فقط به پناهجویان محدود نمی شود، بلکه گروه های دیگری را نیز شامل می گردد كه در مراكز مثلا معلولین یا در اقامتگاه های افراد بی خانمان زندگی می كنند.»

بر اساس گزارش اداره امور پناهندگان ایالت برلین، از زمان شیوع ویروس کرونا در بیش از یک سال پیش، آزمایش حدود ۱۳۰۰ نفر در اردوگاه های پناهجویان در برلین که تا پایان ماه مارچ صورت گرفته است، مثبت اعلام شده است. چهار نفر از ساکنان این اردوگاه ها تا کنون در پیوند با ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند. در حال حاضر حدود ۱۸ هزار و ۵۰۰ پناهجو تقریباً در ۸۰ اقامتگاه در ایالت برلین زندگی می کنند.

اکنون اداره امور پناهندگان ایالت برلین واکسیناسیون را با فلم های آموزشی به ۱۵ زبان تبلیغ می کند. بورکمپ می گوید که این فلم اطلاعاتی با استقبال خوبی روبرو شده است. او در ادامه می گوید که "بیشترین بازدید را در حال حاضر این فلم به زبان های سومالیایی و پس از آن فارسی، روسی و عربی داشته است." همچنین واکنش های مثبتی از موسسات در سایر ایالت های آلمان دریافت شده است، به عنوان مثال در ایالت بایرن و هسن، مردم علاقه خاصی به ترجمه این فلم به زبان های افریقایی دارند. بورکمپ گفت: «معلوم می شود که بسیاری از افراد می خواهند اطلاعات را از منابع رسمی به دست بیاورند.» به گفته وی پناهجویان نیز مانند سایر گروه های جامعه، در مورد استفاده از واکسین آسترازنکا، سوالاتی دارند. توقف موقتی این واکسین در آلمان باعث عدم اطمینان شده است. بورکمپ گفت: «در غیر این صورت، همانند بقیه جمعیت آلمان، نزد پناهجویان هم شایعاتی که در انترنت پخش می شوند، ترس را دامن زده است.» به عنوان مثال، ترس از اینکه واکسیناسیون گویا می تواند باعث ناباروری شود، به ویژه در مناطقی از جهان عربی زبان بیشتر شایع گردیده است.

 

در همین زمینه