دو مهاجر افغان که چندین بار تلاش کرده‌اند از مرز کرواسیا عبور کنند اما هر بار پولیس آن‌ها را به بوسنیا برگردانده است. عکس از کمال سافتیک/ مهاجر نیوز
دو مهاجر افغان که چندین بار تلاش کرده‌اند از مرز کرواسیا عبور کنند اما هر بار پولیس آن‌ها را به بوسنیا برگردانده است. عکس از کمال سافتیک/ مهاجر نیوز

هیئت سازمان ملل متحد در بوسنیا روز دوشنبه خواهان توقف فوری عقب راندن خشونت بار و اخراج جمعی پناهجویان، مهاجران و پناهندگان در مرزهای بوسنیا و کرواسیا شد. به گفته این هیئت، گروههای امدادی و سازمان‌های خیریه روز ۲ اپریل، با گروهی از مهاجران در مرزهای بوسنیا و کرواسیا روبرو شده‌اند که آثار زخم‌ها بر بدن آن‌ها دیده می‌شد و به لباس احتیاج داشتند.

مهاجران یاد شده که شدیداً خسته و از رمق افتاده بودند گفته‌اند که هنگام تلاش برای عبور از مرز کرواسیا، افرادی، پول، تیلفون‌های موبایل و وسایل آن‌ها را گرفته‌اند و در بوسنیا نیز با چوب به آنان حمله شده است.

به گفته سازمان ملل متحد، این مهاجران از سوی سازمان‌های خیریه تحت مداوا قرار گرفته‌اند.

هیئت سازمان ملل در خبرنامه‌اش از بوسنیا و کرواسیا درخواست کرده است در مورد این حادثه تحقیق و عاملان آن را مجازات کنند.

مقام‌های بوسنیا و کرواسیا تا کنون در مورد این اتهامات واکنش نشان نداده‌اند اما مقام‌های کرواسیا در گذشته همواره اتهامات مکرر بدفتاری با مهاجران و اخراج توام با خشونت‌آن ها از مرز را رد کرده‌اند.

بر بنیاد کنوانسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا، اخراج دسته جمعی مهاجران یک اقدام غیرقانونی به شمار می‌رود.

هزاران مهاجر که تلاش دارند از مرزهای کرواسیا عبور کنند و خود را به اروپا غربی برساننتد، در شمال غرب بوسنیا گیر افتاده‌اند.

بیشتر بخوانید: بوسنیا: «ده‌ها بار تلاش کردم از مرز کرواسیا بگذرم، باز هم تلاش خواهم کرد»

 

در همین زمینه